1925

بمبی که ائتلاف عربستان به اتوبوس کودکان یمنی زد «ساخت آمریکاست»

4 سال قبل

هم رسانی

   وداع مردم یمن با پیکر دانش‌آموزان قربانی حمله موشکی عربستان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به نقش آمریکا در حمله موشکی عربستان به اتوبوس دانش‌آموزان در یمن اعتراف کرد.

بی‌بی‌سی فارسی از جمله رسانه های فارسی زبان ماهواره ای غربی است که از بدو آغاز بحران در یمن همواره تلاش داشته است تا انصارالله و ایران را به عنوان عامل اصلی تجاوز سعودی ها و کشتار بیگناهان در این کشور فقیر عرب معرفی کند.

 اتاق فکر این رسانه انگلیسی که به بهاییان غرب گرا و مخالف حکومت ایران نزدیک است بارها تلاش کرده است تا در خط خبری اش، کشورهای غربی و به­ویژه امریکا به عنوان حامی اصلی سعودی ها در کشتار یمنی­ها معرفی نشوند. اما ظاهرا این روزها نشانه های جدی از اینکه جنایات عربستان سعودی در حق کودکان یمنی با سلاح های آمریکایی انجام می شود در حال آشکار شدن است. در تازه ترین نشانه ها از این دست به دنبال جنایت اخیر سعودی ها در قبال دانش آموزان یمنی و افشاگری در خصوص نقش سلاح های آمریکایی در آن، بی‌بی‌سی نیز علی رغم سیاست رسانه اش مجبور به اعتراف می شود.

به گزارش این رسانه سلطنتی انگلیسی، شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا در گزارشی اختصاصی اعلام کرد بمبی که منجر به کشته شدن ۴۰ کودک یمنی شد از نوع ام‌کی ۸۲ ساخت کارخانجات لاکهید مارتین آمریکا است.  در حمله هوایی که به اتوبوسی درحال حرکت در ضحیان در استان صعده صورت گرفت ۵۱ نفر از جمله ۴۰ کودک کشته شدند. اغلب این کودکان بین ۱۰ تا ۱۳ سال سن داشتند.

به اعتراف بی‌بی‌سی فارسی، باراک اوباما فروش این نوع تسلیحات به عربستان را ممنوع کرده بود اما دونالد ترامپ پس از ورود به کاخ‎‌سفید با لغو این محدودیت موافقت کرد و در ماه مارس ۲۰۱۷ و در زمان ریاست رکس تیلرسون در وزارت‌خارجه آمریکا این محدودیت برداشته شده است.

به گزارش این خبرگزاری این بمب از همان نوعی است که در حمله هوایی به یک مراسم تدفین در اکتبر سال ۲۰۱۶ توسط نیروهای ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی مورد استفاده قرار گرفته و منجر به کشته شدن ۱۵۵ یمنی شده بود.

پیش از آن هم در مارس سال ۲۰۱۶ در حمله هوایی به یک بازار محلی باز هم از این نوع بمب استفاده شده و منجر به مرگ ۹۷ نفر شد.

رسانه‌های آمریکا در یک هفته گذشته و پس از انتشار تصاویر دلخراش کشته‌شدن کودکان یمنی مقام‌های دولت این کشور را مورد مواخذه قرار داده‌اند و می‌پرسند آیا دولت آمریکا خود را در شکل‌گیری چنین حملاتی همدست عربستان می‌داند؟

به گزارش بی‌بی‌سی، ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به سوال مشابهی گفته است: "اجازه دهید به شما بگویم، بله ما به آنها در طراحی حملات‌شان کمک می‌کنیم... اما در جزئیات اجرایی حملات نقشی نداریم."

جالب آنکه سازمان ملل متحد در گزارش سال ۲۰۱۶ خود درباره جنگ یمن نیروهای ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی را مسئول بخش مهمی از قربانیان غیرنظامی جنگ یمن دانست اما تنها چند روز پس از انتشار این گزارش و فشار شدید ریاض به آن، سازمان ملل متحد با عقب‌نشینی "عربستان را موقتا از فهرست عوامل کشتار کودکان در یمن خارج" کرد!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل