ایران اینترنشنال
99

بی بی سی فارسی : غرب کرد که ... بر خودش باد ...

3 سال قبل

هم رسانی

تیغ دو لبه ای که غرب با بوجود آوردن " داعش " به دست گرفته ، ظاهرا از یک طرف علیه اسلام تبلیغ می کند و لی از طرف دیگر راه را برای ورود و معرفی هر چه بهتر اسلام به غرب - در کشور هایی که تا کنون آماج رسانه ها اجازه نداده تصویر درستی از اسلام نمایش شود - هموار ساخته .
بی بی سی پرشین گزارش می دهد : روی صفحه اول بی بی سی فارسی مطلبی منتشر شده که به صورت آهسته بخشی از اشتباه غرب را اعتراف می کند ؛ مطلبی تحت عنوان " آوارگان ، تعارف ، نزاکت ، صراحت " که به بررسی جسته و گریخته ی " پیامد های مهاجرت خاورمیانه ای ها به کشور های غربی " پرداخته است .

در پی بیش از یک سال از حضور غیر انسانی داعش در عراق و سوریه و برخی مناطق دیگر در نزدیکی های خاورمیانه ، اکنون مردمی بی گناه و غیر نظامی – کسانی که پامال سیاسی بازی های بوجود آورندگان داعش شده اند - جان خود را برداشته اند و پس از مشاهده و تحمل بسیاری جنایات ، از خانه ی خود به برخی کشور های غربی مهاجرت می کنند . حتی اندیشیدن به عمق این فاجعه که مجبورت کنند از خانه و کاشانه و آشیانه و وطنت بگذری و به زور بیرونت کنند مهاجرتت دهند هم سخت است ؛ چه رسد به این که این اتفاقات بر سرت مثل آوار خراب شود!

اولین رد پاهایی که از آغازین لحظات ایجاد داعش باقی مانده باز می گردد به سال 2011 زمانی که انگلیس و آمریکا طی جلساتی تصمیم به تشکیل گروهی می گیرند به منظور بد نام سازی اسلام و تشکیل چهره ای وحشتناک از مسلمانان ؛ در همین راستا ، ددمنشانه ترین تصمیم اتخاذ شد و آن تشکیل گروهی بی رحم و البته ظاهرا مسلمان که در رفتارشان هیچ سنخیتی با اسلام پیدا نیست ؛ اما در بازی های رسانه ای مدام نام اسلام را به خود نسبت می دهند و به این صورت مردم دنیا که دورادور نشانی از اسلام دیده و ندیده اند ، برای همیشه منزجر گردند . تئوری تشکیل داعش در بخش مهمی به این مسئله باز می گردد ؛ اما ابعاد دیگری مانند ایجاد نا آرامی در منطقه ، ایجاد تنش و درگیری در کشور های هدف و دیگر اهدافی که غرب با تشکیل داعش به دنبال آن است .

اما تشکیل گروهی مانند داعش صرفا به بد نام سازی و دنبال کردن اهداف غرب محدود نمی شود ؛ بلکه خواه ناخواه دامان غرب را نیز می گیرد ؛ به هر حال در حوزه ی مسائل مربوط به کنش ها و واکنش های " انسان " نمی توان پیش بینی های صد در صدی ارائه کرد! گاهی میان پیش بینی و رخداد های واقعی تفاوت هایی وجود خواهد داشت . در بحث "داعش " برخی اهداف غرب در بوجود آوردن این گروهک محقق شده اما جلوه هایی دیگری از تبعات وجود "داعش " کم کم رخ عیان می کند . به عنوان نمونه مردم آواره ی سوری و عراقی ، در پی بی خانمان شدن و رانده شدن از خانه ی خود ، مهاجرت جزو تنها گزینه هایشان برای زنده ماندن است . مهاجران با کوچیدن به کشورهای غربی ، از یک طرف نیروهای کاری غرب می شوند که با توقعی بسیار پایین بسیار ممکن است به بیگاری تن در دهند ؛ برای کشورهایی که با رشد منفی جمعیت روبرو هستند نقش شهروند و مردم جامعه را بازی کنند ، اما این فقط یک سمت داستان است ؛ تیغی که آمریکا و انگلیس به دست گرفته دو لبه ی تیز دارد ؛ یک سمت آن همین اهداف منفعت طلبانه است و سمت دیگر آن آثار ناشی از حضور این آوارگان در جامعه هاشان است که اکنون آب به دست و پای غرب انداخته ؛ حتی هم اکنون برخی کشور های غربی صریحا اعلام کرده اند که از ورود "داعشیان" در لابلای " مهاجران " بسیار هراسان اند . چند وجهه در یک قاب : اسلام هراسی ، استفاده از نیروی کم توقعی به نام " مهاجر " ، تبلیغات سیاسی در بعد جهانی با شعار های انسان دوستانه ... و در سمت دیگر این موازنه "ترس متلاشی شدن از درون" ؛ همین مورد آخر است که گاه از آن به عنوان "ورود داعش به کشورهای غربی " یاد می شود ؛ اما احتمالی خطرناک تر برای غرب وجود دارد و آن " ورود مسلمان و معرفی وجهه های سالم تری از اسلام- نسبت به آن چه رسانه ها مخدوش کرده اند- به غرب" است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

حسین باستانی از اعضای اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی و از حقوق بگیران سرویس جاسوسی انگلیس از جمله افرادی است که همواره در نوشتن مقاله های تخریبی علیه جمهوری اسلامی یکی از فعال ترین افراد محسوب می گردد.

9 روز قبل