1745

آیا بی‌بی‌سی پاسخی برای حمایت هایش از برجام دارد؟

4 سال قبل

هم رسانی

   لحظه امضای دستور خروج آمریکا از برجام توسط دونالد ترامپ

مدت‌ها شاهذ تلاش‌های بی‌بی‌‎سی برای نشان دادن منفعت بالای ایران از برجام بودیم؛ اما اکنون آیا توجیهی برایش وجود دارد؟!

آمریکا از برجام خارج شد؛ تحریم ها علیه ایران، ۹۰ و ۱۸۰ روز بعد دوباره باز خواهند گشت؛ تحریم های نفتی و ارزی و فروش هواپیما. مشاور امنیت ملی آمریکا گفته که در فرصت باقی مانده تا شروع دوباره تحریم ها، شرکت های خارجی فرصتی مناسب دارند تا به روابطشان با ایران پایان دهند. ایران و اروپا اعلام کرده اند در برجام می مانند. اسرائیل از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حمایت کرده است.

ترامپ در بخشی از سخنان خود در خصوص خروج از برجام گفت: "من اعلام می کنم که ایالات متحده آمریکا از برجام خارج می شود و طی چند روز آینده با صدور یک فرمان اجرایی، شدید ترین تحریم های هسته ای و اقتصادی را علیه ایران بازمی گردانم. هر کشوری که به ایران کمک کند نیز می تواند تحت تحریم های ایران قرار گیرد. آمریکا را هیچ کشوری نمی تواند گروگان بگیرد.
 ما اجازه نخواهیم داد حکومتی که شعار مرگ بر آمریکا می دهد به سلاح هسته ای دست پیدا کند. اقدام امروز ما پیام مهمی دارد، اینکه آمریکا تهدیدهای توخالی نمی دهد و وقتی وعده ای را مطرح می کند به آن عمل می کند.
 ما در حالی از این توافق خارج می شویم که با شرکای خود کار می کنیم تا به یک راه حل جامع و پایدار در ارتباط با حل موضوع هسته ای ایران دست پیدا کنیم و جلوی فعالیت های تروریستی و موشک های بالستیک ایران را بگیریم. در واقع ما می خواهیم سدی را در برابر اقدامات مخربانه ایران بگذاریم، تحریم های قوی تری علیه ایران اعمال می کنیم، اگر این رژیم به بلندپروازی های خود ادامه دهد، تحریم هایی که آن ها را بیش از هر موقع دیگر با سختی روبرو می کند."

اکنون که دیگر از برجام چیزی باقی نمانده است فرصت خوبی است که عملکرد برخی از رسانه همچون بی‌بی‌سی فارسی در این خصوص مورد ارزیابی قرار گیرد. رسانه ای که با سیاست هایی که در پیش گرفته بودند مخاطبان خود را برای پذیرش آنچه برجام نامیده شد آماده کرد.

در سال ها و ماه هایی که نهایتش منجر به امضای برجام شد بی‌بی‌سی فارسی تمام تلاش خود را به کار گرفته بود تا یک سرابی از برجام و یا همان توافق هسته ای برای مخاطبان ایرانی تصویر کند بی‌بی‌سی به مخاطب خود اینگونه القا کرده که اگر دولت مردان شما برجام را امضا نکنند آنگاه این شما هستید که دیگر هوا هم برای زندگی ندارید. بی‌بی‌سی حتی پس از امضا برجام و بعد از آغاز بد عهدی های آمریکا که اتفاقا از زمان اوباما آغاز گردید باز هم برجام و کارکردش در اقتصاد می گفت از مشکلاتی که همه به دست برجام قرار بود حل بشود سخن می گفت اما اینگونه نشد و شد آنچه شاهدیم. حال آیا بی‌بی‌سی پاسخی برای این فریب کاری های خود دارد؟

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل