1874

اعتراضات مخالفان جمهوری اسلامی به ایده ضد ایرانی ناتوی عربی

4 سال قبل

هم رسانی

   تلاش آمریکا برای ایجاد ناتوی عربی در مقابل ایران

اینده تیره و تار ایده ضدایرانی ناتوی عربی صدای مهرداد فرهمند و بی‌بی‌سی فارسی را هم درآورد.

برخی اخبار روزهای اخیر خاکی از آن است که قرار است آمریکا با همراهی عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، مصر و اردن پیمانی نظامی علیه ایران تشکیل دهد. این تشکل نظامی که نام موقت پیمان راهبردی خاورمیانه (به اختصار: مِسا) برای آن اعلام شده، آن گونه که منابعی بدون ذکر نام خبر داده اند، قرار است دوازدهم و سیزدهم اکتبر (بیست و یکم و بیست و دوم مهر)‌ آینده در نشستی در واشنگتن رونمایی شود، یعنی سه هفته پیش از آغاز تحریم های تازه آمریکا علیه ایران. نتایج عملی این اقدام آن قدر تیره و تار است که حتی مهرداد فرهمند نیز در بی‌بی‌سی فارسی موفقیت این ایده ضدایرانی را به چالش می­کشد.

فرهمند در وب سایت بی‌بی‌سی فارسی می­نویسد: "در سه سالی که محمد بن سلمان عملا تصمیم گیرنده اصلی در عربستان سعودی شده، دو بار تشکیل ائتلاف عربی و اسلامی علیه ایران اعلام شده، ائتلافهایی با شرکت بیش از چهل کشور، اما هیچکیک از این ائتلافها از روی کاغذ فراتر نرفته است. همین کشورهایی نیز که قرار است این بار تشکیل پیمان نظامی دهند، هم اکنون در دو ائتلاف نظامی جداگانه با یکدیگر مشارکت عملی دارند، یکی در سوریه و دیگری در یمن که میدان جنگ نیابتی این کشورها با ایران است. اما هیچیک از این دو ائتلاف تاکنون نتوانسته است به اهداف خود برسد. چنین پیشینه ای به این گمانه دامنه زده که چه بسا این بار هم اعلام خبر تشکیل پیمان نظامی، چیزی جز حربه ای تبلیغاتی در شرایطی پرآشوب برای فشار روانی به ایران نیست. بویژه آنکه انتظار می رود خبر پر اهمیتی همچون تشکیل پیمانی نظامی، به شیوه ای رسمی و با حضور سران کشورهای همپیمان اعلام گردد و نه به صورت خبری که به رسانه ها درز داده شود".

خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در ادامه معتقد است که: "عواملی که به ناکامی ائتلافهای نظامی کنونی علیه ایران در منطقه انجامیده، در «پیمان» نظامی تازه هم وجود دارد. این ائتلافها عمدتا در هوا عمل کرده اند و تکیه شان بر نیروی هوائی بوده است، حال آنکه میدان جنگ روی زمین است. آمریکا و مصر که تنها کشورهایی اند که توان جنگ روی زمین دارند، از گسیل نیروی زمینی به میدان جنگ خودداری ورزیده اند. هیچ نشانه ای هم به چشم نمی خورد که این کشورها بخواهند سیاست خود را در خودداری از گسیل سرباز به میدانهای جنگ خاورمیانه تغییر دهند. پیمانی که ممکن است هیچگاه عملا به وقوع نپیوندد و این کشورها در هیچ عملیات نظامی گردهم نیایند اما صرف تشکیل آن می تواند برای آمریکا منافعی به همراه داشته باشد".  

در انتهای مطلب نیز مهرداد فرهمند بر این باور است که: "آمریکا به دنبال آن است که برای همپیمانانش جنگ افزار برای رویارویی با ایران فراهم کند، بویژه سامانه پدافند موشکی و همچنین نظامیان این کشورها را آموزش دهد. این یعنی منافع مالی برای آمریکا".

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل