1020

مواضع اسرائیلی دونالد ترامپ ، صدای بی‌بی‌سی فارسی را هم درآورد

5 سال قبل

هم رسانی

   مواضع اسرائیلی دونالد ترامپ ، صدای بی‌بی‌سی فارسی را هم درآورد

با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ که عده‌ای با عنوان حاکمیت "دیوانگان و پوپولیسم" بر کاخ سفید یاد می‌کنند بر این باورند که از روز اول بهمن شاهد گرایش رادیکال‌تر در کاخ سفید به سمت رژیم اسرائیل خواهیم بود.
اگرچه باراک اوباما و دموکرات‌ها نیز از حامیان سرسخت رژیم تل‌آویو محسوب می شدند، اما ظاهراً گرایش‌های راست گرایانه ترامپ در تاریخ آمریکا بی‌سابقه خواهد بود. این مهم آن‌چنان آشکار است که "کامبیز فتاحی" از خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی که سابقه حضور در اراضی اشغالی را در پرونده خود دارد، در مطلبی کاملاً شفاف و کم‌سابقه به این امر در وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی اذعان می‌کند. لذا در ادامه به انعکاس بخش‌هایی از این یادداشت خواهیم پرداخت.
دلجویی از اسرائیل یکی از اولویت‌های دونالد ترامپ است. ترامپ و مشاورانش معتقدند که دولت باراک اوباما اسرائیل را تحقیر کرده - با ایران توافق هسته‌ای «بد» امضا و در شورای امنیت سازمان ملل متحد به پروژه شهرک‌سازی‌های اسرائیل خیانت کرده است. انتظار می‌رود بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، یکی از اولین رهبران خارجی باشد که در واشنگتن با دونالد ترامپ دیدار می‌کند.
افرادی که رییس‌جمهوری منتخب آمریکا برای پست‌های حساس وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) منصوب کرده در روزهای گذشته هر یک به نحوی بر حفظ برجام تأکید کرده‌اند. اما دولت آینده ترامپ شاید بخواهد برای جلب رضایت اسرائیل یک امتیاز بی‌سابقه به متحدش بدهد: انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس - شهری که بنا بر قوانین بین‌المللی و پنج دهه موضع رسمی دولت‌های آمریکا، شرقش بخشی از سرزمین‌های اشغالی است. فلسطینیان شرق بیت‌المقدس را برای پایتخت کشور مستقل آینده خود در نظر دارند.
اسرائیل در جنگ ژوئن ۱۹۶۷ (جنگ شش‌روزه) شرق بیت‌المقدس را از اردن گرفت و در دهه ۱۹۸۰ میلادی 'یکپارچه' و پایتخت بودن آن را رسماً به قانون اساسی‌اش اضافه کرد که اعتراضات دیپلماتیک گسترده‌ای در پی داشت. منخم کلاین، استاد تاریخ و علوم سیاسی دانشگاه بارایلان اسرائیل، می گوید: "اگر آمریکا سفارتش را به بیت‌المقدس منتقل کند اول از همه این کار از نظر سمبولیک اقدامی علیه اجماع جامعه بین‌المللی خواهد بود که بیت‌المقدس غربی را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نشناخته است."
مشاوران ترامپ گفته‌اند که وعده‌اش درباره انتقال سفارت آمریکا جدی است. این تصمیم می‌تواند احساسات عمومی را در جهان اسلام تحریک و شکاف دیپلماتیک عمیقی بین آمریکا و متحدانش عرب و حتی اروپایی‌اش ایجاد کند. کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ میلادی با تصویب قانونی دستور انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را صادر کرد ولی مصوبه به خاطر هزینه بالایی که برای منافع آمریکا دارد هیچ‌گاه اجرانشده است. روسای جمهوری آمریکا - بیل کلینتون، جورج بوش و باراک اوباما - طی دو دهه گذشته هر شش ماه یک‌دفعه با امضای دستورالعملی اجرای مصوبه کنگره را به تأخیر انداخته‌اند. اما حالا کاخ سفید به دست میلیاردری افتاده که به جنجال علاقه دارد و غیرقابل‌پیش‌بینی است.
به‌علاوه در ماه ژوئن امسال - که ازقضای روزگار مصادف است با پنجاهمین سالگرد جنگ شش‌روزه و اشغال شرق بیت‌المقدس - دونالد ترامپ باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد رویه گذشته را ادامه بدهد یا این‌که با خودداری از امضای دستورالعمل مذکور، دستور کنگره مبنی بر انتقال سفارت به بیت‌المقدس را اجرا کند.
منخم کلاین می‌گوید امکان این‌که ترامپ بخواهد شش ماه دیگر یک "هدیه‌ای تاریخی" به اسرائیل بدهد زیاد است زیرا این کار می‌تواند "حامیان یهودی‌اش، اعضای یهودی خانواده‌اش و مشاوران راست‌گرای رادیکالش را خوشحال کند." او می‌افزاید اگر دونالد ترامپ سفارت را به بخش عمدتاً یهودی‌نشین غرب بیت‌المقدس ببرد و بگوید که آینده شرق بیت‌المقدس باید در مذاکرات تعیین شود، شاید تا حدی خسارات احتمالی را کاهش بدهد، اما اگر تصمیمش بر اساس این موضع باشد که آ‌مریکا بیت‌المقدس واحد را به عنوان پایتخت ابدی اسرائیل به رسمیت می‌شناسد، بحران بزرگی به راه خواهد افتاد.
فلسطینی‌ها هم مسئله را بسیار جدی گرفته‌اند. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه متوسل شده تا جلوی تصمیم احتمالی دونالد ترامپ را بگیرد. محمد اشتیه، مشاور ارشد عباس، گفته است: "اگر دولت آینده آمریکا بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد و سفارتش را از تل‌آویو به بیت‌المقدس ببرد، این کار به نظر ما پایان راه‌حل دو کشور برای دو ملت خواهد بود." هفته پیش جان کری، وزیر امور خارجه‌ آمریکا هم هشدار داد که انتقال سفارت برای روابط اسرائیل با اردن و مصر پیامدهای جدی خواهد داشت. او گفته است: "انفجاری بزرگ در منطقه رخ خواهد داد- نه‌فقط در کرانه غربی یا در داخل اسرائیل بلکه در سراسر منطقه خاورمیانه."
به نظر می‌رسد که سیاست ایالات‌متحده در قبال اسرائیل و فلسطینی‌ها به‌زودی گردشی محسوس به راست خواهد داشت. سفیر آینده آمریکا در اسرائیل، دیوید فریدمن، خودش از طرفداران سرسخت شهرک‌سازی‌هاست و بر انتقال سفارت به بیت‌المقدس تأکید دارد. راست‌گرایان اسرائیل دونالد ترامپ را متحد ایدئولوژیک خود می‌دانند و به قدرت رسیدنش را فرصتی تاریخی می‌دانند.
نفتالی بنت، رهبر حزب راست افراطی خانه یهودی، اعلام کرده که قصد دارد به‌زودی طرح ضمیمه کردن شهرک معاله ادومیم در حوالی شرق بیت‌المقدس - که در حال تبدیل‌شدن به شهری با جمعیت ۴۰ هزار نفر است - را به پارلمان (کنست) ارائه کند. در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، مذاکرات صلح به‌جایی نرسید و روند شهرک‌سازی‌های اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینیان - هرچند بااحتیاط - ادامه یافت، حالا در ‍آستانه ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، بیشتر ناظران به احیای روند صلح خوش‌بین نیستند و انتظار دارند پروژه شهرک‌سازی‌ شتاب تازه‌ای پیدا کند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل