1362

رشد فعالیت های تروریستی در آمریکا

5 سال قبل

هم رسانی

   رشد فعالیت های تروریستی در آمریکا

اگرچه سالهاست رسانه های فارسی زبانی چون بی‌بی‌سی فارسی عادت داشته اند که نشان دهند که مشکل تروریسم در ایالات متحده به خارج از این کشور مربوط می شود اما هر از گاهی اتفاق ها و خبرهایی از داخل آمریکا منتشر می شود که حکایت از رشد فعالیت های تروریستی که ناشی از عمق نارضایتی از سیستم سرمایه-سالار حاکم بر این کشور است.
به طور مثال اف بی آی می گوید یک مرد ۲۳ ساله را دستگیر کرده که برای منفجر کردن یک بانک در شهر اکلاهما سیتی برنامه ریزی می کرد.

ادعا می شود که جری دریک وارنل به بازرسان مخفی گفته بود امیدوار است که اقداماتش "دولت را فلج کند" و باعث یک "انقلاب" شود. گفته می شود که او قصد داشت این بمب را بعد از نیمه شب شنبه منفجر کند. او در گفتگو با ماموران مخفی گفته بود که از جمله از بمبگذاری مرگبار سال ۱۹۹۵ اکلاهما سیتی الهام گرفته است. اف بی آی می گوید وارنل در روز ۱۲ اوت یک اتومبیل باری را که تصور می کرد مسروقه و حامل ۴۵۰ کیلوگرم مواد منفجره باشد به "بانکفرست" در قلب اکلاهما سیتی راند.

چند روز پیشتر او پیامی را ضبط کرد تا بعد از حمله در اینترنت منتشر شود و در آن به ماموران مخفی گفت که مهم است بیانیه ای برای پخش در شبکه های اجتماعی آماده کند تا سایر گروه ها مثل دولت اسلامی مدعی حمله ای که او انجام می دهد نشوند. اف بی آی گفت او این اتومبیل را در کوچه ای کنار بانک پارک کرد و بعد با تلفن همراه شماره ای را گرفت که فکر می کرد باعث انفجار بمب خواهد شد.

اف بی آی می گوید که مامورانش این بمب قلابی را کار گذاشته بودند و هرگز تهدیدی علیه امنیت عمومی نبود. وارنل به تلاش برای استفاده از مواد منفجره برای ویران کردن یک ساختمان متهم شده است و در صورت محکومیت با مجازات حداکثر ۲۰ سال زندان روبروست. حاطرنشان می¬شود که تیموتی مک وی در سال ۱۹۹۵ با بمبگذاری در برابر ساختمانی فدرال در اکلاهما سیتی ۱۶۸ نفر را کشت. حادثه مرگبارترین حمله تروریستی داخلی در تاریخ آمریکا به حساب می آید.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل