1709

خشم بی‌بی‌سی فارسی از نوع حمله ترامپ به سوریه

4 سال قبل

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به تجاوزگری آمریکا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به نوع حمله آمریکا به سوریه واکنش نشان داده است.

حملات موشکی امریکا و متحدانش به سوریه به گفته خود عاملان حمله، محدود و جزئی بود. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا به صراحت گفت که هدف از این حمله سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نبوده و فرانسه نیز آن را حمله‌ای محدود به اهدافی مشخص عنوان و تاکید کرد سعی شد در این حمله به متحدان بشار اسد آسیبی وارد نیاید. که واقعاً هم آسیبی وارد نیامد.

پیش از حمله عده‌ای گمان می‌کردند که قرار است این حمله باب جنگ جهانی سومی را بگشاید. غافل از این که زمینه‌های لازم برای ورود به چنین جنگی به هیچ وجه مهیا نیست. نه امریکایی‌ها نه اروپایی‌ها و نه حتی روس‌ها دنبال یک جنگ فراگیر در دنیا نیستند. حتی کشورهای درجه دوم قدرت و مؤثر در سوریه نظیر ایران و ترکیه نیز به جنگی در سطح یک جنگ فراگیر جهانی فکر نمی‌کنند. بنابراین خیلی ساده انگارانه است اگر گمان کنیم سوریه قرار بوده همانند جنگ جهانی اول صربستانی برای ورود به جنگ جهانی اول باشد یا لهستانی برای ورود به جنگ جهانی دوم.

اکنون پس از گذشت چند روز از این حمله حال که مشخص شده وعده‌های ترامپ تو خالی بوده و موشک‌های آمریکا هم آنگونه که ترامپ توییت می‌کرد عمل نکرده و به نوعی این حمله آن دست آوردی را که برخی کشورهای عربی و خود غربی‌ها به دنبالش بودند نداشته است. صدای برخی از رسانه‌ها همچون بی بی سی فارسی که تمام تلاش خود را در فضای رسانه‌ای به کار گرفته بودند تا این حمله، آنگونه که شعار داده می‌شد یک حمله گسترده باشد در آمده است. بی بی سی اخیراً در گزارشی تحلیلی سئوال هایی را ترامپ پرسیده است که خود پاسخی برای آن ندارد. از جمله سئوال هایی که بی بی سی می‌پرسد این می‌باشد که چرا آمریکا و متحدانش پیش از روشن شدن نتیجه کارشناسی درباره حمله شیمیایی به سوریه حمله کردند؟ چرا آمریکا از تهدیدات شدید قبلی عقب نشست و حمله محدود انجام داد؟ و حتی در بخشی از این برنامه بی بی سی فارسی از اهداف مورد هدف قرار گرفته توسط آمریکا شکایت می‌کند و عنوان می‌دارد که چرا مثلاً کاخ بشار اسد هدف قرار نگرفته که وی خیلی راحت فردای حمله بر سر کار حاضر شود. جنس ادبیات و سخنان بی بی سی فارسی کاملاً نشان می‌دهد که هزینه‌ای که این شبکه برای بولف های ترامپ کرده آن فایده‌ای را که دنبالش بوده نداشته است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل