904

بی‌بی‌سی به دنبال ایجاد فضای دوقطبی در انتخابات ریاست جمهوری ایران

هم رسانی

   بی‌بی‌سی به دنبال ایجاد فضای دوقطبی در انتخابات ریاست جمهوری ایران

با وجود آنکه چندی پیش محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران از سوی مقام معظم رهبری برای حضور در انتخابات به دلیل احتمال ایجاد فضای دوقطبی نهی شد و آقای احمدی نژاد هم در نامه ای خطاب به رهبری از تصمیم خود مبنی بر عدم حضور در انتخابات ریاست جمهوری گفتند لیکن برخی از رسانه های معاند نظام همچون بی‌بی‌سی فارسی همچنان در تلاش هستند تا بتنوانند در نبود شخصی مثل احمدی نژاد هم فضای انتخابات ایران را به سمت دو قطبی شدن سوق دهند.
اخیرا بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی تحت عنوان "شکاف لاینحل برجام؛ مرز باریک خدمت و خیانت" به قلم "مهدی تاجیک" سعی در دو قطبی کردن فشای انتخابات ایران ذیل موضوعاتی همچون برجام و دشمنی با آمریکا است.
بی‌بی‌سی در این یادداشت سعی می کند توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 موسوم به برجام را به دوگانه ای در انتخابات آینده تبدیل کند و به وسیله آن می خواهد فضای انتخابات ریاست جمهوری دوقطبی سازی کند. این شبکه در ابتدای یادداشت خود اینگونه می نویسد: "توافق اتمی مهم‌ترین محور انتخابات پیش روی ریاست جمهوری خواهد بود و صحنه منازعه بر کانون این توافق و اثراتش شکل می‌گیرد." بی‌بی‌سی حتی دو طرف دعوای برجام در داخل به تعجیل در ارائه نگاه های خود دعوت می کند و اینگونه می نگارد: "در این شرایط فرصت بسیار کوتاهی برای دولت روحانی و رقبایش وجود دارد تا پیش از برگزاری انتخابات بتوانند روایت خود را از توافق اتمی غالب کنند و افکار عمومی را با خود همراه سازند."
شبکه بی‌بی‌سی برای آنکه بتواند آتش این دعوا را تند تر کند سعی می کند در روایت خود از نگاه ها به برجام، تنها دو سر طیف را روایت کند و جریانات میانه یعنی آنهایی که نه خیلی به برجام بدبین بودن و نه خیلی خوش بین را که اتفاقا طیف گسترده ای را شامل می شود را حذف می کند و در یادداشتش دو سر منازعه را اینگونه روایت میکند: "روایت‌ روحانی و رقبایش از هم فاصله‌ای بسیار زیاد دارد. عناصر کلیدی در روایت او از برجام شامل گزاره‌هایی مانند تامین عزت ملی٬ پیروزی تاریخی٬ مذاکره مقابل ابرقدرت‌ها از موضع برابر٬ خروج از انزوای جهانی٬ رفع تحریم‌ها و شکوفایی اقتصادی است. تمامی این عناصر در روایت طرف مقابل از توافق به شکلی وارونه تعریف می‌شوند. از نظر آنها این توافق یک ننگ و سرشکستگی ملی٬ زانو زدن در مقابل ابرقدرت‌ها٬ ماندن در انزوا علیرغم باج دادن به غرب٬ دروغین بودن وعده رفع تحریم‌ها و سراب شکوفایی اقتصادی است. هر دو طرف حداکثر تلاش خود را به کار بسته‌اند تا عناصر روایت خود را در میان افکار عمومی جا بیاندازند."
در پایان به نظر بی‌بی‌سی که یک بار در سال 88 پس از آنکه فضای انتخابات کاملا دوقطبی شد و آن اتفاقت تلخ با هدایت رسانه هایی همچون بی‌بی‌سی افتاد و نان آن را خوردند اکنون هم به دنبال آن هست تا بتواند به گونه ای فضا را دو قطبی کرده تا بتواند از آب گل آلود شده ماهی خود را صید کند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل