862

بی‌بی‌سی نگران خرید سوخو30 از سوی ایران

هم رسانی

   نمایی از مدل جنگنده سوخو30

اواخر بهمن‌ماه سال گذشته و یک روز پس از سفر سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به مسکو بود که خبرگزاری‌های روسیه به نقل از یک مقام بلندپایه در سرویس فدرال روسیه برای همکاری‌های فنی – نظامی که مسئول صادرات تسلیحات مسکو است، از امضای قرارداد فروش جنگنده‌های سوخو 30 میان ایران و روسیه در سال 2016 خبر دادند.
طبق خبری که این مقام روسیه به رسانه‌های روسیه داده بود، مدل جنگنده سوخو30 که ایران قرار است از مسکو خریداری کند، SM یعنی بهترین مدل حال حاضر این جنگنده است.
چندی بعد علی‌اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب طی سخنانی این خبر را تأیید کرده است. وی در سخنانی که درباره روابط بین ایران و روسیه شب گذشته گفته بود: ما طرفدار منافع ملی خودمان هستیم و هر کس منافع ملی ما را تأمین کند و در امور داخلی ما دخالت نکند، خواهان روابط با آن کشور هستیم. برخی کشورهای اروپایی حتی حاضر نیستند یک گلوله توپ یا یک تفنگ به ما بدهند اما روسیه حاضر است جنگنده سوخو 30 را به ما بدهد.
در همین راستا اعلام خبر فروش جنگنده‌های روسی سوخو 30 به ایران، خشم مقامات آمریکا و اسرائیل را برانگیخت. در اولین واکنش به این موضوع، تام شانون معاون وزیر خارجه آمریکا در نشست مجلس سنا گفت: «آمریکا از طریق شورای امنیت اجازه نخواهد داد که روسیه به ایران سلاح بفروشد.»
شبکه بی‌بی‌سی فارسی اخیراً در گزارشی به خرید این جنگنده‌ها از سوی ایران اشاره کرد اما ازآنجایی‌که به نظر نگران فروش این جنگنده‌های روسی به ایران است. در تحلیل و گزارش خود روسیه را مخالف فروش این تیپ از جنگنده‌ها به ایران می‌داند و دلیل این امر را تحریم‌های فروش سلاح و تجهیزات نظامی به ایران دانسته که بر اساس برجام تا سال 2021 ادامه دارد اما باید به بی‌بی‌سی این نکته را یادآوری کرد که روس‌ها با تحویل سامانه اس 300 به ایران علی‌رغم مخالفت‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی عملاً این تحریم‌ها را نادیده گرفتند و رفتار آن‌ها در دو سال گذشته نشان‌دهنده کاملاً از آمادگی بیشتر آن‌ها برای فروش تسلیحات نظامی به ایران خبر می‌دهد.
نکته دیگری که بی‌بی‌سی به آن اشاره می‌کند که کمی خنده‌دار به نظر می‌رسد عدم بودجه کافی ایران برای خرید حتی یک فروند از این جنگنده‌ها هست و شاهد آن را بودجه نیروی هوایی ایران می‌داند حال‌آنکه باید به این شبکه یادآوری کرد که برای خرید این‌چنین بزرگ در ایران وزارت دفاع مستقیماً وارد معامله می‌شود و برای یک چنین خریدهایی از بودجه جاری نیروها هزینه نمی‌شود.
در پایان به نظر با توجه به اینکه این جنگنده با جنگنده‌های F15 و F16 و F18 آمریکایی برابری می‌کند و تمامی نیازهای عملیاتی کشور پهناور ایران را تأمین می‌نماید. و ایران با در اختیار گرفتن این جنگنده، از برتری بسیار محسوسی درنبرد هوایی برخوردار می‌گردد و همین مسئله موجب نگرانی بی‌بی‌سی شده است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل