1567

واکنش بی‌بی‌سی به اعترافات جاسوس موساد در ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   احمدرضا جلالی، جاسوس بازداشتی در ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارش‌هایی به اعترافات جاسوس موساد در کشورمان واکنش نشان داده و تلاش کرده است تا واقعیت‌های نهفته در این اعترافات را از دید مخاطبین خود مخفی نگاه دارد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

پس از اعترافات "احمدرضا جلالی" جاسوس موساد که در ایران محاکمه شده است و پخش ویدئوی این اعترافات توسط رسانه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی مختلف، شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به سرعت وارد عمل شده و تلاش کرده است تا با چند گزارش، ضمن واکنش نشان داده به این اعترافات، با تحریف آن‌ها و ابهام سازی در خصوصشان، واقعیت‌ها را از دید مخاطبین خود دور نگاه دارد.

بی‌بی‌سی در گزارشی تحت عنوان «پخش 'اعترافات' پژوهشگر محکوم به اعدام از تلویزیون ایران»، می‌نویسد: «تلویزیون ایران فیلمی از احمدرضا جلالی، پزشک محکوم به اعدام را پخش کرده که در آن ادعا شده، او اطلاعات دانشمندان هسته‌ای کشته شده در ایران را به ماموران سرویس جاسوسی اسرائیل داده است.

فیلم "اعترافات" آقای جلالی را معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ایران تهیه کرده است.

احمدرضا جلالی، محقق مقیم سوئد که به دعوت دانشگاه تهران به ایران رفته بود، اردیبهشت پارسال بازداشت و به اعدام محکوم شد. او در دانشگاه پزشکی کارولینسکای استکهلم کار می‌کرد.

دو ماه پیش یک فایل صوتی از صدای آقای جلالی منتشر شد که در آن می‌گوید در زمان حبس انفرادی وادار شده دو بار با خواندن بیانیه‌هایی که بازجوها از قبل آماده کرده بودند در برابر دوربین "اعتراف" کند.

البته در این فیلم آقای جلالی نامی از موساد و اسرائیل نمی‌برد و می‌گوید با افرادی که گمان می‌کرده از سرویس امنیتی اتحادیه اروپا هستند، در ارتباط بوده است.»

این شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در گزارش دیگری نیز با عنوان «تناقض در اعترافات پزشک ایرانی-سوئدی محکوم به اعدام»، با هدف تحریف و کتمان حقیقت، می‌آورد: «دیشب، به فاصله چند روز بعد از تائید حکم اعدام احمد رضا جلالی، فردی که وزارت اطلاعات ایران می‌گوید جاسوس موساد بوده، فیلمی از اعترافاتش از تلویزیون ایران پخش شد. آقای جلالی در این برنامه می‌گوید که به ترور دو دانشمند هسته‌ای ایران در سالهای ۸۸ و ۸۹ کمک کرده. اما آنگونه که سیاوش اردلان گزارش می‌دهد، در همان برنامه گفته می‌شود که آن سالها، تازه اوایل همکاری احمدرضا جلالی با موساد بوده.»

اما این ادعاها در شرایطی مطرح می‌شود که اظهارات شفاف خود این جاسوس موساد همه چیز را برملا کرده و دیگر جایی برای کتمان و پنهان کاری رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی باقی نگذاشته است.

همانطور که پیشتر در گزارشی به بررسی جرائم و اعترافات این مجرم خائن به ملت ایران پرداختیم، او در این اعترافات اذعان نموده است که در سال 1387 و در جریان یک دوره آموزشی در خارج از کشور در دام اطلاعاتی افسران موساد گرفتار می‌شود و فردی به نام "توماس" به عنوان یک متخصص مسائل امنیتی در اروپا با نزدیک شدن و برقراری ارتباط با وی زمینه‌های جهت دهی به فعالیت‌هایش را فراهم می‌آورد.

"جلالی" در این اعترافات تأکید کرده است که از طریق "توماس" به دلیل کار در شرکتی در حوزه امنیتی پس از دو مرحله مصاحبه و آزمودنش دعوت شده و وارد کار می‌شود که در جریان آن مباحث به سمت فعالیت‌هایش بر روی پروژه‌های دفاعی و علمی در کشورمان کشیده شده و به تدریج خواستار جمع آوری اطلاعات از وی در موارد مختلف می‌شوند که او نیز به همین دلایل پس از کسب آموزش‌های اطلاعاتی لازم، سالانه چند بار به ایران سفر می‌کند و پس از هر بار با هماهنگی‌هایی که از طریق تلفنی خاص و مخفی انجام می‌شود، برای انتقال اطلاعات به خارج از کشور می‌رود.

وی در جریان بیش از 50 ملاقات با عناصر موساد در خارج از کشور ضمن دریافت مبالغی، با انگیزه دریافت تابعیت یکی از کشورهای اروپای غربی، آگاهانه به همکاری با آن‌ها ادامه داد.

این جاسوس و خائن به ملت ایران، مشخصات دانشمندان هسته‌ای از جمله دکتر شهریاری و دکتر علی‌محمدی را به افسران موساد منتقل می‌کند و آن‌ها نیز این اطلاعات را تجمیع و با بهره برداری از آن‌ها با استفاده از عناصر عملیاتی خود، به ترور این دانشمندان اقدام می‌کند.

با چنین اعترافاتی که حتی برای اثباتشان نیازی به بیانش نبود و قبل از اعتراف نیز آنقدر مدرک و سند برای اثباتشان وجود داشت، آیا مردم ایران و بخصوص خانواده شهدای هسته‌ای که در پی همکاری این جاسوس با عوامل موساد، سرپرست، همسر، پدر، برادر و فرزند خود را از دست داده‌اند، علاقه‌ای به گذشت و بخشیدنش دارند؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل