1865

مزدوریِ تازه بی‌بی‌سی برای سعودی‌ها

4 سال قبل

هم رسانی

   فضاسازی عربستان و رسانه‌های تحت نفوذش علیه فیفا و فدراسیون فوتبال قطر

بی‌بی‌سی فارسی با انتشار گزارشی با جریان‌سازی ضد قطری آل سعود در دنیای فوتبال همراه شد.

در ادامه جوسازی های ضدقطری از سوی سعودی­ها، بی‌بی‌سی فارسی نیز که ماه­های اخیر ده­ها میلیون پوند از آل سعود دریافت کرده است به کمپین ضدقطری این رژیم پیوست. در تازه ترین اقدام از این دست بی‌بی‌سی فارسی ادعا کرد، که قطر تلاش کرده است تا نشان بدهد که میزبانی جام جهانی مورد حمایت فضای داخلی کشورهای رقیب نیست.

به گزارش این رسانه به نقل از روزنامه ساندی تایمز در سال ۲۰۱۰ قطر توانست رقبایش شامل آمریکا، استرالیا، کره جنوبی و ژاپن را کنار بزند و میزبانی جام‌جهانی ۲۰۲۲ را به دست بیاورد. در ادامه بازی بی‌بی‌سی فارسی در سناریوی ضدقری سعودی­ها این رسانه انگلیسی مدعی شد که هیات قطری پی‌گیر میزبانی این بازی‌ها قبلا هم به فساد متهم شده بود اما بعد از دو سال تحقیقات فیفا از این اتهام تبرئه شدند. به ادعای بی‌بی‌سی فارسی، برخی از جنبه‌های منتسب‌شده به این کارزار قطر:

  • به یک چهره آکادمیک بانفوذ ۹۰۰۰ دلار دادند تا یک گزارش منفی درباره هزینه‌های اقتصادی کلان برگزاری بازی‌ها در آمریکا بنویسد. این گزارش به رسانه‌های خبری سرتاسر جهان توزیع شد.
  • در هر یک از این کشورها روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویسان و چهره‌های شناخته‌شده‌ای استخدام شدند تا جنبه‌های منفی برگزاری جام‌جهانی در کشور خود را برجسته کنند.
  • گروهی از مربیان ورزشی در آمریکا استخدام شدند تا از اعضای کنگره بخواهند با برگزاری جام‌جهانی در ایالات متحده مخالفت کنند بر این اساس که بهتر این بودجه برای ورزش در دبیرستان‌های آمریکا خرج شود.
  • در استرالیا تظاهرات مردمی در بازی‌های راگبی ترتیب داده شد تا با درخواست میزبانی این کشور مخالفت کنند.
  • علیه افراد دخیل در پیش‌بردن درخواست میزبانی کشورهای دیگر، گزارش‌های جاسوسی جمع‌آوری شد.

همچنین بی‌بی‌سی فارسی به نقل از روزنامه بریتانیایی ساندی‌تایمز مدعی شد یکی از کسانی که برای هیات قطری پی‌گیر میزبانی کار می‌کرده، اسناد مرتبط را از این هیات درز داده است؛ اسنادی که ظاهرا در زمان تحقیقات قبلی فیفا در دست نبوده‌اند.

هیات قطری میزبانی ۲۰۲۲ متهم شده است که با استخدام یک موسسه امور روابط عمومی، به نام براون لوید جونز که الآن نامش تغییر پیدا کرده به بی‌ال‌جی وورلدواید، و همین‌طور به‌کارگیری تیمی از ماموران اطلاعاتی سابق آمریکا، تلاش کرده با برجسته‌کردن مخالفت‌ها در داخل ایالات متحده با میزبانی ۲۰۲۲، بگوید این کشور یکی از شرط‌های کلیدی فیفا برای اعطای میزبانی را ندارد. قطر در دسامبر ۲۰۱۰ برنده میزبانی جام‌جهانی ۲۰۲۲ شد. همان زمان هم روسیه میزبانی بازی‌های ۲۰۱۸ را برد. روسیه هم سه رقیب دیگر داشت از جمله انگلستان.

در پایان خاطرنشان می­گردد که قطر در حال حاضر در بحبوحه یک بحران دیپلماتیک با عربستان سعودی است، لذا روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز و شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی به دلیل روابط نزدیک ریاض با لندن و دریافت دلارهای نفتی از آل سعود تلاش دارند تا با همراهی با اتاق عملیات روانی و رسانه ای سعودی ضمن بی­اعتبارسازی قطری­ها، مبالغ بیشتری را در آینده از عربستانی­ها دریافت کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل