989

... چه کسی سخن از آزار جنسی به میان می‌آورد؟!

هم رسانی

   ... چه کسی سخن از آزار جنسی به میان می‌آورد؟!

تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی عنوان برنامه زنده‌ی خود را "آزار جنسی زنان در تجمعات؛ سازمان‌یافته یا معمول؟" قرار داده است؛ ماجرایی که در فضای مجازی با توییت یک خبرنگار حاضر در مراسم آغاز شد و پس از تائید و رد چندباره‌ی اصل ماجرا از سوی دیگر کاربران که در مراسم آن روز حاضر بودند، واکنش‌های متفاوتی را برانگیخت. اما پیش از آن باید در مورد سوابق جامعه و وجو این رسانه تامل کرد.
برخی کاربران بر ادعای خبرنگار مهر تائید زده و برخی دیگر ادعای وی و هم‌فکرانش را بدبینی و فرافکنی خوانده‌اند.
اما آنچه بیش از همه جای بحث و تأمل دارد، واکنش بی‌بی‌سی فارسی است که در روزهای اخیر به هر مسئله ریزودرشتی پس از رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پرداخته است؛ از توهین و تحریک اذهان عمومی و تحریک و جریحه‌دار کردن احساسات مردم پس از جریان رحلت گرفته تا تحلیل‌های سطحی از سخنان رهبری و مناسبات فی‌مابین سیاسیون کشور؛ و البته باهدفی مشخص که چیزی جز "تفرقه" نیست. اما این بار برنامه‌ی بی‌بی‌سی فارسی بر مبنایی پایین‌تر از سطح و حد انتظار (!) شکل‌گرفته و تهیه‌شده؛ در کمال ناباوری اخذ ایده‌ی برنامه از "شبکه‌ی مجازی" در خصوص مراسم تشییع پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام!

نکته‌ای که وجود دارد این‌که توجه کنید به تقارن زمانی این بحث توسط رسانه‌ی انگلیسی با بحث داغ این روزهای فوتبال جزیره یعنی"رسوایی اخلاقی در فوتبال پایه انگلیس" . حدود یک ماه از افشاگری‌های برخی بازیکنان و اسطوره‌های فوتبال انگلیس می‌گذرد که هرروز و هر هفته شاهد یک افشاگری تازه و یک شوک جدید در این زمینه هستیم؛ در انگلیس، در آزادی‌های مطلق، در سرزمین عقده‌های فروخورده نشده! رسوایی اخلاقی و کودک‌آزاری! دقیقاً چند روز پس از این‌که یکی از سرشناس‌ترین بازیکنان تاریخ لیگ برتر انگلیس به نام " متیو له ‌تسیه" از خاطرات تلخ کودکی‌اش گفت و از آزارهای غیرانسانی‌ای که بر وی تحمیل‌شده بود پرده برداشت، روزنامه‌های انگلیسی تیتر " شوک جدید به فوتبال انگلیس؛ یک اسطوره قربانی آزار جنسی" را انتخاب کردند، تمام ادعاها از تلویزیون بی‌بی‌سی انگلیسی پخش شد و روی آنتن پخش زنده اسطوره‌ی سال‌های نه‌چندان دور ساوتهمپتون و انگلیس اعلام کرد در زمان حضور در تیم‌های پایه این باشگاه توسط یکی از مربیانش آزار و اذیت شده است. این اسطوره لیگ برتر اعلام کرد "باب هیگینز" که نامش پیش‌ازاین هم بین متهم‌های این پرونده دیده‌شده بود، به او عکس‌های مستهجن نشان می‌داده و تلاش می‌کرده به او نزدیک شود.وی در ادامه این برنامه اعلام کرد "هیگینز" تعداد زیادی از هم‌تیمی‌های او را آزار می‌داده است.

البته آمار جهانی و آنچه قابل بازگو شدن توسط رسانه‌ها بوده و با رند کردن به سمت پایین توسط انگلیسی‌ها اعلام‌شده حکایت از این دارد که بیش از 80 درصد مردم انگلیس در سنین کمتر از 13 سالگی مورد آزار و اذیت جنسی قرارگرفته‌اند. همواره یکی از ادعاهای غرب در مقابل انتقادهایی که سوء رفتارها و بداخلاقی‌ها و آزاد گذاشتن‌های بی بندوبارانه واردشده ادعایی است مبنی بر اینکه نباید امیال انسانی سرکوب شوند و اصرارشان بر این است که بدین‌وسیله از تشکیل عقده‌ها جلوگیری می‌شود؛ اما آنچه در عمل رخ‌داده حاکی از اثر معکوس این فرضیه است.

درهرحال اکنون بی‌بی‌سی که کارکنانش سبقه ای طولانی در رسوایی‌های اخلاقی دارند موضوع برنامه‌ی خود را صرفاً بر اساس ادعایی مطرح‌شده در فضای مجازی اختصاص داده به "آزارهای جنسی"؛ و بخش فارسی‌زبان این شبکه که مدیر اسبق خود را (صادق صبا) دقیقاً به همین دلیل (تجاوز مدیر بخش فارسی‌زبان بی‌بی‌سی فارسی به پونه قدوسی –مجری اسبق برنامه "نوبت شما") کنار گذاشت، برنامه‌ی زنده‌ای در ارتباط با این مبحث روی آنتن می‌برد که آیا آزار جنسی صورت گرفته یا خیر!


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل