1319

فضاسازی برای کتمان ارتباط یک جاسوس با آمریکا

5 سال قبل

هم رسانی

   اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی به موضوع بازداشت یک جاسوس نفوذی آمریکا در ایران پرداخته و تلاش کرده است تا ارتباط این فرد با آمریکا را یک دروغ نشان دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در پی بازداشت یک جاسوس نفوذی آمریکا در کشورمان، با انتشار گزارشی تلاش کرده است تا ضمن حفظ چهره دروغین بی طرفانه خود، به شکلی ارتباط این جاسوس با آمریکا را یک دروغ و توهم نشان دهد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش، با این تیتر که «قوه قضاییه ایران: دوتابعیتی نفوذی آمریکا به ده سال زندان محکوم شد»، این گونه نوشته است: «غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، می‌گوید وزارت اطلاعات "یکی از عوامل نفوذی آمریکا که دوتابعیتی است" را دستگیر کرده است.

به گفته آقای اژه‌ای این فرد که "هم تابعیت آمریکا را داشت و هم از تابعیت یک کشور خارجی دیگر برخوردار بود، با نفوذ خاصی وارد ایران شده بود که توسط نیروهای وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شد".

آقای اژه‌ای در کنفرانس خبری امروز یکشنبه ۲۵ تیر (۱۶ ژوئیه) گفت که این فرد "مستقیماً از آمریکا هدایت می‌شد" و "محرز" شده که قصد "جمع‌آوری اسناد" داشته است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت این فرد در دادگاه بدوی به ۱۰ سال زندان محکوم شده اما این حکم قابل اعتراض است. آقای اژه‌ای وعده داد اگر حکم این فرد قطعی شد جزئیات بیشتری از اینکه "این فرد چه نفوذ و اقداماتی می‌خواسته داشته باشد" در اختیار رسانه‌ها خواهد گذاشت.

ساعاتی بعد از اعلام این خبر، میزان، خبرگزاری قوه قضاییه ایران، در گزارشی به نقل از منابع آگاه، هویت و اتهام‌های این فرد دو تابعیتی را اعلام کرد.»

بی‌بی‌سی ادامه می‌دهد: «فرد بازداشت شده شهروند آمریکایی متولد چین است. زیو وانگ، مدرس تاریخ دانشگاه پرینستون در آمریکاست.

وزارت خارجه آمریکا در واکنش از ایران خواسته تمام شهروندان این کشور را که در ایران زندانی هستند، آزاد کند.

جز زیو وانگ، اخیراً بازداشت یک شهروند غیرایرانی هم که با ویزا به تهران سفر کرده بود، خبرساز شد.

نزار زکا، شهروند لبنانی آمریکایی، تابستان ۱۳۹۴ بازداشت شد در حالی که به دعوت دولت ایران برای سخنرانی در کنفرانسی به تهران رفته بود.

دادگاه انقلاب آقای زکا را به جرم "جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا" به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

بنابر گزارش‌ها سال گذشته دست‌کم هفت فرد دوتابعیتی ایرانی‌الاصل به دلایل مختلف از جمله جاسوسی به زندان افتادند.»

بر اساس اطلاعاتی که یک منبع آگاه در اختیار باشگاه خبرنگاران جوان کشورمان قرار داده است، فرد بازداشت شده در چین متولد شده اما دارای تابعیت آمریکا می‌باشد.

وی در سال‌های 2013 و 2014 مطالعات گروهی را در مورد ایران به همراه افرادی در موسسه شرمین و بیژن مصور رحمانی (موسسه‌ای با دستور کار پیچیده و البته روابط عنکبوتی با نهادهای سیاسی و امنیتی و اطلاعاتی کشورهای آمریکا و انگلیس) انجام داده است.

این جاسوس در پوشش دانشجوی ارشد و پژوهشگر به ایران وارد شد تا مطالعات میدانی خود را در راستای پروژه نفوذ دنبال کند و یا تلاش برای دسترسی به آرشیوهای اطلاعاتی معتبر در کشورمان، در ارتباط‌هایی آشکار، محرمانه و خیلی محرمانه، با سازمان‌های اطلاعاتی و وزارت آمور خاجه آمریکا ارتباط برقرار کرده است.

او بر اساس شواهد و اطلاع کامر تیم‌های اطلاعاتی کشورمان از لحظه ورود به ایران شناسایی و تحت نظارت قرار گرفت اما تا پیش از دستگیری موفق به ثبت آرشیو دیجیتال از 4500 صفحه از اسناد کشور شده بود که این اقدام نیز با اطلاع تیم رصد همراه بود تا در نقطه مشخص با وی برخورد کنند.

نامبرده که نسبت به وضعیت خود احساس نگرانی می‌کند هنگام خروج از کشور به مقصد یک کشور اروپایی با هوشیاری کارشناسان پرونده و دستور بازپرس دادسرای امنیت تهران در تاریخ 18 مرداد 1395 دستگیر می‌شود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل