ایران اینترنشنال
93

نگاه بی بی سی به مسائل نژاد پرستانه

3 سال قبل

هم رسانی

تلویزیون بی بی سی فارسی در پی اظهارات جنجالی "اکبر عبدی" بازیگر سینما و تلویزیون ایران و در مورد خاطراتش از سفر به حج، واکنش نشان داده و عبدی را به ابراز صحبت های نژاد پرستانه متهم کرده است هرچند "اکبر عبدی" خود این مسئله را تکذیب می کند.
بی بی سی پرشین گزارش می دهد : بیان یک خاطره از سوی اکبر عبدی، هنرپیشه سینمای ایران در یکی از برنامه های زنده «شبکه سه» واکنش های گسترده و البته متفاوتی را در میان کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی به راه انداخته است. آقای عبدی در اشاره به یک خاطره از سفر حج چند سال پیش، صحبت هایی را در توصیف یک جوان عرب مطرح کرد که باعث شد عده ای او را به نژادپرستی متهم کنند.
در پی همین اظهارات ، برنامه زنده تلویزیون بی بی سی فارسی اختصاص یافته به موضوع " آیا سخنان اخیر اکبر عبدی را نژاد پرستانه می ‌دانید؟ " . برخی کارشناسان هم فکر با طرز دیدگاه آقای عبدی، آن اظهارات را نشانه «غیرت ایرانی» دانستند، و حتی از دوستانشان هم خواستند که این ویدیو را هم رسانی کنند. بخش عمده ای از منتقدان به نژاد پرستانه بودن صحبت های آقای عبدی اعتراض داشتند و عده ای هم از بکار بردن الفاظی که شایسته طرح در رسانه های عمومی نبود ایراد گرفتند. و البته گروه دیگری هم معترض بودند که چرا در این ویدیو به «هموطنان عرب زبان» توهین شده است، که بعدا اکبر عبدی در حساب اینستاگرام خود نوشت که روی صحبت او با «وهابیون سعودی» بوده و این حرف ها را «در دفاع از ناموس و ایرانی بودن» مطرح کرده است.

جدال های نژاد پرستانه معمولا از تفاوت های ظاهری بین انسان ها آغاز شده. شدید ترین نزاع های نژادی علیه سیاه پوستان صورت گرفته به طوری که از هزاران سال پیش نیز صرفا به دلیل رنگ پوست به بیگاری رفته اند و برده ی سفید پوستان شده اند. این که در گذشته ی هزاران سال قبل چنین تبعیضاتی اگر وجود داشته زیاد عجیب نیست زیرا سطح فکر و ارتقای تمدن هنوز گام های اول خود را برداشته است. اما در عصر حاضر صحبت های نژاد پرستانه جایگاه منطقی ندارد.

به رغم این ها در بین ملل مختلف هنوز بعضا مشاهده می شود که تبعیضات نژادی بطور صد در صدی رخت برنچیده و گاه و بی گاه اخبار اسف باری از آن بروز می کند. به عنوان مثال در مسابقات فوتبال لالیگای اسپانیا چند فصل قبل "ساموئل اتوئو" مهاجم کامرونی و سیاه پوست تیم فوتبال بارسلونا بدلیل شدت شعارهای نژاد پرستانه تماشاچیان، بازی را نیمه کاره و با چشمانی گریان رها کرد. در دو فصل قبل نیز اقدامات زننده ای از سوی تماشاچیان در تمسخر "دنی آلوز" بازیکن برزیلی بارسولنا (مانند پرتاب موز در حین بازی زمانی که در کناره های زمین ایستاده بود) صورت گرفت.

هر چند تلویزیون انگلیسی بی بی سی فارسی در مورد مسائل نژاد پرستانه و نهی آن برنامه هایی روی آنتن می برد اما اوج این اتفاقات در دنیای فوتبال را در لیگ برتر انگلیس مشاهده می کنیم. مانند زمانی که بازیکن سابق لیورپول (لوییز آلبرتو سوآرز) در ابتدای بازی از دست دادن با بازیکن سیاه پوست منچستر یونایتد (پاتریس اورا) خودداری کرد؛ همچنین اتفاقاتی که برای "پاپیس سیسه" افتاد و قص علی هذا...

اجتماعاتی مانند ورزش و همایش ها و گردهمایی ها، نماینده و بازتاب کننده ی اجتماع و اعتقادات مردم است؛ چه بسا که در هیجانات ورزشی بی پرده تر از متن جامعه و امور روز مره ، تفکرات انسان ها رخ عیان کند. واقعیت این است که در غرب هنوز نگاه های نژاد پرستانه بر شدت و قوت خود پار بر جاست. محرومیت های اجتماعی، تمسخر و آزار و اذیت و ... همگی تبعات نگاه های نژاد پرستانه هستند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

حسین باستانی از اعضای اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی و از حقوق بگیران سرویس جاسوسی انگلیس از جمله افرادی است که همواره در نوشتن مقاله های تخریبی علیه جمهوری اسلامی یکی از فعال ترین افراد محسوب می گردد.

9 روز قبل