1907

بی‌سوادی بی‌بی‌سی فارسی در خصوص رژیم حقوقی دریای خزر

4 سال قبل

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به مذاکرات مربوط به دریاچه خزر

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی از موضوع مذاکرات مربوط به دریاچه خزر برای ایجاد تفرقه میان مردم ایران استفاده کرده است.

شبکه سلطنتی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان مزدور رسانه غرب، نقشی جز ایجاد جنگ روانی علیه مردم و نظام ایران و تحریف واقعیت برای انحراف افکار عمومی ندارد. این ماهیت استکباری بی‌بی‌سی فارسی در تمامی وقایع و تحولات که با ایران مرتبط است توسط این شبکه دنبال میشود.

در آخرین مورد  این شبکه در خبری با عنوان «برندگان و بازندگان کنوانسیون حقوقی خزر چه کشورهایی خواهند بود؟» سعی داشته با شلوغ کاری جمهوری اسلامی ایران را متهم به وجه المصالحه قرار دادن دریای خزر کند!!!

این اظهارت بی‌بی‌سی فارسی در حالی است که تیم خبری این شبکه از بدیهی ترین مباحث و اصطلاحات حقوق بین الملل و حقوق دریاها بی اطلاع است و دچار فقر حقوقی است!!!

برای مثال در متن خبر مزبور یکبار عبارت « کنوانسیون حقوقی خزر» آمده است و بلافاصله از « تفاهم‌نامه» سخن رانده شده است و و در نهایت مشخص نشده است این توافق تفاهم نامه بوده است یا کنوانسیون. ظاهرا تیم پرمدعای بی‌بی‌سی که دست به گزینش اخبار جهت دار می­زنند نه تنها فرق این دو اصطلاح را نمی دانند بلکه حتی یکبار هم زحمت مطالعه این سند را به خود  نداده اند؟!!

توضیح آنکه مطابق حقوق بین الملل بین تفاهم نامه و کنوانسیون تفاوت جدی وجود دارد. تفاهم نامه الزام آور نیست اما کنوانسیون الزام آور است. ضمن آنکه اساسا در کنوانسیون رژیم حقوق دریای خزر بحث تحدید حدود به دلیل عدم مشخص شدن خط مبدأ، مورد توافق دولتها قرار نگرفته است و لذا صحبت از بازنده یا برنده صرفا یک بازی رسانه ای است که بی‍بی‍سی فارسی جهت ایجاد جنگ روانی شروع کرده است.

با توجه به این توضیحات این سوال اصلی مطرح است چطور رسانه ای که خود را جهانی میپندارد فرق بین اصطلاحات بدیهی حقوق را نمی داند و ادعای حرفه­ای بودن دارد؟ آیا این شبکه در سایر اخبار گزینشی و جهت دار خود از این مشکل جدی رنج نمی برد؟

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل