1409

پیروزی ایران در جنگ سرد با سعودی و سکوت رسانه ای بی‌بی‌سی

5 سال قبل

هم رسانی

   پیروزی ایران در جنگ سرد با سعودی و سکوت رسانه ای بی‌بی‌سی

ایران در مرحله ای دیگر از جنگ سرد با عربستان سعودی، که در حال حاضر بر چشم انداز سیاسی خاورمیانه سایه افکن شده، پیروز شده است.
این اتفاق البته به دلیل حماقت و اشتباه خود عربستان سعودی روی داد؛ هنگامی که دولت ریاض، قطر را به سمت یک انزوای دیپلماتیک "هُل" داد با این پیش فرض که مقامات قطری در نهایت به دامن برادر بزرگ تر باز می گردند. این فرض سعودی ها بر این پایه استوار بود که "قطر کوچک" با توجه به وابستگی به همسایگان بزرگ و عرب خود برای تجارت، ترافیک هوایی،واردات مواد غذایی و سایر کالاها ، قادر به مقاومت در برابر تحریم های اقتصادی و هوایی سعودی نخواهد بود. اما آنچه اتفاق افتاد دقیقا مخالف این فرض سعودی ها بود.

قطر به شدت درخواست های عربستان سعودی را رد کرد؛ درخواست هایی شامل تعطیلی شبکه الجزیره و در صدر آنها قطع کامل روابط با ایران که شریک قطر در مالکیت بر بزرگ ترین حوزه گاز طبیعی جهان (پارس جنوبی) است. 

شکست طرح تحریم قطر به دو دلیل عمده بود: نخست، قطر توانست با تکیه بر دو کشور منطقه، انزوای دیپلماتیک تحمیل شده از سوی ریاض را تحمل کند؛ کشور نخست ایران و به طرزی شگفت آور ترکیه که دارای روابط خوبی با سعودی ها بود. ترکیه پس از تحریم قطر به سرعت برای شکستن تحریم ها و انزوای قطر وارد عمل شد.

دوم اینکه عربستان سعودي ارزشي را كه قطر در سیاست خاورمیانه ای آمریکا دارد، دستکم گرفته بود. بزرگترين پايگاه هوايي آمريكا در منطقه در قطر قرار دارد و از نظر پنتاگون پایگاه هوایی "العدیده " در قطر براي عمليات های هوايي در افغانستان و سوریه اهمیتی کلیدی دارد.

در این بین عادی سازی روابط ایران و قطر به احتمال زیاد پیامدهایی قابل توجه در حل و فصل بحران سوریه خواهد داشت. ایران و قطر تا کنون در دوجبهه مقابل در بحران سوریه قرار داشتند اما قطر از این پس به احتمال فراوان حمایت خود از گروه های مخالف بشار اسد را اگر قطع نکند دستکم کاهش خواهد داد.

تمام این مسائل دست به دست هم داد تا امروز بیش از گذشته سعودی در منطقه در انزوا قرار بگیرد. و عملا این شرایط برای آن ها تبدیل به یک شکست در جنگ سردی باشد که اتفاقا خود آغاز گر آن با ایران بوده اند باشد. در فضای رسانه ای هم این روز ها رویکرد بسیاری از شبکه تغییر کرده و بر خلاف سیاست های سعودی می باشد اما در این فضا همچنان رسانه هایی همچون بی‌بی‌سی سعی می کنند در پازل سعودی ها حرکت کنند و در خصوص این شکست سعودی دم بر نیاورند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل