1477

اصرار بی‌بی‌سی برای طرفداری از قلیان

4 سال قبل

هم رسانی

   واکنش مجدد بی‌بی‌سی به مبارزه با قلیان در ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با پرداختن به حواشی مبارزه با قلیان در ایران، بار دیگر طرفداری خود را از این عامل فساد و بیماری اعلام کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، با پرداختن به موضوع مبارزه با قلیان در داخل ایران و حاشیه سازی برای این مبارزه، ازین بهانه برای طرح طرفداری خود از قلیان بهره برداری کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش خود با اعلام این که «مقام قضایی ایران از اختلاف دو وزارتخانه بر سر قانون جمع‌آوری قلیان خبر داد»، این گونه نوشته است: «یک مقام قضایی ایران از اختلاف وزارت بهداشت و کشور بر سر اجرای قانون جمع‌آوری قلیان خبر داده است.

محمد جواد حشمتی، معاون قضایی دادستان کل ایران در تلویزیون ایران گفته است قانون کنترل و مبارزه با دخانیات باید در کل کشور اجرا شود و وزارت بهداشت ایران هم "به شدت" با اجرای این قانون موافق است اما وزارت کشور ایران "به جهت مسائل مختلف" مخالف اجرای این قانون است.

آقای حشمتی اشاره‌ای به دلایل وزارت کشور ایران در مخالفت با اجرای این قانون نکرده اما گفته است اختلاف نظر در اجرای کامل و سراسری این قانون وجود دارد.»

بی‌بی‌سی ادامه می‌دهد: «طبق قانون مصوب سال ۱۳۸۶، استعمال هر نوع سیگار و سایر مواد دخانی در اماکن عمومی مسقف به هر نحو ممنوع است و جرائم و مجازات‌هایی برای تخطی از این قانون در نظر گرفته شده است.

معاون قضایی دادستان کل ایران گفته است همه دستگاه‌ها در کشور موظف به اجرای این قانون هستند اما استانداران برخی مناطق "به خاطر ملاحظاتی" مانع اجرای قانون می‌شوند.

ما همایون هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران با تاکید بر این که با مصرف دخانیات "مخالف" است، با اجرای جمع‌آوری ضربتی قلیان هم مخالفت کرده و دلیل این مخالفت را نبود طرح جایگزین خوانده است.

او از تلاش برای اصلاح این قانون در مجلس شورای اسلامی خبر داده است.»

اما چرا موضوع قلیان و مبارزه با آن در ایران برای بی‌بی‌سی اینقدر جالب است؟!

در شرایطی بی‌بی‌سی تلاش می‌کند تا به بهانه و شکل‌های مختلف به میزان و نحوه مقابله با قلیان در کشورمان اعتراض کند که کارشناسان مختلف ایرانی و حتی غربی و نهادهای مختلف مربوطه چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی، به زیان‌های غیر قابل انکار مصرف قلیان در حوزهٔ فردی و همچنین حوزهٔ اجتماعی تأکید کرده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) در گزارش و پیامی چندین صفحه‌ای، ضمن پرداختن به این آثار بخصوص در حوزه‌های سلامت جسمی (نقش قلیان در سرطان‌های مختلف، بیماری‌های قلبی و عروقی و ...)، از تمامی کشورهای جهان درخواست کرده است که مصرف قلیان در تمامی مراکز عمومی را ممنوع ساخته و با گسترش آن برخورد جدی نمایند.

تحقیقاتی که با همکاری این سازمان در منطقه‌ای از کشورمان انجام شده است، نشان می‌دهد که نه تنها دود قلیان برای فرد مصرف کننده و سایر افرادی که در معرض آن قرار می‌گیرند زیان بار خواهد بود، بلکه در سلامت جنین زنان بارداری که به شکلی با قلیان و دود آن در ارتباط هستند نیز اثرگذار بوده و کم وزنی و سایر بیماری‌ها را برای این دسته از نوزادان در پی خواهد داشت.

تحقیقات مختلفی که در مورد قلیان در جهان صورت گرفته است، ثابت می‌کند که نیکوتین موجود در قلیان ده برابر بیشتر از هروئین، اعتیاد آور می‌باشد و به همین دلیل مصرف قلیان را می‌توان دروازهٔ ورود به مصرف سایر مواد مخدّر دانست. مصرف هر یک وعده قلیان را برابر هشتاد تا صد نخ سیگار می‌دانند که وقتی این میزان را در کنار چهار هزار مادهٔ سمّی و هفتاد ماده سرطان زا که در دود قلیان موجود است، مورد توجه قرار دهیم، بیش از پیش به بحرانی که می‌تواند ایجاد کند پی خواهیم برد.

بعلاوه مراکزی وجود دارند که به گفته مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در قلبان خود مخدرهایی مانند شیشه، حشیش و ... را به مصرف کنندگان ارائه می‌دهند.

 

در چنین شرایطی آیا ممنوعیت عرضه قلیان حرکتی است که بتوان به آن اعتراض کرد یا تصمیمی شایستهٔ تقدیر و حمایت است؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل