1926

سکوت شریک کودتاچیان

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری قدیمی از کودتای نظامی 28 مرداد 1332

بی‌بی‌سی علیرغم نقش خود در کودتای 28 مرداد 1332 در ایران، در ایام مربوط به سالروز آن هیچ واکنشی به این موضوع نشان نداده است.

شبکه بی‌بی‌سی فارسی که مزدور رسانه ای غرب در جنگ علیه مردم ایران می­باشد، در سالروز کودتای 28 مرداد علیه دولت مصدق، سکوت پیشه کرد و با بایکوت کردن اخبار مرتبط با 28 مرداد هیچ خبر، یادداشت یا گزارشی در این خصوص منتشر نکرد. 

این در حالی است که وب‌سایت این شبکه سلطنتی انگلیسی وظیفه اصلی خود را این طور معرفی می­کند: «خبر، محور برنامه‌های تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی است و تقریباً نیمی از برنامه‌های آن را تشکیل می دهد. در کنار برنامه‌های خبری، برنامه‌های تازه، متنوع و تحلیلی نیز از این تلویزیون پخش می شود»!

اگرچه نقش رادیو بی‌بی‌سی در کودتای 28 مرداد با اعلام رمز «حالا دقیقاً نیمه شب است»  بر کسی پوشیده نیست اما این رسانه فارسی زبان برخلاف شعار دروغین بیطرفی خود نه تنها از شراکت خود در کودتا 28 مرداد عذرخواهی نکرده است بلکه برخلاف اصول حرفه­ای از انتشار هرگونه اخبار یا یادداشتی در خصوص عناصر کودتاچی یا شریکان رسانه­ای کودتاچیان پرهیز کرده است.

این استاندارد دوگانه در پوشش و انتشار اخبار نه تنها بیانگر گزینشی بودن خبر در بی‌بی‌سی فارسی است بلکه بار دیگر بر وابستگی این رسانه به منافع غرب صحه می­گذارد.

با این توضیحات این سوال اصلی مطرح است چطور یک شریک کودتا میتواند در ارائه اخبار بیطرف باشد؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل