ایران اینترنشنال
80

فرضیات منفی در بی بی سی فارسی

3 سال قبل

هم رسانی

بی بی سی فارسی برای برنامه زنده ی خود موضوعی انتخاب کرده که بیشتر متوجه افراد میانسال و پیر جامعه می شود. عنوان این برنامه روی سایت بی بی سی فارسی قرار گرفته و احتمالا پس از یک روز بصورت زنده پخش می شود. همان طور که سایت این رسانه اعلام کرده، موضوع " زندگی و معیشت بازنشستگان" برای این برنامه انتخاب شده است. موضوعی که قاعدتا باید کارشناسان و متخصصان با رشته های مرتبط در مورد آن اظهار نظر کنند اما...
بی بی سی پرشین گزارش می دهد:
 
بی بی سی فارسی به عنوان رسانه دولتی انگلیس، برای برنامه زنده خود باز هم موضوعی اجتماعی و البته با ابعاد سیاسی – اقتصادی انتخاب کرده و از مردم – خواه متخصص و خواه غیر متخصص! – اظهار نظر می کند. این برنامه به قشر میانسال و نسبتا پیر جامعه ایران اختصاص یافته و عنوان  " زندگی و معیشت بازنشستگان" را برای آن برگزیده است. اولین نکته ای که جلب توجه می کند این است که موضوع سه برنامه ی اخیر بی بی سی فارسی به سه دره ی سنی بازگشته "جوان – خردسال و اکنون هم که میانسالان یا پیرها!" احتمال اینکه این دسته بندی سنی و پخش برنامه برای آن ها اتفاقی باشد بسیار کم است. و البته این که در هر سه مورد نکات منفی و اصلا موضوع برنامه بار منفی را به صورت خودکار به مخاطب القا کرده اند.

معمولا رسانه ی انگلیسی در برنامه های خود و در موضوعاتی که انتخاب می کند، نکات منفی را مورد توجه قرار می دهد. شاید در ابتدا این طور تصور شود که قاعدتا اخبار و اطلاعاتی با مضمون و درون مایه های منفی باشند جذاب تر هستند و به همین دلیل است که بی بی سی فارسی نیز به اخبار و رویداد هایی با محتوای منفی می پردازد و با دید منفی نگاه می کند، یا به اصطلاح فقط نیمه خالی لیوان را می بیند؛ اما زمانی که این اتفاق بیش از حد و هر روز و هر روز رخ دهد و تبدیل شده باشد به یک روال همیشگی و دائمی، این شاعبه بیشتر به وجود می آید که آیا مگر جنبه های مثبتی وجود ندارند؟ آیا وقتی مساله ای طرح می شود فقط باید به صورت منفی برای مخاطب بیانن شود؟! چه منفعتی نصیب یک رسانه ی خارجی مانند بی بی سی می شود اگر صرفا به مسائل غیر مثبت در کشور دیگر بپردازد یا اصلا مسائل را به صورت منفی جلوه دهد؟!

بی بی سی فارسی موضوع برنامه خود را روی سایت رسمی اش قرار داده والبته با گذشت چندین ساعت، بینندگان سایت کمترین توجهی بدان نکرده اند و هیچ اظهار نظری توسط بینندگان ذیل آن درج نشده است. حتی برخی از منتقدان برنامه ی های زنده ی بی بی سی فارسی ( که با بینندگان به صورت زنده و تلفنی ارتباط بر قرار می کنند) معتقد اند بسیار اتفاق می افتد که مخاطب داوطلبی برای تماس با این شبکه وجود ندارد و این کارکنان بی بی سی فارسی هستند که با نام های مستعار و با هدف خالی نماندن عریضه با این برنامه ها تماس می گیرند.

این که بی بی سی فارسی صرفا نیمه ی خالی لیوان را می بیند و به بیننده صرفا افکار منفی را القا می کند، از سوالات مطروحه اش قابل اثبات است؛ به سوالات این رسانه از مخاطبان توجه کنید :" ...نظر شما درباره سن بازنشستگی در ایران چیست؟ به نظر شما پایین بودن سن بازنشستگی چه تبعاتی به دنبال دارد؟ به نظر شما بزرگترین مشکل بازنشستگان در جایی که شما زندگی می‌ کنید چیست ؟" ؛ همانطور که مشخص است و مشاهده می کنید، بی بی سی فارسی فرض را بر این گذاشته که سن پایین برای بازنشستگی صرفا مشکل ایجاد می کند و تبعاتی به دنبال دارد؛ و هیچ زاویه و کنج مثبتی هم ندارد؛ حتی در بین خیل سوالات این رسانه یک بار از بیننده سوال نمی شود که آیا پایین بودن سن بازنشستگی نمی تواند از برخی جنبه ها مفید هم باشد؟! شاید در واقعیت و در بطن جامعه هر قانون و برنامه ای جنبه های خوب و بدی داشته باشد؛ اما در نقد باید تمام جنبه ها مورد نظر واقع شوند تا نقد منصفانه صورت گیرد؛ در غیر این صورت نقد منصفانه و خیر خواهانه نیست.

اما این طرز دید در رسانه دولتی انگلیس، نه فقط نسبت به ایران، بلکه نسبت به تمام جهان همین طور است، به غیر از خود انگلیس! و البته کشف دلیل آن هم چندان دشوار نیست! مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل