1001

وقتی بی‌بی‌سی و انگلیس در پازل نظام مجبور به بازی شدند

5 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سفیر انگلیس "نیکلاس هاپتون"

درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در سن 82 سالگی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی و ضد انقلاب داشته است. بنگاه‌های خبری، کانال‌های تلگرامی و صفحات توئیتر اغراض سیاسی خود را با ادبیات مختلفی منتشر کردند.
رسانه‌های ضدانقلاب با انتشار گزینشی پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در مورد درگذشت آقای هاشمی رفسنجانی و نادیده گرفتن بخش‌های کلیدی این پیام از جمله "سخت و جانکاه" بودن این فقدان، بر واژه‌هایی همچون اختلاف‌نظر متمرکز شدند. با این وجود برخی رسانه‌های خارجی اعتراف کردند که علی‌رغم اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت، آیت‌الله خامنه‌ای از ایشان تجلیل کردند.

بی‌بی‌سی فارسی یکی از این رسانه ها بود سیاست بی‌بی‌سی را پس از مرگ آیت‌الله هاشمی به دو بخش تقسیم می شود. بی‌بی‌سی در بخشی از برنامه های خود در چرخشی عجیب نسب به چند سال گذشته که همیشه سعی کرده بود تلویحا هم که شده از ایشان حمایت به عمل آورد به یکباره روی به تخریب شخصیت و عملکردهای ایشان آورد. در بخشی دیگر از ایفای وظیفه خود باز هم این شبکه به جداسازی ایشان از بدنه انقلاب و نظام پرداخت، بی‌بی‌سی در این خصوص سعی کرد که دست بر روی مسائل اختلافی بگذارد و آنها را پررنگ کند و حتی به ادعا هایی سخیفی همچون قتل آیت‌الله هاشمی روی آورد.

اما به نظر آن چیزی که در عمل اتفاق افتاد آن چیزی نبود که بی‌بی‌سی فارسی و رئیسانش انتظار آن را می کشیدند. حمایت تمام قد،تمام گروه های داخل نظام ازخدمات و مبارزات این انقلابی پیر شامل سرسخت ترین مخالفین آیت‌الله هاشمی تا موافقینش و در نهایت هم آن پیام تاریخی مقام معظم رهبری کار را برای این شبکه انگلیسی سخت کرد. تا جایی که در نهایت بی‌بی‌سی و از آن بالاتر دولت انگلیس مجبور به بازی در پازل نظام شدند تا جایی که سفیر انگلیس در ایران که شاید کسی فکرش را هم نمی کرد روزی پا در بیت رهبری بگذارد برای عرض تسلیت خود را به آنجا رساند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل