1519

ادامه بهره برداری بی‌بی‌سی از "ضراب" علیه ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   رضا ضراب، تاجر ایرانی الاصل ترک تبار

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی همچنان تلاش می‌کند تا از "رضا ضراب" تاجر ایران الاصل ترک تبار زندانی در آمریکا علیه کشورمان بهره برداری کند.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با پرداختن به روند محاکمه "رضا ضراب" تاجبر ایرانی الاصل ترک تبار زندانی در آمریکا، همچنان از این موضوع علیه کشورمان استفاده نماید.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی با تیتر «رضا ضراب به جای متهم روی صندلی شاهد می‌نشیند»، این گونه می‌نویسد: «رضا ضراب تاجر طلای ایرانی-ترکیه‌ای که بازداشت و اعلام اتهام علیه او در آمریکا باعث تنش سیاسی میان ترکیه و ایالات متحده شده، اتهامات خود را پذیرفته و در حال همکاری با دادستان‌های پرونده است.

آقای ضراب و مهمت هاکان آتیلا، معاون سابق هالک بانک ترکیه، که در آمریکا در بازداشت هستند به تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران متهم شده‌اند.

اکنون انتظار می‌رود آقای ضراب در جریان همکاری با دادستانی و توافقی که وکلای او برای تخفیف در مجازات کرده‌اند، علیه آقای آتیلا، متهم دیگر پرونده شهادت دهد. گفته می‌شود که او احتمالاً فردا در دادگاه روی صندلی شاهد - و نه متهم - خواهد نشست.

همین توافق احتمالاً دلیل آغاز نشدن روند محاکمه آقای ضراب با وجود تعیین تاریخ آن در هفته گذشته بود. پیش‌تر رسانه‌های آمریکایی گزارش داده بودند که نام آقای ضراب در فهرست شاهدان پرونده منتشر شده است. نام بابک زنجانی هم که در ایران به دلیل فساد مالی در پرونده دور زدن تحریم‌های ایران به اعدام محکوم شده، در این فهرست دیده شده است.»

بی‌بی‌سی که تلاش می‌کند هر موضوعی را به نظام جمهوری اسلامی ایران ربط دهد، در بخش انتهایی این گزارش نیش خود را فرو کرده و با هدف اثرگذاری بر ذهن مخاطبین، تأکید می‌کند: «آقای ضراب ماه مارس سال ۲۰۱۶ میلادی در میامی آمریکا دستگیر شد. او و مهمت آتیلا هاکان تنها متهمان پرونده هستند که بازداشت شده‌اند.

این دو نفر به همراه شش متهم دیگر از جمله محمد ظفر چالایان، وزیر سابق اقتصاد و سلیمان اصلان مدیر سابق هالک بانک به انجام معامله با دولت ایران و نهادهای ایرانی برای دور زدن تحریم‌های ایران متهم هستند.

در کیفرخواست دادستانی آمده است که این برنامه به هالک بانک ترکیه اجازه داد به دولت ایران میلیاردها دلار خدمات بدهد بدون آنکه با خطر تحریم روبرو شود.

در کیفرخواست همچنین آمده است که مقام‌های بلندپایه ایران و ترکیه به صورت پنهانی در این فعالیت‌ها دست داشته‌اند.»

در این باره باید به چند نکته اساسی توجه جدی داشت.

همان طور که رسانه‌های مختلف جهان از جمله " المانیتور " در بررسی و تحلیل‌های خود از این موضوع ارائه کرده‌اند و شواهد نیز به ما نشان می‌دهد، وی ارتباط بسیار نزدیکی با مقامات ارشد دولت اردوغان در ترکیه داشته و فسادهای مالی گسترده‌ای را با همکاری آن‌ها انجام داده است که به همین دلیل نیز چندی قبل از بازداشت در آمریکا، در پی رسوایی برخی از مقامات دولتی در ترکیه به زندان افتاده اما با تلاش‌های اردوغان و دولتش آزاد می‌شود.

وی در حرکتی عجیب با وجود این که اطلاع داشت در آمریکا از وی به عنوان شخصی که برای دور زدن تحریم‌های ضد ایرانی فعالیت کرده است، یاد می‌شود و یقیناً پس از ورود به خاک ایالات متحده بازداشت خواهد شد، پس از آزادی در ترکیه به آمریکا سفر می‌کند و به نوعی خود را تسلیم این کشور می‌کند که بعضی از کارشناسان این تسلیم شدن به آمریکا را از سوی " رضا ضراب " به دو دلیل دانسته‌اند که یکی فرار از ترکیه و رسوایی‌هایی بوده است که به بار آورده است و دلیل دیگر نیز دور شدن از ایران است که به طور جدی قوهٔ قضائیه آن، پروندهٔ فسادهای وی و شریک و رفیقش " بابک زنجانی " را دنبال کرده و حتی برای شریکش حکم " اعدام " نیز صادر کرده است.

بعلاوه، آمریکایی‌ها نیز در معامله‌ای که یقیناً قبل از سفر " ضراب " به این کشور و بازداشتش با وی انجام داده‌اند، در ازای حفاظت از وی و اموالش در جریان رسوایی‌های اخیر ترکیه و ایران، دو هدف عمده را دنبال کرده‌اند که مهمترین آن بهره برداری از وی در جریان سیاست‌های ضد ایرانی همیشگی‌شان بوده است و در کنار آن نیز به تحت فشار قرار دادن اردوغان و دولتش در ترکیه نیز از طریق این شخص، یقیناً یکی دیگر از استفاده‌هایی بوده است که از این تاجر ایرانی – ترکی خواهند داشت.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل