1732

محرومیت از شهروندی فرانسه به دلیل دست ندادن با مرد

4 سال قبل

هم رسانی

   محرومیت یک زن مسلمان از اخذ شهروندی فرانسه به دلیل دست ندادن با مقامات مرد

یک بانوی مهاجر الجزایری به دلیل دست ندادن با مقامات مرد، از گرفتن حق شهروندی فرانسه محروم شد.

رسانه های غربی مانند بی‌بی‌سی فارسی در خطی خبری ثابت تصویری کلیشه ای و غلط از وضعیت آزادی های فردی و اجتماعی در غرب و به­ویژه کشورهای اروپایی برای مخاطبان فارسی زبان­شان ارائه می­دهند. در این تصویرسازی­ها اینگونه وانمود می­شود که افراد شرقی مهاجرت کرده به انگلستان، فرانسه، آلمان، آمریکا و در کلیت امر کشورهای غربی می­توانند در این جوامع به راحتی و با عدم عدول از اعتقادهای مذهبی خود به حق شهروندی برسند. و پیشرفت کنند.

این ادعاها در حالی است که کشورهای غربی زمانی به فردی حق شهروندی و اجازه زندگی قانونی و پیشرفت در این کشورها را می دهند که فرد دست از تمامی اعتقادات و باورهای جامعه محل تولداش بردارد و یک انسان غربی با جهان بینی سکولار شود. این واقعیت در پاره­ای موارد حتی با رصد دقیق تر اخبار بی‌بی‌سی فارسی نیز علی­رغم خط خبری ثابت این رسانه قابل ردیابی است. به طور مثال چندی قبل بی‌بی‌سی فارسی اعلان کرد که یک دادگاه تجدید نظر در فرانسه حکم رد درخواست شهروندی یک زن الجزایری را به دلیل خودداری از دست دادن با مقام‌های مرد تایید کرد.

این زن، که نام او منتشر نشده، گفته است به دلیل باورهای مذهبی خود نمی‌توانسته با مقامات رسمی مرد در مراسم اعطای شهروندی خود دست بدهد. به گزارش بی بی سی فارسی، مقامات مسئول گفتند این مساله نشان داده که این زن "خود را با جامعه فرانسه وفق نمی‌دهد" و بر همین اساس درخواست شهروندی او را رد کردند. او به عالیترین مرجع قضایی مرتبط اعتراض کرد اما این دادگاه هم حکم قبلی را تایید کرد. این زن الجزایری از ۲۰۱۰ میلادی با یک مرد فرانسوی ازدواج کرده است.

تقاضای شهروندی او بر همین مبنا رد شد، چرا که مقامات دولتی گفتند او با خودداری از انجام یک کار نمادین نشان داده که "با جامعه تطابق ندارد". این یکی از دلایلی است که دولت می‌تواند بر اساس آن درخواست شهروندی کسانی را که از طریق ازدواج با یک شهروند فرانسوی می‌خواهند به شهروندی این کشور درآیند، رد کند.

این زن الجزایری تصمیم دولت را "سواستفاده از قدرت" نامید اما شورای شهر این حکم را اجرا کرده است. جالب آنکه تنها این رفتارها به فرانسه نیز محدود نمی شود و در سال ۲۰۱۶، یک دادگاه محلی در سوئیس حکم داد که دو دانش‌آموز مسلمان در یک مدرسه در سوئیس باید با معلم زن خود دست بدهند در غیراینصورت جریمه خواهند شد

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل