1635

بی‌بی‌سی کدام ایرانیان را نمی‌بیند!

4 سال قبل

هم رسانی

   رستورانی ایرانی در حیدرآباد هند

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در شرایطی از یک رستوران ایرانی در هند گزارشی مفصل منتشر کرده که سال‌هاست هیچ اشاره‌ای به اثرگذاری ایرانیان در نقاط مختلف دنیا نداشته و ندارد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی ویژه، به طور مفصل و خاص به یک رستوران ایرانی در بخش حیدرآباد هند پرداخته است؛ این شبکه سلطنتی انگلیسی به شکلی حضور ایرانیان در این منطقه را بازتاب می‌دهد که جالب توجه است اما جالب‌تر این است که در تمام سال‌های فعالیتش، هرگز به نقش و اثرگذاری بالای ایرانیان در نقاط مختلف جهان هیچ گونه توحهی نداشته و ندارد.

بی‌بی‌سی در بخشی از این گزارش که با تیتر «رد پای ایرانیان در حیدرآباد هند» منتشر کرده، این گونه نوشته است: «"وقتی از حیدرآباد حرف می‌زنیم، اولین چیزی که به خاطر می‌آید عادت نوشیدن چای ایرانی و خوردن بریانی است. این بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره من است."

مرد ۵۰ ساله کفاش در حالی که چای را از فنجان سفید ۹۰ میلی‌لیتری داخل نعلبکی می‌ریزد، می‌گوید: "باید هر روز سه تا فنجان چای بخورم تا بتوانم سر پا باشم."

رستوران رز قرمز، یکی از جاهایی است که چای ایرانی و خوراکی‌های خوشمزه مثل لقمه می‌فروشند. لقمه نوعی سمبوسه است که در طبخ آن از آشپزی ایرانی الهام گرفته شده است.

محمد رزاک، ۱۸ ساله پشت پیشخوان ایستاده و از مشتریانی که برای نوشیدن چای عصر جمع شده‌اند، پذیرایی می‌کند.

پدربزرگ او، سید علی اکبر بلوکی، در سال‌های ۱۹۷۰ به حیدرآباد مهاجرت کرده بود تا یک کافه به سبک ایرانی تأسیس کند، کافه روشنایی‌های شهر.»

اما چرا بی‌بی‌سی که این گونه به حضور ایرانیان در نقاط مختلف جهان علاقه مند است و حضور رنگ و بوی غذای ایرانی در بخشی از هندوستان را بازتاب گسترده می‌دهد، چطور هرگز به ایرانیان نخبه، توانمند و اثرگذار در جای جای این جهان نپرداخته، مگر این که قصد بهره برداری سیاسی ضد جمهوری اسلامی داشته باشد؟!

به عنوان مثال حضور "امیر مجیدی مهر" به عنوان معاون بخش رسانه‌های دیجیتال شرکت مایکروسافت، تحولی جدی در این حوزه ایجاد کرد.

جالب است که بدانید یک ایرانی دیگر با نام "جواد خاکی"، معاون بخش فناوری‌های شبکه‌ای شرکت مایکروسافت است.

"پروفسور توفیق موسیوند" توانست با اختراع نخستین قلب مصنوعی داخل بدن انسان، علم پزشکی را متحمل کند.

"پروفسور لطفی عسکرزاده" بنیانگذار نسل سوم کامپیوتر در جهان است که دنیا را با ساخته خود دگرگون کرد.

"پروفسور بیژن داوری" مدیر ارشد یکی از بزرگترین شرکت‌های سازنده سخت افزار در جهان با نام آی.بی.ام است.

"پروفسور مجید سمیعی" رئیس افتحاری اتحادیه جهانی جراحان مغز و اعصاب، نابغه‌ای در این حوزه است که نیازی به تعریف و تمجید ندارد.

پروژه خاص و بزرگ سفر به مریخ در ناسا توسط یک ایرانی به نام "دکتر فیروز نادری" مدیریت می‌شود.

"پروفسور کریم نیرنیا" با کشف سلول‌های بنیادی جنینی دنیای علم پزشکی در حوزه درمان ناباروری را روشن کرد.

این‌ها تنها تعدادی انگشت شمار از چند صد ایرانی هستند که با حضورشان در حوزه‌های مختلف و در کشورهای مختلف جهان موفق شده‌اند نقش یک ایرانی را بر تغییراتی عمیق و اثرگذار اثبات کنند و بیان تک تک نام‌هایشان نیاز به فرصتی بسیار طولانی دارد.

اما نکته قابل توجه این است که یک رسانه مدعی ایرانی بودن، رنگ و بودی ایرانی در رستورانی هندی را می‌بیند اما نقش ایرانی در پروژه‌ای بزرگ مانند سفر به مریخ را نادیده می‌گیرد. این رسانه فقط وقتی ایرانیان را خواهد دید که بتواند از ان ها در جهت اهداف سیاسی خودش بهره برداری کند. اگر دانشمندی ایرانی مانند "مریم میرزاخانی" پس از مرگ خود حواشی ایجاد شود که این فرصت برای بی‌بی‌سی شکل بگیرد، عزیز بوده و خبرهایش بازتاب داده می‌شود، اما اگر شخصی مانند پروفسور صمیعی، بهانه‌ای دست آن‌ها ندهد، بهترین دنیا هم که باشد، نباید زیاد نامی از او برده شود.

و این واقعیت بی‌بی‌سی است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل