ایران اینترنشنال
98

حمایت بی بی سی فارسی از رژیم صهیونیستی – هر چند غیر منتظره نیست اما ...

3 سال قبل

هم رسانی

برنامه بی بی سی فارسی اختصاص یافته به فجایع اخیر در فلسطین ؛ اتفاقاتی که در پی اظهارات تند خاخام های تندروی یهودی به وقوع پیوسته و جمع کثیری از جوانان فلسطینی در داخل مسجد الاقصی به خون غلطیده اند . حملات نیروهای صهیونیستی با حمایت پلیس رژیم جعلی انجام شده است .
پرشین بی بی سی گزارش می دهد: در روز های اخیر در هر گوشه از جهان که اخبار آن منتشر می شود ، خبر از تظاهرات مردم در محکوم کردن حرکت غیر انسانی صهیونیست هاست . حملات صهیونیست ها به مسجد الاقصی بیش از سیصد و پنجاه کشته و زخمی در پی داشته است . مردم کشور های آلمان ، استرالیا ، فرانسه و برخی کشور های عربی و البته مردم انگلیس ، در اعتراض به حملات رژیم صهیونیستی تظاهرات کم سابقه ای انجام داده اند ؛ این خود نشان گر عمق فجایع انجام شده است . نکته ی مهم و قابل تامل در تظاهرات مختلف انجام شده در تمام دنیا این است که همه ی مردم دنیا در مقابل ظلمی که روا داشته اند بر فلسطینیان هم دردی خود را اعلام کرده اند فارغ از این که چه مذهبی دارند یا اهل کدام کشور و با چه رنگ پوستی هستند و بدون توجه به سایر مسائل حاشیه ای ؛ بلکه تنها از مظلوم واقع شدن قربانیان بی گناه فلسطین حمایت کرده اند .

رسانه ها در نوع پوشش اخبار و تاثیراتی که بر مخاطبان خود می گذارند نقش پر رنگ و غیر قابل انکاری دارند . هر رسانه ای طبق خط مشی و اجازه ای که دارد به گزارش و انتشار اخبار می پردازد . از آن جایی که سیاست های انگلیس قرابت زیادی با رژیم صهیونیستی دارد ، معمولا از تظاهرات انجام شده در نقاط مختلف جهان در اعتراض به جنایات رژیم صهیونیستی گزارشی نمی دهد ؛ والبته نه فقط که اعتراضات را گزارش نمی کند ( مانند اعتراضات اخیر مردم انگلیس و در حمایت از قربانبان فلسطینی که توسط رسانه های انگلیسی و البته بی بی سی پوشش خبری نشد) بلکه به کاملا آهسته و آرام از سیاست های رژیم اشغالگر حمایت می کند . انگلیس با آمریکا نیز همکاری و شراکت های بسیار دارد اما هرگز آمریکا به اندازه ی رژیم صهیونیستی مورد محبت رسانه های انگلیسی واقع نمی شود .

آخرین نمونه از این موارد را در بی بی سی فارسی می توانیم مشاهده کنیم زیرا برنامه ی زنده ی خود را به اتفاقات اخیر در بیت المقدس اختصاص داده است . در مطلبی که در این خصوص روی سایت بی بی سی فارسی قرار گرفته برای مخاطب شک ایجاد کرده و مرتبا می پرسد که مقصر اتفاقات کیست ! به رغم این که تمام دنیا در اعتراض به جنایات اسرائیل و مظلومیت فلسطین فریاد سر داده اند و حتی در انگلیس نیز مردم خواهان پایان دادن به جنایات شده اند ، بی بی سی فارسی بدون توجه به حقایق آشکار ، موضوع برنامه ی زنده ی خود را با سوالی مطرح می کند : " مقصر خشونت‌های اخیر در بیت المقدس کیست؟ " ؛ و این یعنی از دید بی بی سی ( در کمال تعجب!!) ممکن است مقصر رژیم صهیونیستی نباشد ! یعنی شاید اگر بررسی انجام شود ، فلسطین به عنوان مقصر شناخته شود!

در این که انگلیس – بر خلاف آحاد مردم و جمعیت جامعه خود – طرف دار و از نزدیک ترین برادران اسرائیل است شکی نیست و انتظار هم نمی رود که رسانه ی دولتی انگلیس در چنین اتفاقی از فلسطین دفاع کند ؛ اما شاید اگر بی بی سی فارسی بی تفاوت و بدون پوشش خبری از کنار این خبر می گذشت، کمتر مخاطب را تحریک می کرد ؛ مردم تمام دنیا اعتراض می کنند که چرا تا حد مسائل انسانی نا دیده گرفته شده اما بی بی سی فارسی برای مردم ایران مطلبی تهیه می کند که از اسرائیل حمایت می شود، تا حدودی با احساسات و شعور مخاطب بازی کرده است .

حتی در متنی که بی بی سی فارسی منتشر کرده دقیقا به توجیه دلیل حملات وحشیانه ی اسرائیل پرداخته و سعی در بی گناه جلوه دادن رژیم صهیونیستی دارد . بی بی سی فارسی با بر عکس نشان دادن وقایع ، عامل حمله را جوانان فلسطینی معرفی می کند و در جایی از متن سوالی مطرح کرده و نظر مردم را جویا می شود :" مقصر خشونت‌های اخیر در بیت المقدس کیست؟ " . البته تظاهرات انسان های بیدار در قاره ها و کشور های مختلف دنیا پیش از طرح این سوال پاسخ بی بی سی فارسی را داده اند! مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل