1394

قهرمان سازی بی‌بی‌سی از مجرمین سیاسی ایرانی

5 سال قبل

هم رسانی

   تصویر منتشر شده از زندانی در ایران توسط بی بی سی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با پرداختن به اعتصاب برخی از زندانیان سیاسی در ایران، به دنبال ایجاد چهره یک قهرمان برای این مجرمین با سابقه گام برداشته است.

به گزازش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی در شرایطی به بازتاب جهت دار خبری در خصوص اعتصاب غذای تعدادی از مجرمین سیاسی زندانی در ایران، تلاش کرده است تا یک بار دیگر از این ناقضین قانون و خائنین به ملت ایران، یک قهرمان بسازد.

بی‌بی‌سی فارسی در این باره، با اعلام خبری مبنی بر این که «جمعی از زندانیان سیاسی رجایی شهر دست به اعتصاب غذا زدند»، این گونه می نویسد: «جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر از هشت مردادماه امسال در اعتراض به ضرب و شتم و انتقال آنها به سالنی دیگر دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

این افراد از سالن ۱۲ زندان به سالن ۱۰ این زندان منتقل شده‌اند.

براساس گزارش‌های رسیده از ایران "سالن ۱۰ زندان رجایی شهر برخلاف آئین نامه زندان‌ها به دوربین مدار بسته و سیستم شنود مجهز است."

این زندانیان که ۱۹ روز است در اعتصاب غذا هستند، اعلام کردند که تا زمان بازگشت به سالن ۱۲ به اعتصاب غذای خود "ادامه می‌دهند."

براساس گزارش‌ نهادهای حقوق بشری "مسئولان زندان رجایی‌شهر علاوه بر این‌که لوازم شخصی زندانیان از قبیل کتاب، لباس و وسایل پخت‌وپز را به این بند منتقل نکرده‌اند، از دادن داروهای ضروری به زندانیان بیمار نیز ممانعت می‌کنند."

گزارش‌ها حاکی است "یخچال‌ها، تلویزیون و مواد غذایی مصرفی زندانیان، به سالن ده منتقل نشده و بر اساس دستور مدیریت زندان، زندانیان سیاسی و عقیدتی منتقل شده به این بند فقط می‌توانند از جیره دولتی استفاده کنند. به علت عدم انتقال دستگاه‌های تصفیه آب و آب سردکن به این سالن، دسترسی زندانیان به آب کافی نیز محدود شده است."»

اما در این مورد باید به چند نکته کلیدی اشاره کرد؛ نکته اول این که افرادی را بی‌بی‌سی در گزارش خود مظلوم معرفی می کند و تلاش می کند تا از آن ها قهرمانانی آزادی خواه بسازد که مجرمینی امنیتی – سیاسی و ... هستند و پس از ارتکاب جرم و جنایتی که اثبات شده است، با ادله و اسناد موجود، و پس از محاکمه به زندان افتاده اند و طبیعی ترین شکل ممکن در هر جامعه ای نیز همین است که فردی اگر به قوانین حاکم بر آن جامعه بی توجهی کند و آن ها را زیر پا بگذارد، مجازات شود تا آسیبی به سایر اعضا وارد نکند چه برسد به این که این بی قانونی در حوزه های امنیتی بوده و در صورت تداوم کلیت یک سرزمین را هدف آشوب خود قرار دهد.

دومین نکته که باید یادآوری کرد این است که رسانه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس چرا از این مثل قدیمی استفاده نمی کند که می گوید "یک سوزن به خودت بزن، یک جوالدوز به دیگران"؟!

این شبکه به خوبی جوالدوز را به دیگران میزند اما سوزن خیاطی که هیچ، به اندازه سوزن کاغذی هم به مشکلات مشابه در درون انگلیس توجهی از خود نشان نمی دهد.

وضعیت زندان های کشورمان به شدت زیر زره بین بد بینانه بی‌بی‌سی قرار می گیرد اما غافل از این که مخوف ترین زندان های جهان در کنار ایالات متحده آمریکا و رژیم اشغالگر صهیونیستی، در اختیار انگلیس است.

زندان "یارلز وود" یکی از این زندان های مخوف است که به "جهنمی مخفی در دل جنگل های انگلیس" شهرت دارد و تعداد زیادی زن، مرد و حتی کودک مهاجر و پناهنده سال های سال بدون هیچ محاکمه ای در این زندان محبوس هستند و اتفاقا تلخی که در این مجموعه رخ می دهد را هیچ کس جز خود کسانی که در آن حضور دارند، نمی فهمند.

"جیک استانینگ" در گزارشی در مجله تحلیلی "سیس‌فایر" به این زندان مخوف این گونه می پردازد: «یارلز وود یک جنگل معمولی انگلیسی نیست. در کنار آن بازداشتگاه یارلز وود قرار دارد، زندانی که افراد سال‌ها بدون آن که محاکمه شوند در آن نگهداری می‎شوند. ما آن را یک "مرکز جمع‌آوری مهاجرین” می‌نامیم، اما بسیاری از افرادی که در این‌جا هستند نتوانسته‌اند سرپناهی برای خود بیابند. بسیاری از آنان افرادی هستند که از ترس جانشان به این کشور آمده‎اند تا از تعقیب یا جنگ فرار کنند و این چیزی است که در عوض ما به آن‎ها داده‌ایم. زندانیان این زندان شهروندان انگلیسی نیستند و بنابراین در واقع هیچ‌گونه حقوقی ندارند، از جمله حق محاکمه عادلانه پیش از حبس.»

این گزارش به وضعیت پیش امده برای کسانی که در این جهننم انگلیسی گرفتار هستند پرداخته و می نویسد: «نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که بیش از 90 درصد از زنانی که به دنبال پناهندگی بوده‎اند و به واسطه این سیستم زندانی شده‎اند احساس افسردگی می‎کنند. یکی از هر پنج مورد اقدام به خودکشی کرده‎اند و نزدیک به یک سوم از آنان به منظور جلوگیری از خودکشی تحت مراقبت قرار گرفته‎اند. در سال 2010، شماری از بازداشت شدگان زن در یارلز وود در اعتراض به بدرفتاری با آنان اعتصاب غذا کردند. همچنین کودکانی در این مرکز زندانی هستند که درون ون‌های مخصوص حمل زندانیان به آن‌جا منتقل شده‎اند، هر چند که دیوان عالی رأی بر این داده است که این عمل غیرقانونی است. بنا به گزارش منتشر شده در سال 2009 "کودکان در اکثر موارد گزارش کرده‎اند که رفتار افسران با آن‎ها پرخاشگرانه، بی‎ادبانه و در برخی از موارد خشونت‎آمیز بوده است.”»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل