1162

بی‌بی‌سی و فرضیه چینی در خصوص احتمال کاندیداتوری آیت الله رئیسی

5 سال قبل

هم رسانی

   "سیدابراهیم رئیسی" تولیدآستان قدس رضوی

چند روز به آغاز ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری انتخابات دوازدهم همچنان فضایی همراه با ابهام در خصوص کاندیداهای احتمالی وجود دارد.
اما در بین کاندیداهای احتمالی برای ریاست جمهوری آنکه اخیرا نامش مطرح شده و بیش از همه در بین جناح های مختلف سیاسی سر و صدا به پا کرده است کسی نیست جز سید ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی و همچنین دادستان پیشین کشور. سر و صدای حضور احتمالی ایشان در عرصه انتخابات تنها به داخل کشور و جناح های سیاسی مطرح داخلی محدود نشده است بلکه این سر و صدا و آن طرف مرزها و فضای رسانه های ضد انقلاب هم کشیده شده است.

آن چیزی که از قرائن امر پیداست حضور ایشان در انتخابات آینده قطعی به نظر می رسد. و همین قطعیت باعث شده است تا رسانه هایی همچون بی‌بی‌سی فارسی که از چندی پیش احتمال حضور وی در عرصه انتخابات را میداد و توپ خانه اش را روشن کرده بود امروز با شدت بالا اقدام به شلیک کند. در همین راستا بی‌بی‌سی در یادداشتی تحت عنوان "آیا ابراهیم رئیسی پدیده انتخابات این دوره است؟" به قلم "جمشید برزگر" از تحلیل گران ارشد این شبکه، سعی در تخریب چهره آقای رئیسی دارد. بی‌بی‌سی در این یادداشت ابتدا ابراز تعجب می کند که چگونه وی در این مدت کوتاه فعالیت خود در آستان قدس رضوی توانسته است اجماع جدی در بین اصول گرایان در خصوص کاندیداتوری خود ایجاد کند و سپس بی‌بی‌سی در این یادداشت سعی می کند با توجه به سوابق درخشان آقای رئیسی در قوه قضاییه وی را مورد حمله قرار دهد. اما آن نکته ای که در خصوص این یادداشت مهم به نظر می رسد فرضیه چینی هایی است که این شبکه در خصوص حضور ایشان در این عرصه می کند. بی‌بی‌سی در این خصوص اینگونه می نویسد: "در مورد نامزدی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری سه گمانه اصلی مطرح است:

اول: آقای رئیسی قصد ندارد در رقابت‌های انتخاباتی شرکت کند، بلکه کسانی که به دنبال رهبری او در آینده هستند صرفا می‌خواهند از این موقعیت استفاده کنند تا نام او را به عنوان چهره‌ای موثر و تعیین کننده هم در سطح قدرت و بازیگران سیاسی و هم در سطح جامعه مطرح و تثبیت کنند. درستی یا نادرستی این فرضیه، تا آخر هفته آینده و همزمان با پایان ثبت نام داوطلبان نامزدی روشن خواهد، اما درستی یا نادرستی دو فرض بعدی، تنها پس از انتخابات مشخص می‌شود.

دوم: بحث جانشینی رهبری ابراهیم رئیسی از سوی برخی نیروهای سیاسی در جمهوری اسلامی مطرح شده، اما هسته مرکزی قدرت و از جمله آیت‌الله خامنه‌ای چنین نظری ندارند و فرد مطلوب آنان به عنوان رهبر آینده، کسی به جز آقای رئیسی است. فرستادن او به میدان رقابت با حسن روحانی، با این امید صورت می‌گیرد که از رییس جمهوری کنونی که از حمایت اصلاح طلبان، اعتدالگرایان و نیز طیف قابل توجهی از اصولگرایان میانه رو برخوردار است، شکست بخورد. این شکست طبعا به معنای حذف ابراهیم رئیسی از فهرست جانشینان احتمالی آیت‌الله خامنه‌ای خواهد بود. این فرضیه، بر بدبینی و بی‌اعتمادی به شیوه تصمیم گیری و عملکرد رهبران جمهوری اسلامی استوار است و در پس هر حادثه و رویداد، در جستجوی طرح و توطئه‌ای است. حتی اگر بر مقدمات این فرضیه بحث و اختلاف نظر باشد، در نتیجه گیری آن کمتر اختلافی دیده می‌شود: شکست ابراهیم رئیسی در انتخابات به معنای حذف زود هنگام او نه فقط از فهرست جانشینان احتمالی رهبری، بلکه میدان سیاست خواهد بود.

سوم: بحث جانشینی ابراهیم رئیسی جدی است. او با شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی در آن، مهم‌ترین گام برای جانشینی آیت‌الله خامنه‌ای را برمی‌دارد و تعیین رهبر آینده با کمترین تنش و پس لرزه انجام خواهد گرفت، به ویژه که شرایط سنی و جسمی آیت‌الله خامنه‌ای این احتمال را بالا می‌برد که جانشین او در دوران چهار ساله و یا حداکثر هشت ساله ریاست جمهوری آینده تعیین شود. بنابراین، مطرح شدن یکباره و بدون زمینه چینی نام ابراهیم رئیسی به عنوان یکی از (و سپس) تنها نامزد اصولگرایان با اهدافی به مراتب فراتر از انتخابات و مقام ریاست جمهوری صورت گرفته است. چنین فرضیه‌ای بر این اصل استوار است که آقای رئیسی در انتخابات پیروز خواهد شد. بنابراین درستی یا نادرستی این فرضیه در اولین گام، با نحوه به پیروزی رسیدن او (به شرط قطعی انگاشتن شرکت و پیروزی آقای رئیسی در انتخابات) ممکن خواهد بود. حسن روحانی، تنها یک رقیب نیست، او در عین حال، رییس جمهوری است که هم برای افکار عمومی شناخته شده است وهم دست کم بر روی کاغذ مسئول اجرای انتخابات است. بنابراین، اگر آقای رئیسی، واقعا رای لازم برای پیروزی را به دست نیاورد، طرفداران او کاری دشوار در سازمان دهی آراء و فراتر از آن دست بردن در نتایج آراء در پیش خواهند داشت. آیا آن گونه که منتقدان انتخابات در سال‌های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ می‌گویند، در سال ۱۳۹۶ نیز اتفاقاتی مشابه یک یا هر دوره قبل خواهد افتاد؟"

به نظر بی‌بی‌سی با این فرضیه چینی ها به دنبال نشان دادن این مطلب به مخاطب خود می باشد که حضور احتمالی ایشان در عرصه انتخابات بیش از آنکه نظر شخصی خود ایشان باشد تصمیم گیری است که مراکز دیگر انجام داده اند و صرفا ایشان بازیگر این صحنه است.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل