1202

چرا بی‌بی‌سی به مانند پلاسکو به حادثه معدن آزاد شهر نپرداخت؟

5 سال قبل

هم رسانی

   چرا بی‌بی‌سی به مانند پلاسکو به حادثه معدن آزاد شهر نپرداخت؟

در میان هیاهوهای سیاسی انتخابات ریاست جمهوری حادثه ناگوار معدن زغال سنگ آزاد شهر دل مردم ایران را می رنجاند و تمام نگاه ها را متوجه شمال کشور می کند. هر چند به نظر آنگونه که باید و شاید این حادثه ناگوار ضریب نگرفت و بلافاصله از صدر اخبار فاصله گرفت تا ستادها و کاندیداها به برنامه های انتخاباتی خود بپردازند.
معدن زغال سنگ آزادشهر به علت عدم ایمنی و انتشار گاز متان دچار انفجار شد؛ در حالی که پیش از این معدنچیان بارها به مسئولان هشدار داده بودند. اما بی تفاوتی مسئولان نسبت به این موضوع، چنین حادثه ای را به بار آورد.

در این بین بررسی نوع پوشش شبکه بی‌بی‌سی فارسی نکات مهمی را دستگیر می کند. یررسی پوشش رسانه ای این حادثه با حادثه مشابه پلاسکو توسط بی‌بی‌سی فارسی حامل یک پیام مشخص است و آن هم چیزی نیست جز نمایان ساختن رویکرد دوگانه و سیاسی این شبکه در برخورد با اینگونه حوادث که حتی جان انسان ها در میان است.

در حادثه پلاسکو شاهد آن بودیم که این شبکه به واسطه تخریب شهردار تهران آنچنان اصل حادثه را بزرگ کرد و به آن پر و بال داد که اصل امداد رسانی و جان انسان هایی که در این حادثه از بین رفته از ارزش کمتری پیش این شبکه برخوردار بود. بی‌بی‌سی در پلاسکو مشخصا به دنبال تخریب شخص محمد باقر قالیباف بود تا بتواند بهره برداری آن را در یک چنین روزهایی که وی نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیش رو است بکند و مانع ورود وی به ساختمان پاستور شود. اما این شبکه در حادثه معدن که به نظر کارشناسان فاجعه بارتر از حادثه پلاسکو بوده و به روشنی ضعف برخی از مسئولین دولتی در آن مشهود است به راحتی از کنار آن عبور می کند. بی‌بی‌سی با آنکه می داند بی توجهی مسئولین دولتی در این حادثه نقش داشته است اما سعی می کند از کنار آن عبور کند تا آتش این انفجار به پر برخی از آقایون در انتخابات نافتد.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل