11270

سنگ تمام بی‌بی‌سی برای کارمند جاسوس بریتشیل کانسیل

3 سال قبل

هم رسانی

   ارس امیری لاریجانی

ارس امیری لاریجانی که از سوی نهادهای امنیتی و قوه قضائیه ایران به جاسوسی متهم شده و حکم زندان گرفته است در نامه ای به ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی بازداشت، اتهام و حکم دادگاه را غیرقانونی خوانده و گفته به ناحق و به طور ناعادلانه اتهامی متوجه او شده که صحیح نیست. او خواستار بررسی مجدد پرونده اش شده است.
جالب آنکه این نامه عنصر وابسته به دستگاه امنیتی انگلستان بلافاصله مورد توجه بی بی سی فارسی به عنوان اتاق فکر عملیات رسانه ای بی بی سی فارسی قرار گرفت. بی بی سی فارسی ضمن تلاش برای بی گناه نشان دادن خانم امیری لاریجانی می نویسدک "در این نامه او خطاب به آقای رئیسی گفته که ماموران وزارت اطلاعات او را در خیابان دستگیر و سپس در یکی از هتل های تهران بازجویی کردند و بعد او را به زندان اوین فرستادند. او در این نامه شرح داده که علیرغم تامین وثیقه مالی، ماموران به او اجازه خروج از زندان ندادند. خانم امیری لاریجانی در این نامه گفته است که ماموران اطلاعاتی و امنیتی در زندان به او پیشنهاد همکاری دادند. او گفته حکم ده سال زندان را از طریق تلویزیون شنیده و این موضوع پیش از ابلاغ حکم به وکلیش از صداوسیما اعلام شده است."

نکته جالب اینکه در ادامه این عملیات رسانه ای به صورت غیر مستقیم بی بی سی فارسی به همکاری خانم امیری با نهادهای امنیتی انگلستان اعتراف می کند و می نویسد: "او کارمند بریتشیل کانسیل یا شورای فرهنگی بریتانیا بوده و مدتی در این کشور اقامت داشته است"

چندی قبل غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌قضائیه ایران در حاشیه جلسه مسؤولان عالی قضایی این کشور گفته بود که اخیراً محاکمه‌ای در ارتباط با یکی از عناصر مهم نفوذ فرهنگی کشور انگلیس در ایران داشتیم. وی ادامه داد: از سالیان دور، شورای فرهنگی انگلیس معروف به «بریتیش کانسل» با نام اختصاری «BC» در ایران و تهران دفاتری داشت که این دفاتر در پوشش اقدامات فرهنگی تحرکاتی را انجام می‌دادند و سعی در استحاله و نفوذ فرهنگی در بخش‌های مختلف ایران داشتند. سخنگوی قوه‌قضائیه ایران بیان داشت: مستندات مربوط به فعالیت‌های غیرقانونی این دفتر جمع‌آوری شد و با تصمیم مراجع ذی‌صلاح، دفاتر مربوط به شورای فرهنگی انگلیس در تهران سال ۱۳۸۷ تعطیل شد.

وی گفت: در مرحله دوم سعی کردند با احیای مجدد فعالیت‌های خود تحت پوشش‌های دیگر در کشور حضور یابند و فعالیت‌های به اصطلاح خودشان فرهنگی و به تعبیر ما ضدفرهنگی را انجام دهند که با هوشیاری دستگاه اطلاعاتی کشور این توطئه آنها هم عقیم ماند و نتوانستند در پوشش‌های دیگر در کشور ما فعالیت داشته باشند. در مرحله سوم تصمیم گرفتند با بهره‌گیری از دانشجویان و ایرانیان مقیم انگلیس و جذب آنها با حمایت سرویس اطلاعاتی انگلیس، به انجام برنامه‌های فرهنگی خود و در ظاهر به گفت‌وگوهای ایرانی- ایرانی مبادرت کنند؛ به این معنا که از ایرانیان مقیم انگلیس و شهروندان داخل کشور برای این منظور استفاده کنند.

سخنگوی قوه‌قضائیه ایران ادامه داد: در این راستا موفق شدند عده‌ای را جذب کنند و برای آنها آموزش‌های مختلفی را با حمایت سرویس امنیتی انگلیس تدارک دیدند. با گستردگی این فعالیت‌ها ۴ میز در شورای فرهنگی انگلیس تحت عناوین مختلف به عنوان میزهای ایران تاسیس شد. وی گفت: یکی از کسانی که جذب این میزها شد، یک دانشجوی دختر ایرانی بود که دنبال اقامت و اشتغال در انگلیس بود که با فراخوان شورای فرهنگی انگلیس مواجه شد و به سمت آنها رفت و بعد از یک فرآیند طولانی به استخدام این شورا درآمد.

. اسماعیلی بیان داشت: در ادامه با اشراف سرویس امنیتی انگلیس، آموزش‌های لازم به او داده شد و بعد از اعتمادی که به او شد، توانست در انگلیس به‌عنوان مسؤول میز ایران در شورای فرهنگی انگلیس موسوم به بریتیش‌کانسل به استخدام دربیاید و فعالیت‌های مختلفی را ساماندهی کند. سخنگوی قوه‌قضائیه اظهار کرد: مشارالیها مکرراً با نام مستعار به کشور رفت‌وآمد و پروژه‌های مختلف فرهنگی را در کشور طراحی، برنامه‌ریزی، مدیریت و هدایت کرد و این پروژه‌ها در راستای اهداف فرهنگی استعمار پیر در ایران اسلامی اجرا شد. وی افزود: این فرد با گروه‌های مختلف بویژه در زمینه هنر و تئاتر ارتباط‌گیری کرد تا در این راستا بتواند پروژه‌های نفوذ و شبیخون فرهنگی را عملیاتی کند.

اسماعیلی اظهار داشت: این فرد تحت رصد دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران قرار گرفت و دستگیر شد و فرآیند رسیدگی به پرونده او در دادسرا و دادگاه انجام شد. سخنگوی قوه‌قضائیه گفت: در فرآیند رسیدگی به پرونده قضایی، این فرد اعترافات صریحی در زمینه موضوعاتی از قبیل نحوه جذب، همکاری با این شورای به اصطلاح فرهنگی، تعالیم داده شده توسط سرویس امنیتی انگلیس به وی و همچنین ماموریت‌های ویژه فرهنگی‌اش کرد و اطلاعات خوبی را در زمینه سایر افراد جذب شده به این مجموعه در فرآیند دادرسی و تحقیقات ارائه و اقرار کرد که درنهایت به موجب حکم دادگاه، به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شد. وی افزود: این فرد بیش از یک سال است در بازداشت است و تاکنون به دلیل اینکه پرونده در مرحله تحقیقات و صدور حکم بود، آن را اعلام نکرده بودیم.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل