1761

نگاه وارونه بی‌بی‌سی به انتخابات عراق

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از مقتدی صدر در تجمعی انتخاباتی

واکنش خاص بی‌بی‌سی به انتخابات پارلمانی عراق نشان از امیدواری برای تحقق اهداف غرب با پیروزی جریان مقتدی صدر دارد.

با گذشت چند روز از برگزاری انتخابات پارلمانی کشور عراق که در 12 می 2018 (22 اردیبهشت 1397) برگزار شد، نتایج ابتدایی انتخابات در 18 استان عراق از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شد که بر اساس آن ائتلاف السائرون به رهبری مقتدی صدر با 54 کرسی، همپیمانی (تحالف) الفتح به رهبری هادی العامری با 47 کرسی و ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی با 43 کرسی به ترتیب بیشترین کرسی را از 328 کرسی مجلس نمایندگان عراق کسب کرده‌اند. علاوه براین ائتلاف، جریان‌های سیاسی و ائتلاف‌های دیگری هم‌چون ائتلاف دولت قانون با 25 کرسی، حزب دموکرات کردستان عراق با 23 کرسی و ائتلاف الوطنیه با 21 کرسی مهم‌ترین فراکسیون‌ها و جریان‌های سیاسی حاضر در پارلمان را تشکیل می‌دهند. هر چند این نتایج قطعی نیست و هنوز از سوی کمیسیون نتایج‌ نهایی اعلام نشده اما می‌توان عنوان کرد که احتمال تغییر نتایج بسیار اندک بوده یا در حالت حداکثری تغییر کرسی‌ها بیشتر از 2 کرسی برای هر جریان یا ائتلاف خواهد بود.

بر اساس به نتایج به دست آمده از صندوق‌های رای در انتخابات پارلمانی عراق، می توان از پیروزی محور «ضدآمریکایی» در عراق سخن گفت. در شرایطی که در ماههای قبل از انتخابات به واسطه کسب پیروزهای بزرگ حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در مبارزه با داعش و جلوگیری از تجزیه کشور، غالب تحلیل‌گران ائتلاف وابسته به او (النصر) را پیروز احتمالی انتخابات ارزیابی می‌کردند اما کسب بیشترین کرسی توسط ائتلاف السائرون و تحالف الفتح به عنوان بزرگ‌ترین و مهم ترین جریان‌های سیاسی ضد آمریکایی، پیام اصلی مردم عراق در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی این کشور می باشد.

در واقع، شهروندان عراقی در انتخابات پارلمانی اخیر این پیام را در سطح ملی و منطقه‌ای ارسال کردند که آن‌ها به شدت مخالف تداوم حضور نظامیان آمریکایی و دخالت این کشور در امور سیاسی عراق هستند. مقتدی صدر و هادی العامری دو نخبه سیاسی عراقی هستند که در تمامی سال‌های فعالیت سیاسی خود همواره به صور صریح مخالفت خود را با آمریکا و دخالت‌های آن در امور منطقه غرب آسیا و به ویژه کشور عراق اعلام کرده‌اند. همچنین، این دو شخصیت سیاسی حتی در سال‌های مبارزه با داعش نیز خواستار خروج سریع و بدون قیدوشرط نظامیان آمریکایی بودند و اعلام کردند در صورت عدم خروج نیروهای آمریکایی در عراق، آن‌ها راهبرد حمله نظامی به پایگاههای آمریکایی را در پیش خواهند گرفت.

اما در این بین شبکه بی‌بی‌سی فارسی که انتخابات عراق را به صورت گسترده پوشش داده است و گزارش های متعددی را از این انتخابات بر روی آنتن برد این نتایج را به گونه ای دیگر روایت کرد. بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش ها برخی اختلافات کوچک بین مقتدی صدر و ایران را پررنگ کرده و اینگونه جلوه می دهد که گویا یک جریان ضد ایرانی عراق رای آورده است. این درحالی است که اساسا این تحلیل های بی بی سی منطبق بر واقعیت نبوده و نیست. نکته دیگری که باید به آن توجه شود این می باشد که برفرض پذیرش تحلیل بی‌بی‌سی اساسا مقتدی صدر با این میزان رای قادر به تشکیل دولت نبوده و نیازمند ائتلاف با سایر جریانات سیاسی است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل