884

حمله بی‌بی‌سی به وزیر خارجه انگلیس

هم رسانی

   بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس

اخیرا بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس، عربستان و ایران را «عروسک‌گردان‌های خیمه‌شب‌بازی در جنگ‌های نیابتی خاورمیانه» نامید.روزنامه انگلیسی گاردین روز پنج‌شنبه ویدئویی را در وبسایت خود منتشر کرد که وزیر خارجه بریتانیا در آن صراحتا از تنش‌های مذهبی در خاورمیانه و به ویژه نقش عربستان سعودی در آن انتقاد می‌کند.
جانسون این سخنان را هفته گذشته در نشستی در رم و در حضور احمد ابوالغیظ، دبیرکل اتحادیه عرب گفته بود.
وزیر خارجه انگلیس در نشست «گفتگوهای مدیترانه» در پایتخت ایتالیا گفت: «سیاستمدارانی هستند که با پیچیده کردن دین و سوء استفاده از شاخه‌های گوناگون یک دین واحد، در واقع اهداف خود را پیش می‌برند. این یکی از بزرگ‌ترین مشکلات سیاسی در کل منطقه است.»
به این ترتیب وزیر امور خارجه انگلیس که بسیاری او را به خطاهای دیپلماتیک متهم می‌کنند، این بار نیز آشکارا از دولت عربستان که از متحدان کشور اوست، انتقاد کرد.
این سخنان جنجالی بوریس جانسون در حالی منتشر می‌شود که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در بازدید اخیر خود از خلیج فارس، رهبری «دوراندیشانه» خاندان سلطنتی عربستان سعودی، این متحد صد ساله انگلیس را ستوده بود.
در پی این سخنان بی بی سی فارسی هم در گزارشی مفصل به این موضوع پرداخت و به شدت به این سخنان واکنش نشان داد تا حدی که این سخنان را مواضع رسمی دولت انگلیس نداست و آن را نگاه های شخصی وزیر خارجه انگلیس قلمداد کرد. البته بی بی سی به همین هم کفایت نکرد و جانسون را "وزیر خارجه تازه کار" خطاب کرد.
حال سئوالی که به ذهن متبادر می شود و بی بی سی پاسخی به آن نمی دهد این است که چگونه است که وزیر خارجه یک کشوری مانند انگلیس در یک جلسه رسمی امنیتی سخانانی را بر زبان می آورد که با مواضع دولت انگلیس به گفته بی بی سی در تضاد است؟ هر چند این مواضع دوگانه دولت مردان انگلیس نشان دهنده شکاف عمیق در کشور می باشد که شکاف خود را در رای مردم به جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا کاملا نمایان ساخت اما به نظر بی بی سی نمی تواند سخان یک عضور رسمی دولت را به هیچ بگیرد و آن را مواضع شخصی قلمداد کند.
نکته دیگری که به نظر جالب می باشد این است که ناراحتی بی بی سی از این نیست که چرا جانسون این سخنان را در رابطه با ایران هم گفته است بلکه بی بی سی ناراحت این است که چرا از عربستان نامی به میان آمده است نکته ای که در سخنان نخست وزیر انگلیس هم کاملا مشهود بود.
در این مدتی که جانسون به وزارت خارجه انگلیس رسیده است ساز بی بی سی برای وی ناکوک بوده این در حالی است که هزینه های این شبکه از سوی وزارت خارجه تامین می شود و این مساله به وضوح نشان می دهد که محتوای این شبکه باید به تایید بخش دیگری برسد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل