1675

اعدام در آمریکا جایز است؟!

4 سال قبل

هم رسانی

   نیکلاس کروز، ۱۹ ساله، که به ۱۷ مورد قتل عمد متهم شده

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از صدور حکم اعدام برای یک مجرم در آمریکا خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی که همواره از حکم اعدام در ایران برای مجرمین گلایه می‌کرد، اکنون در گزارشی از صدور این حکم برای یک مجرم در آمریکا خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش نوشته است: «مقام‌های دادستانی در آمریکا به دنبال مجازات اعدام برای فردی هستند که متهم به قتل ۱۷ نفر در دبیرستانی در ایالت فلوریدا در ماه فوریه است.

نیکلاس کروز، ۱۹ ساله، که به ۱۷ مورد قتل عمد متهم شده به انجام آن حمله اذعان کرده است.

آن حمله در دبیرستان مارجوری استونمن داگلاس در شهر پارکلند در جنوب فلوریدا خونین‌ترین تیراندازی جمعی در یک مدرسه در آمریکا از سال ۲۰۱۲ است.

آن کشتار بار دیگر به بحث‌های دیرینه در این کشور درباره اعمال محدودیت‌های شدیدتر بر سلاح‌های گرم دامن زده است.

براساس اسناد دادگاه نیکلاس کروز به پلیس گفته است که او بود که پیش از فرار از صحنه به روی تعداد زیادی دانش آموز آتش گشود.

اف بی آی اذعان کرده است که سال گذشته شهروندان در مورد مهاجم اخطار داده بودند.

دادستانی در یادداشتی که سه شنبه منتشر کرد گفت خواستار مجازات اعدام خواهد شد و ثابت خواهد کرد که این جنایت "تا چه حد شرورانه، فجیع و بی رحمانه" بوده است.

در این یادداشت آمده که آن کشتار "با بی رحمی و حساب شده" انجام شد.»

جالب است که با این همه دلیل و شاهد و مدرک وکلای نیکلاس کروز گفته‌اند که اگر برای او مجازات مرگ درخواست شود، اقرار به گناه نخواهد کرد.

اما با این وجود موضوع الان پذیرش صدور حکم اعدام برای یک مجرم در کشوری است که خود سال‌هاست به اعدام مجرمین در ایران اعتراض جدی دارد.

هر ساله دو چندین نوبت، گزارش ویژه و اختصاصی توسط کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا منتشر می‌شود که در آن با پرداختن به موضوع اعدام برای برخی از مجرمین در کشورمان، به طور کاملاً جدی خواهان لغو کامل همه این احکام بوده است و همین گزارش‌های ضد ایرانی بهانه‌ای شده است که با صدر هر حکم اعدام در ایران و یا اجرای آن، بدون هیچ گونه توجهی به واقعیت‌ها و جرم اتفاق افتاده، رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی به سرعت وارد عمل شده و با حمایت از مجرم، نقض حقوق بشر در ایران را اثبات کرده و به آن بتازند.

اما اکنون شاهد پیگیری جدی همین رسانه برای صدور حکم اعدام برای مجرمی در آمریکا هستیم که علیرغم شدت جرم، اگر سیاست‌های خرید و فروش صلاح در ایالات متحده درست پیاده و اجرا می‌شد، شاید به این روز نمی‌افتاد.

هرچند این نخستین و آخرین اعدام در آمریکا نبوده و بارها شاهد انواع آن برای بسیاری از مجرمین، حتی یک زندانی دارای عقب ماندگی ذهنی هم بوده‌ایم.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل