1459

تلاش بی‌بی‌سی برای حفظ برجام از سوی ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   تلاش بی‌بی‌سی برای حفظ برجام از سوی ایران

ترامپ جمعه شب به وقت تهرن در سخنرانی مجموعه ادعاها و اتهاماتی را علیه ایران مطرح کرد. سخنرانی ترامپ شامل اتهامات و ادعاهای کم سابقه علیه ایران و درباره برجام بود.
سخنان ترامپ در طی نطقی توهین‌آمیز به مردم و مسئولین ایران، رسماً اعلام کرد که عملکرد ایران را در برجام تایید نمی‌کند. معنای این حرف این است که ممکن است کنگره آمریکا دوباره تحریم‌های هسته‌ای را بر علیه ایران اعمال کند. به عبارت دیگر بعد از مذاکرات طولانی برجام و اجرای تمامی تعهدات از سوی ایران، ممکن است مجدداً به خانه اول برگردیم! اما در این حال، پس از سخنان ترامپ و در واکنش به به سخنان وی رئیس جمهور ایران در سخنانی نسبت به هرگونه تعرض به برجام هشدار داد و قول واکنش متقابل را داد. در این سخنرانی لحن رییس‌جمهور بطور محسوسی تغییر کرده و دیگر صحبتی از بازی برد-برد نبود، بلکه صحبت از بی‌اعتمادی نسبت به آمریکا بود.

در این بین شبکه بی‌بی‌سی فارسی با انحراف از سخنان اصلی ترامپ سعی کرد دعواهایی همچون خلیج فارس و خلیج عربی را پررنگ کند تا سخنان اصلی وی در خصوص عدم تائید برجام و تحریم های جدید ایران و فرمان تحریم کل سپاه پاسداران چندان به چشم نیاید. در واقع بی‌بی‌سی با پررنگ کردن بخش های غیر مرتبط سعی می کند که خدشه به برجام از سوی ایران وارد نشود. 

این در حالی است که برجام دو بخش دارد. بخش اول آن امتيازات فراواني است كه غربي‌ها گرفتند و بخش دوم امتيازات مختصري است كه مربوط به ايران می باشد. وضع تحريم‌هاي جديد و قرار گرفتن سپاه پاسداران در ليست گروه‌هاي تروريستي، عملاً بخش دوم را كاملاً بي‌اثر كرده است. يعني برجام اكنون يك قرارداد كاملاً يكطرفه است و هيچ نفعي براي ایران ندارد. بديهي است چنين برجامي هرگز از سوي آمريكا پاره نخواهد شد. به همین جهت بی‌بی‌سی فارسی در تلاش است که صدمه ای به برجام از سوی ایران وارد نشود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل