1431

همصدایی بی‌بی‌سی و ترامپ بر ضد ایران

5 سال قبل

هم رسانی

   دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از تصمیمات جدید رئیس جمهور آمریکا برای برجام و تحریم های ضد ایرانی خبر داد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه همصدایی های ضد ایرانی خود با دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، با انتشار گزارش از آینده مبهم برجام و تصمیمات جدید کاخ سفید برای این توفق بین المللی خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش نوشته است: « دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، ضمن تکرار مخالفت شدیدش با برجام به خبرنگاران گفته به زودی (در اکتبر پیش‌رو) همه شاهد اقدام او در برابر این پیمان بین‌المللی خواهند بود.

آقای ترامپ روز پنج‌شنبه (چهاردهم سپتامبر - ۲۳ شهریور) در گفتگو با خبرنگارانی که همراه با او در هواپیمای ریاست جمهوری عازم به مناطق آسیب دیده فلوریدا سفر می‌کردند یک بار دیگر توافق با ایران را "بدترین توافقی" توصیف کرد که "تاکنون دیده" مدعی شد ایران روح برجام را نقض کرده است.

همزمان وزارت دارایی آمریکا ۱۱ فرد و شرکت را به فهرست تحریم‌های ایران افزوده است.

وزارت دارایی آمریکا در اطلاعیه‌ای گفته است این افراد و شرکت‌ها به دلیل "حمایت از سپاه پاسداران و شبکه‌های دخیل در حملات سایبری" به فهرست تحریم‌ها اضافه می‌شوند.

دولت آمریکا در همین حال، امروز تعلیق تحریم‌های مورد توافق در چارچوب برجام را هم تمدید کرده است.

مقام‌های آمریکایی به طور دوره‌ای با بررسی پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای، اجرای بخشی از تحریم‌ها را معلق می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت تعلیق تحریم‌ها برای این ادامه یافته که آمریکا بتواند در تدوین سیاست خود در قبال ایران "انعطاف" داشته باشد.

او گفت تعلیق تحریم‌ها به معنی چراغ سبز به "رفتارهای نامناسب" ایران در زمینه‌های گوناگون نیست.»

این شبکه سلطنتی انگلیسی در ادامه نیز تأکید می کند: « امروز رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که به بریتانیا سفر کرده، گفت ایران پس از توافق هسته‌ای انتظارات را برآورده نکرده است.

آقای تیلرسون گفت دولت دونالد ترامپ در حال بررسی و تدوین سیاست جدیدی در قبال ایران است و در این سیاست تنها به قابلیت‌های هسته‌ای ایران نمی‌پردازد بلکه "کلیت تهدیدهای ایران" را در نظر می‌گیرد.»

این ادعا و همصدایی ضد ایرانی بی‌بی‌سی و دونالد ترامپ در حالیست که طرف های درگیر در برجام، از آژانس بین المللی انرژی اتمی گرفته تا اتحادیه اروپا، همگی به شکل های مختلف بر پایبندی کشورمان به این توافق مهر تأیید زده اند.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اوایل شهریور ماه با گزارشی رسما یک بار دیگر پایندی کامل ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کرد که در بخش هایی از آن آمده است:

ـ میزان ذخایر آب سنگین ایران ۱۱۱ تن است، که این رقم پایین‌تر از سقف ۱۳۰ تنی تعیین‌ شده در برجام است. این رقم در گزارش پیشین ۱۲۸.۲ تن بود.

ـ از زمان گزارش پیشین، ایران ۱۹.۱ تن از آب سنگین خود را به خارج از کشور منتقل کرده است.

ـ ایران همچنان غنی‌سازی خود را در سطح ۳.۶۷ درصد حفظ کرده و همان طور که در برجام ذکر شده بود، از این سطح فراتر نرفته است.

ـ ایران کارخانه آب سنگین را روز ۱۷ ژوئن، بعد از یک خاموشی موقت، بار دیگر فعال کرده است.

ـ میزان ذخایر اورانیوم با غنای پائین ۸۸.۴ کیلوگرم است. این رقم پایین‌تر از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی است که در برجام تعیین شده بود. میزان اورانیوم غنی‌شده ایران در گزارش پیشین آژانس ۷۹.۸ کیلوگرم بوده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز چندی با مهر تأیید بر پایبندی ایران به برجام می گوید: "همان‌طور که بارها گفته‌ام این توافق کارآمد است و آژانس هم تاکنون هفت بار پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب این توافق را مورد تأیید قرار داده است".

این مسئول اروپایی، در واکنش به سیاست های متفاوته ترامپ و کاخ سفید در قبال برجام، تأکید کرد: "این توافق متعلق به یک کشور یا کشور دیگر نیست. توافق متعلق به جامعه بین‌المللی است".

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل