ایران اینترنشنال
843

هشدار بی‌بی‌سی در خصوص راهپیمایی اربعین

2 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از حضور راهپیمایی بیست میلیونی اربعین

سیاست ثابت بی‌بی‌سی در قبال راهپیمایی‌های مردمی از قبیل راهپیمایی 22 بهمن، روز قدس و در این سال‌ها راهپیمایی 20 میلیونی اربعین سکوت و سانسور خبری بوده است. بااین‌حال این شبکه امسال به‌راحتی نتوانست از کنار پدیده راهپیمایی اربعین عبور کند و گزارش‌هایی را بر روی آنتن خود برد و به‌ناچار بعضاً مجبور به اعتراف در خصوص بزرگی و عظمت این راهپیمایی می‌شد.
آن نکته‌ای که بی‌بی‌سی و رسانه‌های هم‌سوی بی‌بی‌سی را در خصوص راهپیمایی عظیم اربعین در عراق نگران کرده. حضور میلیونی زائران ایرانی در این راهپیمایی بوده و نگرانی مضاعف آن‌ها از سیاسی شدن این راهپیمایی به‌واسطه حضور گسترده ایرانی‌ها و به تبعش عرصه‌ای برای قدرت‌نمایی منطقه‌ای و جهانی ایران است.
در همین خصوص بی‌بی‌سی در یادداشتی بلند و بالا تحت عنوان "مراسم اربعین در عراق: هویتی مذهبی یا سیاسی برای زائران ایرانی؟" به حضور گسترده ایرانی‌ها و تبعش قدرت‌نمایی جمهوری اسلامی اشاره می‌کند و نسبت به آن هشدار می‌دهد.
بی‌بی‌سی در بخشی از این یادداشت این‌گونه می‌نگارد: "حکومت مذهبی مستقر در ایران با تبلیغ و حمایت همه‌جانبه از راهپیمایی اربعین «به یک تیر، چند نشان می‌زند:»
1. در سطح داخلی: به بهره‌برداری حداکثری از مفهومی مذهبی و فرهنگی در جامعه دست می‌یازد؛ خود را بار دیگر باارزش‌ها و آرمان‌های پیوند خورده با رخداد تاریخی کربلا هم‌راستا و همدل می‌خواند و به بهره‌برداری تبلیغاتی از اربعین حسینی می‌پردازد؛ بحران مشروعیت دموکراتیک خود را بازسازی و ترمیم می‌کند؛ شکاف میان حاکمیت سیاسی و جامعه را با استفاده از لایه‌های اجتماعی واسط (به‌خصوص مذهبی‌های سنتی) تقلیل می‌دهد؛ و نیز بدنه اجتماعی حامی خود را تهییج و بازسازی و تقویت می‌کند و درصحنه بروز و ظهور میدانی، فعال نگه می‌دارد.
2. در سطح منطقه‌ای: توان سیاسی ـ اجتماعی و قدرت بسیج کنندگی توده‌ای و حتی بضاعت امنیتی ـ نظامی خود را به رخ رقبای منطقه‌ای (به‌ویژه عربستان) می‌کشد؛ بر رویدادهای سیاسی ـ اجتماعی عراق (به‌عنوان همسایه‌ای مهم و مؤثر) مستقیم و غیرمستقیم اثر می‌گذارد؛ چنان‌که رأس هرم نظام سیاسی جمهوری اسلامی در دیدار با رییس‌جمهور عراق تأکید می‌کند، موجب تقویت و تعمیق رابطه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی میان دو کشور همسایه می‌شود؛ و به‌گونه‌ای غیرمستقیم به تل‌آویو هشدار سیاسی ـ امنیتی می‌فرستد.
۳. در سطح جهانی: حاکمیت سیاسی در جمهوری اسلامی بار دیگر خود را به‌مثابه قدرتی غیرقابل‌اغماض در منطقه به قدرت‌های جهانی معرفی می‌کند و متذکر می‌شود؛ و به ترویج و تبلیغ ایدئولوژی مطلوب خود از طریق مفاهیم فرهنگی و رخدادهای تاریخی پیوند خورده با مذهب تشیع دست می‌یازد." مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

9 روز قبل