947

وقتی انگلیس جان شهروندانش را به معامله می‌گذارد

هم رسانی

   تصویری از فرزاد بازُفت خبرنگار ایرانی تبار مقیم در کشور انگلستان

اسنادی در انگلیس که تازه از طبقه‌بندی خارج‌شده جزئیات جدیدی را از ماجرای اعدام فرزاد بازفت، روزنامه‌نگار ایرانی مقیم انگلیس که ۲۷ سال پیش به جرم جاسوسی در عراق به دار آویخته شد، روشن می‌کند. به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، در این اسناد نکاتی دیده می‌شود که ظاهراً نشان می‌دهد دولت مارگارت تاچر، نخست‌وزیر وقت انگلیس به دلیل نگرانی از آسیب دیدن روابط تجاری آن کشور با عراق، از اعمال فشار زیاد بر حکومت عراق اجتناب کرده بود. فرزاد بازفت، خبرنگار هفته‌نامه بریتانیایی آبزور، در ۱۵ مارس سال ۱۹۹۰ به دستور صدام حسین، رهبر وقت عراق اعدام شد؛ اعدامی که اعتراض‌ها و واکنش‌های گسترده بین‌المللی به دنبال داشت. اما دولت تاچر باوجودآنکه بارها به‌طور علنی وعده داده بود که اقدامی جدی برای جلوگیری از اعدام این خبرنگار ۳۱ ساله صورت خواهد داد، از اعمال هرگونه تحریمی علیه دولت عراق اجتناب کرد.
نکته‌ای که در این اسناد مهم به نظر می‌رسد بی‌ارزش بودن جان شهروندان انگلیسی برای دولت این کشور بوده است. درواقع دولت این کشور برای حفظ منافع خود حتی حاضر به معامله بر روی جان شهروندان خود است.
نکته‌ای که مهم‌تر به نظر می‌رسد واکنش رسانه‌هایی همچون بی‌بی‌سی در قبال چنین مواردی است، بی‌بی‌سی به جهت وابستگی‌اش به دولت انگلیس پیاده کننده سیاست‌های دولت متبوعش هست به همین جهت در راستای اهدافی که برایش تعریف‌شده است حتی اگر بنا بر سانسور جنایت‌های جانی همچون صدام باشد این رسانه از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند و اگر روزی هم بنا از میان برداشتن هم آدم جانی باشد و این فرد دیگر کارایی‌اش‌ را ازدست‌داده باشد بی‌بی‌سی زمینه این اقدام را مهیا می‌کند حتی اگر با توسل بر دروغ‌های رسانه‌ای باشد.
اما در مقابل این ماجرا نمونه‌ای که می‌توان از آن یادکرد تلاش‌های رسانه‌هایی بی‌بی‌سی فارسی در تبدیل تروریست به فعال حقوق اقوام، تبدیل فمینیست به فعال حقوق زنان، تبدیل قاتل به معلم، تبدیل جاسوس به روزنامه‌نگار و ترفندهایی ازاین‌دست برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران، سال‌هاست که از سوی جریان رسانه‌ای معاند به‌صورت جدی دنبال می‌شود؛ از مرثیه‌سرایی برای «یک معلم کُرد» که بی‌گناه اعدام شد تا «یک دانشجوی فیزیک» که بی‌گناه زندانی شد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل