1333

بی‌بی‌سی و جابجایی نقش ایران و آمریکا در منطقه

5 سال قبل

هم رسانی

   حمایت آمریکا از تروریست ها و اتهام زنی به ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارش‌هایی همزمان، ایران را حامی تروریسم در منطقه نامید اما بر عدم حمایت آمریکا از تروریست‌ها تأکید کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارش‌هایی که به طور همزمان بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، به جابجایی نقش ایران و آمریکا در منطقه پرداخته و در حالی که جمهوری اسلامی را حامی تروریسم معرفی می‌کند، در طرف دیگر از عدم حمایت ایالات متحده از تروریست‌های فعال در سوریه خبر می‌دهد.

بی‌بی‌سی فارسی در یکی از این گزارش‌ها، با این تیتر که «آمریکا بار دیگر حکومت ایران را حامی اصلی تروریسم خواند»، می‌نویسد: «وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره تروریسم نتیجه گیری کرده است که ایران با توجه به ادامه حمایت از گروه حزب الله و گروه‌های "تروریستی" در غزه، سوریه، عراق و سایر بخش‌های خاورمیانه همچنان بزرگ‌ترین حامی دولتی تروریسم در جهان است.

این گزارش که روز چهارشنبه منتشر شد همچنین گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، را مسئول بیشترین حملات و کشتارها در سال ۲۰۱۶ معرفی می‌کند.

در این گزارش آمده است: "درحالی که گروه‌های مورد حمایت ایران همچنان توانایی خود برای تهدید منافع آمریکا و متحدان آن را حفظ کرده‌اند، ایران نقش ممتاز خود به عنوان حامی دولتی تروریسم در سال ۲۰۱۶ را حفظ کرد."

این گزارش از جمله می‌گوید که ایران تأمین کننده اصلی نیازهای مالی حزب الله لبنان است و هزاران جنگجوی آن را در ایران آموزش داده است.

براساس این گزارش سپاه پاسداران مکانیسم اصلی ایران برای پرورش و حمایت از تروریست‌ها در خارج است و این نیرو همچنان "نقشی بی ثبات کننده در مناقشه‌های نظامی در عراق، سوریه و یمن" بازی می‌کند.»

اما این شبکه سلطنتی انگلیسی در گزارش مشابه دیگری با این عنوان که «ترامپ کمک سیا به مخالفان سوریه را قطع می‌کند»، با تلاش برای این که آمریکا را مخالف تروریسم در منطقه نشان دهد، می‌آورد: «واشنگتن پست از تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده برای توقف تجهیز شبه نظامیان مخالف بشار اسد در سوریه به وسیله سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، خبر داده است.

واشنگتن پست به نقل از مقام‌هایی که نامشان را فاش نکرده، نوشته است این تصمیم می‌تواند بیانگر علاقه دونالد ترامپ برای همکاری با روسیه در سوریه باشد.

انتشار این خبر پس از آن صورت می‌گیرد که دیدار روسای جمهوری آمریکا و روسیه در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ با توافق برای برقراری آتش بس در بخش‌هایی از جنوب غربی سوریه همراه بوده است.

به گزارش واشنگتن پست، تصمیم توقف ارسال کمک‌های محرمانه سی آی ای به مخالفان اسد ماه گذشته و پس از دیدار دونالد ترامپ با مارک پمپئو رییس این سازمان اتخاذ شده است.»

اما آیا بیان وارونه واقعیت می‌تواند مخاطبین را قانع کند؟!

آیا می‌شود با چنین ادعاها و گزارش‌هایی، حقیقت را تغییر داد؟!

هرچند در ظاهر دونالد ترامپ طرح لغو حمایت‌ها از مخالفان دولت سوریه را ارائه داده است اما حتی همین حرکت ظاهری نیست با اما و اگرهای بسیاری همراه است.

واشنگتن پست در گزارشی که به همین موضوع اختصاص داده است، در بخش انتهایی آن، به بخشی از این اما و اگرها می‌پردازد؛ این رسانه آمریکایی در گزارش خود به دو نکته اساسی تأکید می‌کند. نکته اول مخالفت‌های جدی است که در بین سیاست مداران و مسئولین آمریکایی در مسیر اجرای اجرای این طرح وجود دارد و نکته دوم، تداوم حمایت‌های همه جانبه ایالات متحده از مخالفان دولت سوریه به بهانه‌هایی دیگر همچون مقابله با تروریست‌های افراطی است.

این رسانه در توضیح پایانی گزارش خود می‌نویسد: "مخالفان دونالد ترامپ در آمریکا تصمیم وی برای متوقف کردن برنامه تجهیز و آموزش مخالفان میانه‌رو بشار اسد را به نفع گروه‌های تندرو می‌دانند. با این حال به گزارش واشنگتن پست، توقف این برنامه مانع ادامه حمایت‌های وزارت دفاع آمریکا از ائتلاف نیروهای دموکراتیک سوریه علیه داعش نخواهد بود."

"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه هم در واکنش به این موضوع در مصاحبه با شبکه تلویزیون «ان بی سی نیوز» گفت: "به عقیده من، آمریکا بسیار بیشتر از آنچه که تاکنون اعلام شده، از گروه‌های مسلح مخالف سوری حمایت می‌کند و بعید است که همه آن‌ها را از سلاح‌های آمریکایی بی نصیب بگذارد. اگر بتوان به خبر رسانه‌های گروهی آمریکایی اعتماد کرد و واقعاً چنین تصمیمی در مورد توقف حمایت از مخالفان سوری گرفته شده باشد، این مسئله مربوط به قبل از دیدار روسای جمهوری دو کشور در هامبورگ می‌شود و ارتباطی به نتیجه این ملاقات ندارد."

البته باید یادآوری کرد که در سوی دیگر، بسیاری از مقامات غربی از انگلیس گرفته تا ایالات متحده آمریکا، بارها و به شکل‌های مختلف بر این واقعیت اذعان نموده‌اند که جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مبارزه عملی با تروریسم حضوری فعال و حدی دارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل