1304

وقتی بی‌بی‌سی نقد دولت از سوی رهبری را ضعف ایشان می خواند!

5 سال قبل

هم رسانی

   وقتی بی‌بی‌سی نقد دولت از سوی رهبری را ضعف ایشان می خواند!

رهبر انقلاب اسلامی بر اساس یک رویه همیشه از همه دولت ها حمایت به عمل آورده اند بدون آنکه به خط و ربط سیاسی آن دولت ها بنگرند. از طرفی تحلیل رسانه انگلیسی از این قضایا با ساده انگاری -و یا مغرضانه- این رویکرد را مربوط به دعواهای سیاسی می داند.
در دولت آقای روحانی هم همین روند را ادامه داده اند تا جایی که مثلا در ماجرای برجام که در داخل منتقدان بسیاری هم داشت که اتفاقا یکی از این منتقدین شخص خود رهبری بودند و در برخی از سخنرانی ها به آن اشاره داشته و نقد خود را بیان نمودند، اما سعی شد از تیم مذاکره کننده و شخص رئیس جمهور حمایت شود. در ماجرایی مثل سند آموزشی 2030 که رهبری منتقد جدی آن بودند باز هم از آن جهت نقد خود را علنی مطرح کردند که به گفته خودشان استقلال کشور و نظام را در خطر می دیدند. 

اما در این بین برخی رسانه های ضد انقلاب همچون بی‌بی‌سی فارسی تلاش کردند که این انتقاداتی که به صورت علنی مطرح شدند را معطوف به نگاه های سیاسی و دعواهای سیاسی عنوان کنند. به عنوان مثال بی‌بی‌سی فارسی اخیرا در یادداشتی که به همین موضوع اختصاص داشت تلاش کرد علاوه بر مطرح کردن اینکه این انتقادها در راستای اختلافات سیاسی می باشد ضعف رهبری در مدیریت مجموعه های زیر مجموعه خود دانست. حال آنکه بر اساس قانون اساسی دولت زیر مجموعه رهبری محسوب نمی شود و فقط رهبری در مواردی ورورد می کند که مصلحتی در میان باشد و یا اینکه استقلال کشور تهدید شده باشد. این امر هم در طول سال ها ثابت شده است دولت ها با نگاه ها و مرام های مختلفی سر کار آمده اند و کار خود را انجام داده اند.

بی‌بی‌سی فارسی در بخشی از این یادداشت اینگونه می نویسد: "رهبر ایران به پیشانی صحنه آمده، مداخلات سیاسی‌اش رنگ و بویی متفاوت گرفته و از تعابیری سرراست استفاده می‌کند. اما در ساحت سیاست، قدرت و صراحت رابطه‌ای معکوس دارند. هر چه حاکم صریح‌تر سخن بگوید، بدان معناست که در فرایند اِعمال قدرت وقفه یا اختلالی پیش آمده است. اصولاً حاکم زمانی خود به جلوی صحنه می‌آید که سلسله مراتب و روابط قدرت به خوبی کار نمی‌کند." بی‌بی‌سی در حالی این استدلال را مطرح می کند که رهبری بر اساس قانون اساسی حافظ نظام اسلامی است و هر آنجا که احساس کند خدشه به نظام در حال وارد شدن است موظف است شخصا به مسائل ورود کند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل