1103

بی‌بی‌سی و تناقضی به نام مشارکت مردم

5 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی و تناقضی به نام مشارکت مردم

از ابتدای انقلاب تا به امروز شاید جمهوری اسلامی تنها کشوری باشد که در آن این تعداد انتخابات در این سال ها برگزار شده باشد. در این بین سیاست ثابت ضد انقلاب تحریم انتخابات ها و پایین آوردن مشارکت مردم بوده است.
بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رسانه حامی ضد انقلاب همیشه همین سیاست را در انتخابات ها پی می گرفته اما پاسخ مردم به این سیاست ورزی آن ها همیشه منفی بوده و مشارکت در ایران همیشه از نساب بالایی برخوردار بوده است.

اخیرا اما بی‌بی‌سی در یادداشتی تحت عنوان "رقیب ناشناخته روحانی در انتخابات 1396" از این سیاست ثابت خود عبور کرده و به دنبال فضایی برای مشارکت آن طیفی از مردم است که در صورت حضور در پای صندوق های رای به گزینه اصلاح طلبان رای خواهند داد. بی‌بی‌سی تحلیلی که در این یادداشت ارائه می دهد این است که در صورت پایین بودن حضور مردم در انتخابات از یک حد مشخصی احتمال رای آوری گزینه اصول گرایان بالا خواهد بود.

بی‌بی‌سی در بخشی از یادداشت خود اینگونه می نویسد: "با وجود همه اینها، قابل انکار نیست که پایین آمدن جدی مشارکت انتخاباتی، بحرانی واقعی را برای جریان منتسب به حسن روحانی ایجاد خواهد کرد. بحرانی که "کف" نتیجه‌اش برای این جریان آن خواهد بود که حتی در صورت برنده شدن در انتخابات،از همان ابتدا در موقعیتی به‌شدت تضعیف شده قرار داشته باشد." و یا در نتیجه گیری یادداشت خود می آورد: "اگر درصد و رای دهندگان ناامید در انتخابات ۱۳۹۶، از حد معینی فراتر برود، ممکن است مهمترین عاملی که نتیجه صندوق های رای را مشخص می کند، نه ترکیب کسانی که رای می دهند، که سهم نسبی کسانی باشد که، به هر علت، دیگر این‌بار رای نمی دهند."

اما نکته ای که به نظر بی‌بی‌سی از آن غافل است این می باشد که اساسا انتخابات ها و رای مردم در ایران را اینگونه نمی توان تحلیل کرد. مردم در ایران به هیچ وجه حزبی و گروهی رای نمی دهند و آن دسته از مردم هم که بر اساس حزب یا گروه رای می دهند از نسبت پایینی برخوردارند و آنچنان در نتایج انتخابات ها تاثیر گذار نبوده اند. مردم در ایران ثابت کرده اند که بر اساس عملکرد افراد و گروه ها و دسته ها رای می دهند نه بر اساس انتسابشون به حزب یا گروه خاصی.

در پایان به نظر در پس این تحلیل بی‌بی‌سی یک نکته ای خوابیده و آن این است که بی‌بی‌سی با تغییر سیاست خود در انتخابات های ایران به دنبال درست کردن جریانی از مردم در داخل ایران است که همیشه براساس گرایاشات حزبی رای بدهند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل