824

امیدواری بی‌بی‌سی برای پیوند ترامپ و پهلوی

هم رسانی

   تلاش رضا پهلوی برای برقراری ارتباط ضد ایرانی با دونالد ترامپ ...

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا منتشر کرده است، از امیدواری‌های خود برای ایجاد ارتباط و پیوند بیشتر میان کاخ سفید و باقیمانده‌های خاندان پهلوی خبر داده است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در یکی دیگر از گزارش‌هایی که اخیراً و در پی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، تلاش کرده است تا به نوعی از امیدواری‌های خود در خصوص ایجاد ارتباط و پیوند بیشتر و جدی تر میان کاخ سفید و باقیمانده‌های خاندان پهلوی در دورهٔ ریاست جمهوری وی، خبر دهد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با انتشار تیتر «درخواست رضا پهلوی از ترامپ برای همکاری با 'نیروهای دموکرات سکولار ایران'»، نوشته است: «رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران و از چهره‌های منتقد حکومت این کشور، در نامه‌ای به دونالد ترامپ، پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفته و او را به همکاری با "نیروهای دموکرات سکولار" در ایران دعوت کرده است.

آقای پهلوی با انتقاد از سیاست‌های حکومت ایران در منطقه و در برخورد با مخالفان داخلی نوشته است: "چاره نه جنگ است و نه حفظ وضعیت موجود. بهترین سیاست برای شکست اسلام سیاسی حمایت از اراده دموکراتیک مردم ایران است و یک بار برای همیشه آغاز گفتگویی واقعی با نیروهای سکولار و دموکرات."

رضا پهلوی گفته است که برای دور شدن خطر جنگ از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی حمایت کرده است، اما در عین حال این بیم وجود دارد که با این توافق دست حکومت ایران برای سرکوب داخلی و پیشبرد سیاست‌های سلطه‌جویانه در منطقه باز شود.

او همچنین به نگرانی‌های پیشین خود درباره احتمال استفاده حکومت ایران از منابع مالی آزادشده پس از رفع تحریم‌ها برای تأمین مالی "تروریسم و سرکوب" اشاره کرده است. »

بی‌بی‌سی در ادامه نیز عنوان کرده است: «دونالد ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی خود به شدت از توافق هسته‌ای ایران انتقاد کرده و آن را "بدترین توافق تاریخ توافق‌ها" خوانده است. به گفته یک مشاور آقای ترامپ او خواهان بازبینی توافق هسته‌ای ایران است.

ایران می‌گوید توافق هسته‌ای یک توافق چندجانبه است و دولت آمریکا به تنهایی نمی‌تواند آن را تغییر دهد.

رضا پهلوی، که نامه را از جانب شورای ملی ایران (برای انتخابات آزاد) امضا کرده، ابراز امیدواری کرده است که آقای ترامپ به امیدهای مردم ایران توجه داشته و از "مبارزه هموطنان برای صلح، آزادی و دموکراسی پشتیبانی کند." »

این در شرایطی است که بررسی اظهارات دونالد ترامپ در ایام انتخابات امریکا و تبلیغات انتخاباتی‌اش در خصوص ایران و موضوعات مربوط به کشورمان کاملاً نشان دهندهٔ نزدیکی تفکرات وی با تفکرات ضد ایرانی جریان‌های سلطنت طلبی مانند ته مانده‌های خاندان پهلوی است.

وی درآخرین روز از گردهمایی سه روزه جمهوری‌خواهان که در شهر کلیولند در ایالت اوهایو در حالی رسماً نامزدی این حزب را در انتخابات پذیرفته بود که بخش مهمی از سخنرانی نسبتاً طولانی وی در این مراسم به موضوعات مربوط به جمهوری اسلامی ایران اختصاص داشت؛ وی در بخشی از سخنان خود گفته بود: " همه یادمان هست هنگامی که تفنگداران دریایی ما جلوی افراد مسلح ایران مجبور شدند به زور اسلحه زانو بزنند. این درست قبل از امضای توافقی با ایران بود که 150 میلیارد دلار به ایران رساند اما هیچ چیزی نصیب ما نشد. این یکی از بدترین توافق‌ها بود که تاکنون انجام شده است. "

دفتر ستاد انتخاباتی «دونالد ترامپ» در یکی از بیانیه‌های خود نیز این گونه به بیان عقاید ضد ایرانی خود پرداخته و گفته است: " توافق عمیقاً معیوب با ایران که کلینتون رهبری مخفیانه مذاکرات برای عقد آن را به عهده داشت هر روز بدتر و بدتر می‌شود. اکنون مشخص است که اوباما همه چیز به ایران داد تا توافقی پر از راه گریز با این کشور امضا کند که هرگز مانع دستیابی ایران به بمب نمی‌شود، دشمنان ما را جسور می‌کند و باعث تأمین مالی تروریسم می‌شود. "

«مایک پنس» فرماندار ایندیانا که از سوی دونالد ترامپ به عنوان نامزد پست معاونت اولی ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شده نیز بارها در سخنرانی‌های خود به عنوان نماینده ترامپ، جمهوری اسلامی ایران را با واژه‌های "افراطی" و "تندرو" صدا زده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل