1357

تلاش بی‌بی‌سی برای جدایی "مقتدی صدر" از ایران

5 سال قبل

هم رسانی

   تلاش بی‌بی‌سی برای جدایی "مقتدی صدر" از ایران

«مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق، اخیرا در سفری اعلام نشده، به عربستان سعودی سفر کرده است. دفتر رهبر جریان صدر در بیانیه‌ای اعلام کرد که وی به دعوت رسمی ریاض، به این سفر رفته است.
پس از انتشار اخبار مربوط به دیدار وی با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی، روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن نوشت که ریاض، سایر شخصیت‌های سیاسی و دینی شیعی را نیز برای سفر به عربستان، دعوت کرده است.

به گفته این روزنامه «سید عمار الحکیم» رئیس فراکسیون پارلمانی «همپیمانی ملی» و رئیس حزب «جریان حکمت ملی»، «جواد الخالصی»، «همام حمودی» رئیس جدید حزب مجلس اعلای اسلامی عراق نیز از جمله افرادی هستند که برای سفر به عربستان دعوت شده‌اند اما هنوز مشخص نیست که آیا این افراد نیز به این دعوت پاسخ مثبت خواهند داد یا خیر.

این دیدار «مقتدی صدر» و احتمال دیدار سایر رهبران شیعی عراق با مسئولین سعودی فرصت را دست برخی رسانه های معاند جمهوری اسلامی از جمله بی‌بی‌سی فارسی داده است تا بتوانند این دیدار را به معنای جدایی این جریان از ایران تفسیر کنند. بی‌بی‌سی فارسی به گونه ای این دیدار را تفسیر و تأویل می کند که گویی به دلیل آنکه صدر به دیدار مسئولین سعودی رفته است کوس جنگ برای ایران به نواختن در آمده است. 

بی‌بی‌سی فارسی در همین زمینه علاوه بر گزارش های خبری و تحلیلی در یادداشتی که در وب سایت این شبکه منتشر شده است به موضوع پرداخته است. بی‌بی‌سی در این یادداشت که تحت عنوان "مقتدی صدر و ایران؛ و 14 سال پر فراز و نشیب" می باشد سعی می کند مقتدی صدر را از همراهان اولیه ایران در عراق معرفی کند که دیگر امروز حاضر به همراهی با ایران نیست و به دنبال شرکای جدید می باشد. بی‌بی‌سی در بخشی از این یادداشت اینگونه می نویسد: "صدر که زمانی از مهم‌ترین چهره‌های مورد حمایت ایران در عراق بود، از سال ۲۰۰۳ تا کنون روابطی پر فراز و نشیب با تهران داشته است. او در سال ۲۰۰۴ آن‌چنان حمایت تهران را با خود داشت که رهبر ایران برای حفظ جان او، در نامه‌ای با لحن تند خطاب علی سیستانی، خواستار دخالت این مرجع تقلید شیعه برای نجات «سید مقتدی» شد." 

همانطور که از این یادداشت بر می آید بی‌بی‌سی می خواهد صدر را جدا شده از جمهوری اسلامی تصویر کند. اما به نظر بی‌بی‌سی سخت در اشتباه است زیرا که جمهوری اسلامی به خوبی در این سال ها نشان داده است که با تمام طرف ها حتی کردها و جریان بارزانی که در نگاه ظاهری نباید هیچ قرابتی بین ایران و آن ها باشد به خوبی قادر به همراهی و همکاری بر سر منافع مشترک است. بی‌بی‌سی این روزها هر چند در تلاش است که بین جریانات شیعی اختلاف بی افکند اما به نظر این خواب بی‌بی‌سی و دولت مردان انگلیسی هیچگاه تعبیر نخواهد شد.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل