1328

عصبانیت بی‌بی‌سی از انتخاب "فرهاد رهبر" به عنوان رئیس دانشگاه آزاد

5 سال قبل

هم رسانی

   عصبانیت بی‌بی‌سی از انتخاب "فرهاد رهبر" به عنوان رئیس دانشگاه آزاد

در آخرین جلسه هیئت امنا دانشگاه آزاد، اعضای هیات امنا به اتفاق آرا تصویب کردند که فرهاد رهبر به عنوان رئیس دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شود، بر این اساس، موضوع ریاست او بر دانشگاه آزاد در اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح خواهد شد و پس از تصویب در این شورا، رسماً به عنوان رئیس دانشگاه آزاد منصوب می‌شود.
بر اساس تبصره 2 ماده 13 اساسنامه دانشگاه آزاد، "پس از استعفا و یا عزل رئیس دانشگاه هیأت امناء موظف است ضمن تعیین سرپرست برای دانشگاه، طی یک مهلت سه ماهه نسبت به معرفی گزینه پیشنهادی برای احراز ریاست دانشگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدام کنند." بر این اساس، با توجه به برکناری حمید میرزاده رئیس پیشین دانشگاه آزاد توسط هیات امنای این دانشگاه در تاریخ 3 اردیبهشت 96، هیات امنا تا سوم مرداد امسال فرصت داشت تا گزینه خود برای تصدی ریاست‌ دانشگاه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کند؛ در طی این بازه‌ زمانی نزدیک به سه ماهه، علی‌محمد نوریان به عنوان سرپرست، وظیفه‌ تمشیت امور دانشگاه را برعهده داشت.

گفتنی است؛ فرهاد رهبر، متولد 1338 در سمنان، دارای مدرک دکترای اقتصاد نظری از دانشگاه تهران است. حضور و فعالیت در جهاد سازندگی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، وزارت بازرگانی، کارشناس اقتصادی نخست‌وزیری، مدیرکل بررسی‌های اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک، معاون اقتصادی وزارت اطلاعات و رئیس سازمان مدیریت، رئیس کنسرسیوم محتوای ملی از جمله سوابق وی محسوب می‌شود؛ رهبر از سال 86 تا 92، به مدت 6 سال ریاست دانشگاه تهران بزرگترین دانشگاه ایران را برعهده داشته است.

در این بین اما رسانه های ضد انقلابی همچون بی‌بی‌سی فارسی به شدت از این انتصاب عصبانی به نظر می رسد. بی‌بی‌سی در یادداشتی در وب سایت خود این انتصاب را بر خلاف نتیجه انتخابات ریاست جمهوری داسته و اینگونه عنوان می کند که ریاست رهبر بر دانشگاه آزاد نشان می دهد که نتیجه انتخابات تاثیر گذار نبوده است. بی‌بی‌سی در بخشی از این یادداشت اینگونه می نویسد: "انتصاب فرهاد رهبر به ریاست دانشگاه آزاد که البته باید به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی هم برسد و به احتمال قریب به یقین چنین نیز خواهد شد، تنها از این جهت مهم نیست که به منازعه ای طولانی و پرحاشیه بر سر تصاحب و کنترل نهادی فوق العاده ثروتمند و قدرتمند پایان می دهد بلکه به روشنی نشان می دهد که تقسیم قدرت در جمهوری اسلامی ضرورتا تابع رای شهروندان و نتیجه انتخابات نیست." این ادعا را بی‌بی‌سی در حالی مطرح می کند که انتخاب ریاست دانشگاه آزاد هیچگاه تابع رای مردم در انتخابات نبوده بلکه تابع نظر اعضای هیئت امنا این دانشگاه بوده است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل