974

بت‌سازی بی‌بی‌سی از یک مدل هروئینی

هم رسانی

   بت‌سازی بی‌بی‌سی از یک مدل هروئینی

بی‌بی‌سی فارسی اخیراً خبری از یک مدل غربی در سایت خود منتشر کرده است که در آن به نامه‌نگاری یک فرد با مدل موردعلاقه‌اش پرداخته است.
در این یادداشت بی‌بی‌سی از مدل‌های غربی یک تعریف ارائه می‌دهد و سعی در معرفی یک نوع پوشش دارد:
"او درحالی‌که ۲۰ سال داشت با تیپی که به "شیک هروئینی" معروف شد، شهرت زیادی به دست آورد. شیک هروئینی با هیکل‌های بسیار لاغر باپوست رنگ‌پریده و دور چشمان کبود شناخته می‌شد."
بی‌بی‌سی به‌خوبی می‌داند که طرفداران مد در بسیاری از کشورها به‌خصوص در میان قشر جوان در هرکجای دنیا کم نیستند و البته این قشر افراد نیاز به‌نوعی الگوسازی و خوراک فکری دارند تا بتوانند مطابق آن عمل کنند و لباس بپوشند و ظاهر خود را به نمایش بگذارند.
در این میان اما بی‌بی‌سی از ساده‌انگاری جامعه‌ی مخاطب خود که افراد کم سن و سال در میانشان بسیار به چشم می‌خورد سوءاستفاده کرده و سعی در ارائه‌ی مدل‌ها و الگوهایی دارد که در بطن پوشش خود،نوعی سبک زندگی را نیز القا می‌کنند.
برای مثال در متن ذکرشده مشاهده فرمودید که نام این سبک لباس پوشیدن که این مدل غربی داشت " شیک هروئینی" بود. چرا بی‌بی‌سی در میان این‌همه مدل این سبک را برمی‌گزیند؟
با شنیدن این نام قبح مواد مخدر و فردی که به این سمت کشیده می‌شود ریخته می‌شود و مخاطب به خود می‌گوید:" پس ظاهر یک فرد هروئینی می‌تواند شیک و زیبا باشد تا جایی که یک مدل بشود."
این تفکر احمقانه و کاملاً کودکانه دقیقاً همان چیزی است که بی‌بی‌سی سعی در القا و گسترش آن در بین جوانان دارد.
در قسمتی دیگر این رسانه می‌نویسد:
"بااینکه رسیدن پاسخ خیلی طول کشیده اما فیونا حالا دست‌کم می‌تواند امیدوار باشد که امضای بت زندگی‌اش را دریافت خواهد کرد."
شرح‌حال یک شیفته‌ی مدل غربی را بی‌بی‌سی می‌نگارد تا به مخاطبان جوانش بقبولاند که شهرت و محبوبیت می‌تواند درگرو این سبک زندگی و این سبک پوشش باشد تا جایی که شما به یک بت برای دیگران تبدیل شوید. البته بی‌بی‌سی با این استراتژی در قرائت خود از مدلینگ غربی یک نشان دیگر را هم هدف گرفته و آن تبلیغ و ارزش سازی برای سبک زیست غربی است. درست همان سبکی که جوان مسلمان با آن بیگانه است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل