ایران اینترنشنال
84

سوال خاص بی بی سی فارسی از مردم در مورد "فرهنگ ایرانی"

3 سال قبل

هم رسانی

تلویزیون بی بی سی فارسی برای برنامه زنده خود موسوم به "نوبت شما" موضوع " ارتباط بیشتر با جهان چه تاثیری بر فرهنگ ایرانی گذاشته است؟ " را برگزیده است. در سایت بی بی سی فارسی نیز همین عنوان بر روی صفحه ی اصلی قرار گرفته و نظر بینندگان را جویا شده؛ در همین اثنا بی بی سی فارسی سوالی خاص از بینندگان می پرسد...
بی بی سی پرشین گزارش می دهد:

بی بی سی فارسی برای برنامه زنده یخود (نوبت شما) که طبق روال همیشگی با بینندگان تماس برقرار می کند، موضوع " ارتباط بیشتر با جهان چه تاثیری بر فرهنگ ایرانی گذاشته است؟ " را انتخاب کرده و ذیل آن به بحث خواهد پرداخت. 

این چندمین بار است که تلویزیون بی بی سی فارسی پس از توافقات هسته ای میان ایران و کشور های پنج به علاوه یک ، به موضوعاتی می پردازد که به نوعی به " فرهنگ " ایرانی و ایرانیان مربوط می شود. در مطالب قبلی بعضا نوک پیکان هجمه و حمله از سوی رسانه ی انگلیسی سوی جوانان و ادبیات سیاسیون ایران بود.

موضوع برنامه مزبور پیش از اجرا و پخش در تلویزیون ، روی سایت رسمی بی بی سی فارسی قرار گرفته و در اولین بند از خلاصه ای که در مورد برنامه توضیح می دهد می نویسد: « ... گسترش تماس ایرانیان با جهان ، چه پیامد هایی بر جامعه داشته است ؟ آیا فراگیر شدن شبکه ‌های اجتماعی و ارتباطی ، تغییری در جامعه‌ ایران ایجاد کرده است ؟ فرهنگ ایران چه شاخصه ‌هایی دارد و آیا این شاخصه ‌ها در دنیای امروز و در میان تحولات ارتباطی نیاز به پاسداری دارد؟...».

در ادامه ی پیش توضیحات منتشر شده روی سایت بی بی سی فارسی ، سوالات و مطالب دیگری نیز منتشر شده که بخش عمده ی آن مربوط می شود به سخنان مقام معظم رهبری و توصیه هایی که ایشان در خصوص « فرهنگ » به مردم داشته اند . بی بی سی فارسی با آوردن بخش هایی از سخنان آیت اله خامنه ای و هشداری که ایشان از تهاجمات فرهنگی داده اند ، ضمن به چالش کشیدن مخاطبان ، در انتهای مطلب سوالی طرح می کند که بیشتر جای تامل و تفکر خواهد داشت ؛ آخرین سوال رسانه و زبان گویای وزارت امور خارجه انگلیس از مردم ایران این است که : « ... آیا این شاخصه ‌ها (شاخصه های فرهنگی ایرانیان) در دنیای امروز و در میان تحولات ارتباطی نیاز به پاسداری دارد؟ » .

گاهی برخی کارشناسان و صاحب نظران از تهاجم فرهنگی سخن می گویند و معتقد اند غرب در تلاش است که سوء فرهنگ هایی را به جوامع شرقی تزریق کند. و البته عمده ی سرمایه گذاری در جوامع مذهبی و شیعی انجام می شود. لذا از مجموعه ی این اقدامات به عنوان "تهاجم فرهنگی" یاد می شود.

اما آن چه در سوال بی بی سی فارسی و در رابطه با "فرهنگ " بیش از همه جلب توجه می کند این است که کم کم حرکت هایی برای زدودن و محو ساختن فرهنگ غنی ایرانیان در دست اقدام غرب قرار گرفته است. زیرا با سوالی که بی بی سی فارسی از مردم ایران پرسیده، این طور القا می کند که "شاید نیازی به پاسداشت فرهنگ ایرانیان وجود ندارد" . در تمام دنیا ( و از جمله انگلیس ) سالانه و در جهت حفظ آداب و رسوم و سنن جوامع – و حتی بازی ها و تفریحات بومی و محلی - برنامه های مخلتفی طراحی و برنامه ریزی و اجرا می شوند که به فرهنگ باستانی و سبقه ی فرهنگی آن جوامع لطمه ای وارد نشود . به عنوان نمونه هر ساله بازی های محلی که بعضا جذابیت خاصی هم ندارند، در انگلیس به مناسبت های مختلف تکرار می شوند تا از یاد ها نروند و فراموش نشوند؛ زیرا با فراموش شدن المان ها و نشانه های فرهنگی ، کلیت فرهنگ خدشه دار می شود و اصالت خود را از دست می دهد . اما در مقابل از رسانه ی همان کشور برای مردم ایران برنامه پخش می شود و ذیل آن از مردم ایران می پرسد که آیا نیازی به پاسداشت فرهنگ ایرانی هست؟! از این روست که ظاهرا حرکت هایی شروع شده که بسیار شدید تر از "تهاجم فرهنگی" به قصد لطمه وارد ساختن به فرهنگ است ؛ حرکت هایی از "تهاجم فرهنگی " آن هم با هدف "نا بود سازی فرهنگ ایرانی" در دستور کار غرب قرار گرفته.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل