1750

کشته و زخمی شدن فلسطینیان؛ مجری بی‌بی‌سی فارسی رقیق القلب شده؟ + تصاویر

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از صفحه شخصی مجری بی‌بی‌سی فارسی

مهدی (سیاوش) اردلان در پیامی توئیتری و در صفحه ی شخصی خود نسبت به اعتراضات و البته کشته و زخمی شدن مردم بی گناه فلسطین واکنش نشان داد؛ واکنشی نه چندان از جنس دلسوزی، بلکه صرفا اشاره به یک تضاد آشکار میان دیپلمات ها و فلسطینیان معترض؛ البته اشاره به این مضمون نیز قابل تامل است.
مدتیست برنامه جابجائی سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم کلید خورده و با خود حاشیه های فراوانی را به دنبال داشته است. هر چند این دو نقطه هر دو در خاک فلسطین هستند اما قرابت سفارت آمریکا با بیت المقدس باعث تشدید خشم مردم فلسطین گشته؛ جامعه جهانی نیز به آن چه در حال رخ دادن است واکنش های متفاوتی نشان داده است؛ حتی دویچه وله نیز با تردید در مورد این اقدام آمریکا سخن گفته.برخی اعضای اتحادیه اروپا به شدت با این اقدام مخالف بوده اند و قرار بود با انتشار بیانیه‌ای اقدام رئیس جمهور ایالات متحده برای انتقال سفارت کشورش به اورشلیم را محکوم کنند، اما وبسایت خبری اشپیگل آنلاین گزارش داده، مجارستان این اقدام را وتو کرده است.

از آن جائیکه این اقدامات در راستای اهداف رژیم صهیونیستی و به معنای تعیین اورشلیم (بیت المقدس) به عنوان پایتخت این رژیم است و از آن به عنوان ابزاری جهت طرد هرچه بیشتر فلسطینیان تعبیر می شود، مخالفان این تغییرات معتقداند این تحرکات ناقض صریح حقوق بشر علیه فلسطینیان است.

همان طور که قابل پیش بینی بود افتتاح سفارت جدید آمریکا در حوالی بیت المقدس بسیار پر تنش بوده و فلسطینیان در حوالی مراسم افتتاح با نیروهای امنیتی به شدت درگیر شده اند . این حوادث تا کنون دست کم پنجاه تن کشته و صدها زخمی برجای گذاشته است.

مجری بی‌بی‌سی فارسی "سیاوش اردلان" نیز در صفحه ی شخصی خود و در توئیتر به این موضوع اشاره داشته و در توصیف جو حاکم بر منطقه اینچنین می نویسد:" ده دقیقه به شروع مراسم رسمی گشایش سفارت آمریکا در بیت المقدس: ۳۷ معترض فلسطینی تاکنون در مرزه عزه بدست نیروهای اسرائیلی کشته شدند. تصاویر دیپلمات های شیک پوش از یکسو و فلسطینی ها غلطیده در خاک و خون از سویی دیگر دوگانگی تکان دهنده ای را در گزارش های امروز از اسرائیل خلق کرده”...

این پیام توسط مجری بی‌بی‌سی فارسی می تواند حامل این مطلب باشد که هرچند هرگز گروهک های تروریستی (مانند داعش) توسط این شبکه "تروریست" خطاب نشده اند! هرچند هرگز از رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم جعلی یاد نکرده اند و هرچند هرگز به جنایات آمریکا و ناتو در کشورهای خاورمیانه توجه موثری نداشته اند، اما باز گاهی نمی توان برخی مظلومیت ها را نادیدده گرفت، حتی اگر مجبور به اطاعت باشی! اکنون باید دید این پیام توئیتری سیاوش اردلان با چه واکنش هایی روبرو خواهد شد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل