973

چرا بی‌بی‌سی به دنبال عبور از آیت الله هاشمی است؟

هم رسانی

   آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

بی‌بی‌سی فارسی همیشه در این سال‌ها سعی کرده است تا با مهره‌های سیاسی در ایران به نفع منافع خودش بازی کند و به‌گونه‌ای بی‌بی‌سی در تلاش برای چیدمان سیاسی به نفع منافع خود بود.
شخص مرحوم آیت‌الله هاشمی یکی از آن شخصیت‌هایی بود که همیشه و در بسیاری از اتفاقات پس‌ازانقلاب برای این شبکه به‌عنوان یک سوژه مطرح بود. بی‌بی‌سی هیچ‌گاه از ایشان دل‌خوشی نداشت و همیشه در پی تخریب شخصیت ایشان بود، بسیاری از تخریب‌هایی که علیه ایشان شکل می‌گرفت ابتدا از تریبون این شبکه مطرح می‌شد و پس‌ازآن به فضای داخل ایران منتقل می‌گردید. اوج دشمنی‌های بی‌بی‌سی درزمانی بود که رهبری معظم انقلاب آن جمله معروف خود را در خصوص ایشان مبنی بر اینکه «هیچ‌کس برای من آقای هاشمی نمی‌شود«بیان کردند؛ اما بی‌بی‌سی در سال‌های اخیر و به‌خصوص پس‌ازانتخابات سال 88 سعی کرد که مرحوم آقای هاشمی را در مقابل رهبری قرار دهد و آن را به‌عنوان یک دشمنی نشان دهد اما در این امر به جهت نزدیکی و عشق عمیقی که ایشان نسبت به رهبری داشتند و بارها در سخنان خود به آن اشاره‌کرده بودند ناکام بوده و همان‌طور که در پیام تسلیت رهبری مشخص بود صرفاً اختلافات نظرهایی وجود داشته که همین اختلافات هم از محبت مرحوم آقای هاشمی نسبت به رهبری چیزی کم نکرده است.
پس از رحلت ایشان هم بی‌بی‌سی سعی می‌کند که شخصیت ایشان را به‌گونه‌ای مصادره کند اما در این امر هم موفق نیست تا حدی که این شبکه عنان از کف داده و در یادداشتی تحت عنوان «چرا نباید هاشمی رفسنجانی را جدی گرفت؟» سخن از عبور از ایشان مطرح می‌کند و وی را سیاست‌مداری معرفی می‌کند که سال‌هاست سقوط کرده است که اگر به گفته بی‌بی‌سی این‌چنین است خوب است که این شبکه پاسخ دهد که دلیل این‌همه تلاش برای جدایی ایشان از صف انقلابیون چه بود؟ بی‌بی‌سی که در این پروژه خود (جدایی هاشمی از صف انقلابیون) ناکام بوده در بخشی از یادداشت خود این‌گونه می‌آورد: «هرچند بلااثر بودن امروز هاشمی نافی میراث او نخواهد بود؛ اما معروف است که سیاستمداران زمانی خاطراتشان برجسته می‌شود که روزگار اثرگذاری‌شان گذشته باشد. به همین معنا شاید کتاب‌های پرحجم خاطرات هاشمی رفسنجانی یک‌فصل نانوشته دارد: فصلی درباره »زندگی پس از مرگِ «او، مرگی نمادین که ۱۸ سال است آغازشده است.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل