1177

بی‌بی‌سی و مین‌های بی صاحب در افغانستان

5 سال قبل

هم رسانی

   تداوم قربانی گرفتن مین های غربی در افغانستان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی بار دیگر از قربانی گرفتن مین‌های کاشته شده در کنار جاده‌های افغانستان خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی در خصوص تحولات افغانستان بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، بار دیگر به موضوع قربانی گرفتن مین‌های کاشته شده در کنار جاده‌های این کشور پرداخته است.

بی‌بی‌سی فارسی بدون هیچ گونه اشاره به واقعیت‌ها، با اعلام این خبر که «انفجار مین کنار جاده در هلمند جان ۱۱ غیر نظامی را گرفت»، نوشته است: «منابع محلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان اعلام کردند که به دلیل انفجار مین کنارجاده در این ولایت دست کم ۱۱ غیر نظامی کشته شده‌اند.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند به بی‌بی‌سی گفت که شب گذشته، جمعه ۲۵ حمل/فروردین یک مینی بوس از مرکز ولایت هلمند به سمت ولسوالی ناوه در حرکت بود که با مین برخورد کرد.

به گفته این منابع انفجار در محلی رخ داده که دو روز قبل نیروهای امنیتی افغانستان افراد وابسته به گروه طالبان را از آنجا بیرون رانده بودند.

مقام‌های محلی مدعی هستند که افراد گروه طالبان بعد از ترک منطقه اقدام به مین‌گذاری کرده که نیروهای امنیتی افغان در حال پاکسازی محل هستند.

به گفته آنان مین‌های زیادی در محل کار گذاشته شده و پاکسازی این محل‌ها زمان‌گیر است.

ناوه از ولسوالی‌های امن ولایت هلمند به حساب می‌آمد که در تابستان سال گذشته کنترل آن به دست گروه طالبان افتاد.

نیروهای امنیتی افغان از دو هفته تاکنون برای بدست گرفتن کنترل مجدد این ولسوالی عملیات ویژه را آغاز کرده‌اند.

گروه طالبان در مورد این حادثه چیزی نگفته‌اند.»

جالی است بدانید که رسانه‌های غربی تلاش می‌کنند تا این گونه اثبات کنند که مین‌هایی که در معابر و مناطق مختلف افغانستان کاشته شده و عمل می‌کند و هر روز قربانی می‌گیرد به وسیله گروه طالبان مورد استفاده قرار گرفته‌اند و یا در کمترین احتمال به جز آن، مین‌ها یادگار دوران جنگ شوروی در این کشور هستند؛ اما واقعیت چیز دیگری را نشان می‌دهد و آن حقیقت نقش غرب در این مین گذاری‌هاست.

وحید مژده کارشناس و فعال سیاسی افغان در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در کابل به همین واقعیت اشاره کرد و گفت: "نیروهای کشورهای غربی، مانند روس‌ها نقاط مختلف افغانستان را مین گذاری کرده‌اند که مشکلات زیادی را برای مردم این کشور بوجود آورده است. از قبل هم مشخص بود نیروهای غربی در افغانستان مین گذاری کرده‌اند اما آن‌ها مسئولیت انفجار مین‌ها را متوجه طالبان می‌کردند. همان‌گونه که نیروهای شوروی سابق در زمان حضور در افغانستان نقاط زیادی را مین گذاری کردند نیروهای غربی نیز همین کار را کرده‌اند. طالبان مین گذاری‌ها را تکذیب می‌کردند و اکنون مشخص شده که مین گذاری‌ها کار نیروهای خارجی بوده است.

که منابع مختلف در افغانستان از قربانی شدن ماهانه بیش از 45 غیر نظامی بر اثر عمل کردن مین‌هایی که در سطح وسیعی از مزاحم این کشور کاشته شده‌اند، خبر می‌دهند.

همین منابع و امارهای مختلف نشان می‌دهند که بیش از یک میلیون افغان در مناطقی زندگی می‌کنند که در مجاورتشان مملو از مین‌های کاشته شده توسط غرب است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل