1895

نگاهی به فعالیت‌های اخیر عرفان کسرایی در بی‌بی‌سی فارسی

4 سال قبل

هم رسانی

   عرفان کسرایی، مجری - کارشناسی بی‌بی‌سی فارسی

عرفان کسرایی، همچنان به طرح دروغ و دشمنی با ایران در پوشش بی‌بی‌سی فارسی ادامه می‌دهد.

اهدای جایزه فیلدز ریاضی به کوچر بیرکار، این روزها با موج گسترده حملات رسانه ای جریان های مخالف حکومت ایران مواجه شده است. گروهی از قومیت گرایان کرد از این حادثه کلاهی دوخته اند برای حمله به جمهوری اسلامی و آنچه که به دروغ محدودیت های کرد و سنی بودن می خوانند. گروهی دیگر نیز مانند عرفان کسرایی نویسنده وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی با ارئه برخی آمارهای دروغ و ساختگی علاوه بر توجه به بحث فرار نخبگان در ایران با عینکی کاملاً سیاسی و از روی عناد و کینه شیخصی خود با جمهوری اسلامی به بیان نظر می پردازند.

در خصوص کسرایی او در ابتدای نوشته خود در وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی، مدعی می­شود که وقوع انقلاب اسلامی در سال پنجاه و هفت و ایجاد فضای سرکوب و رعب و وحشت و به خصوص با شروع انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها، موج بزرگی از مهاجرت نخبگان و دانشجویان ایرانی به راه افتاد.

در ادامه کسرایی با امارسازی و بدون ارائه منبع ادعای خود می نویسد: "در سال ۱۳۸۸ در حدود ۹۰ نفر از برگزیدگان المپیادهای علمی ایران به خارج مهاجرت کرده اند". او همچنین گزارش ساختگی سال ۱۹۹۹ صندوق جهانی پول که سالها قبل در نشریات جریان غرب­گرای ایران برای سیاه نمایی از شرایط کشور جعل شده بود را مورد استناد قرار داده و اشاره می کند که ایران با ۱۵ درصد مهاجرت نخبگان به آمریکا و ۲۵ درصد مهاجرت نخبگان به دیگر کشورهای توسعه یافته، در ردیف کشورهای با بالاترین آمار فرار مغزها در جهان قرار گرفته است. این ادعا در حالی است بررسی ها موجود نشان می دهد که نام ایران در میان 10 کشور نخست هم نیست چه برسد به اینکه در رتبه اول باشد.

وی در بخشی دیگر نیز که کاملاً مشخص فاقد تخصص لازم در این حوزه بوده و تنها به دلیل مخالفت با جمهوری اسلامی و کینه شخصی به نوشتن این یادداشت دست زده است، بر اساس آمارهای بی منبع دیگری مدعی می شود که "بر اساس برخی آمارها خروج سالانه بین ۱۵۰ هزار تا ۱۸۰ هزار متخصص تحصیل کرده، معادل خروج روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر از ایران خسارت بزرگی به کشور وارد می کند. برخی این خسارت را، سالانه ۶۰ میلیارد دلار ارزیابی کرده اند و برخی دیگر از خسارات سالانه بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار سخن گفته اند. یعنی به عبارت دیگر چیزی حدود ۱۵ درصد از کل تولید ناخالص داخلی ایران، میزان خسارتی است که با فرار مغزها به کشور وارد می شود. اظهارات پنج سال پیش معاون بنیاد ملی نخبگان نشان می داد که ۳۰۸ نفر از دارندگان مدال المپیاد و ۳۵۰ نفر از برترین های آزمون سراسری از سال ۸۲ تا ۸۶ به خارج از ایران مهاجرت کرده اند".

کسرایی بازهم با توسل به شیوه تخریب و سیاسی کاری می نویسد: "در جمهوری اسلامی بودجه های کلانی صرف نهادهای تبلیغاتی می شود و اولویت فرهنگی نظام، ترویج و تحمیل سبک زندگی خود به جامعه است. نخبگان و نوابغ نیز به شکل های منختلف از آسیب این سیاست کلان نظام حاکم در امان نیستند. کافی است به خاطر بیاوریم که مرکز خدمات حوزه علمیه بیش از ۷۰۸ میلیارد تومان بودجه سالانه دارد و این در حالیست که برای نمونه بودجه دانشگاه صنعتی شریف با ۱۳ دانشکده علوم و مهندسی و ۱۸ پژوهشکده و مرکز پژوهشی و حدود پانصد عضو هیئت علمی در سال ۹۷ تنها ۱۷۰ میلیارد تومان تعیین شده است. بودجه های چند صدمیلیارد تومانی دفتر تبلیغات اسلامی قم و موسسه تنظیم و نشر آثار امام و جامعة المصطفی العالمیة و دهها نهاد و سازمان تبلیغات دینی در جمهوری اسلامی، هیچ آینده و تضمینی برای رشد و پیشرفت و بالندگی نخبگان و نوابغ باقی نمی گذارد.".

 این ادعاها در حالی که مثلاً  مرکز خدمات حوزه علمیه با بیش از 150 هزار نفر مخاطب ملی خود بدون شک باید بودجه بیشتر از دانشگاه صنعتی شریف با جامعه مخاطب چند هزار نفری داشته باشد. به واقع این جملات نویسنده حاکی از عمق کینه و عناد غرب گرایان ایرانی در قبال نهادهای مذهبی و نیازهای فرهنگی جامعه ایران است. در نگاه آنها تبلیغ مذهبی و ترویج فرهنگ اسلامی و بومی مخالف تلاش انها برای ترویج غرب گرایی و سکولاریسم در ایران است و لذا باید حتی هزینه در این مور نیز مورد تخریب قرار بگیرد.

جالب آنکه نویسنده مطلب با دیاثت تمام به هیچ عنوان به داستان مهاجرت و پناهندگی کوچر بیرکار اشاره نمی کند. فردی که بدون هیچ محدودیت قومی و دینی در دانشگاه تهران پذیرفته می شود و حتی در سال 1387 از طرف دانشگاه به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به المپیاد ریاضی انگلستان اعزام می شود اما برای منافع شخصی پناهنده می شود و به دنبال اقدام کوچر بیرکار، سرپرست تیم اعزامی پس از بازگشت به شدت مورد بازخواست قرار می گیرد و دیگر تیمی به مسابقات المپیاد ریاضی از طرف دانشگاه تهران اعزام نمی شود. بله نویسنده خومحوری و عمق ضربه ای که این ریاضی دان پناهنده به هم رشته­ای های خود برای سالها وارد می کند را سانسور می کند.

 البته کینه ورزی های سیاسی آقای عرفان کسرایی به اینجا نیز ختم نمی شود و بازهم در انتها بدون ارائه هیچ سندی مدعی می شود که که "مریم میرزاخانی و هم کوچر بیرکار در عین حال که به بالاترین قله های علمی دنیا دست یافتند اما نماد یاس و سرخوردگی نخبگان نیز هستند. نخبگانی که به دلیل ناملایمات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی، مجبور به ترک خانه و سرزمین خود شده اند".

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل