1975

پناهجویان بی‌پناه!

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از پناهجویان در یونان

بی‌بی‌سی فارسی در بخشی خبری خود به وضعیت مبهم پناهجویان در ترکیه و نحوه رسیدگی به وضعیت آن‌ها توسط سازمان ملل متحد پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از بخش‌های اخیر خبری خود، به بررسی وضعیت مبهم پناهجویان و پناهندگان در ترکیه پرداخته و سوالاتی در خصوص نحوه رسیدگی به وضیت پیش آمده توسط سازمان ملل متحد مطرح کرده است.

در ابتدای این گزارش خبری سوالی به این مفهوم مطرح می‌شود که "آیا سازمان ملل متحد به پناهجویان در ترکیه پشت کرده است؟"

در ادامه بی‌بی‌سی به این مناسبت صدایی از افرادی پخش می‌کند که خود را پناهجو یا پناهنده مقیم ترکیه معرفی می‌کنند و هر کدام به شکلی سوالاتی را در خصوص وضعیت رسیدگی به پرونده‌شان مطرح می‌کنند؛ اما پس از طرح سوال و پخش این سخنان افراد ناشناس، این شبکه سلطنتی انگلیسی وارد عمل شده و در جهت توجیه این وضعیت و حمایت از اقدامات سازمان ملل متحد در این جریان گام بر می‌دارد.

بی‌بی‌سی فارسی در در این بخش از گزارش خبری خود، با استفاده از یک کارشناس! تأکید می‌کند که وضعیت موجود موقتی و روال عادی ناشی از تغییرات اداری در روند ثبت نام و رسیدگی به پرونده پناهجویان در ترکیه است.

البته باید به این نکته یادآوری کرد که پناهجویان فقط در ترکیه با مشکلات مختلف دست به گریبان نبوده و در سراسر جهان، به ویژه در کشورهای مختلف اروپایی شاهد سردرگمی و وضعیت مبهم و گاهی بحرانی این نوع مهاجرین هستیم؛ با این تفاوت که در ترکیه بر اساس ادعای کارشناس بی‌بی‌سی مشکل به تغییرات روند اداری و امری عادی و موقت است، اما در بسیاری از موارد دولت‌های مختلف عامل ایجاد این مشکلات و بحران‌های مختلف بوده‌اند و سازمان ملل متحد در برابر آن‌ها یا سکوت مطلق در پیش گرفته و یا تنها به انتشار و صدور بیانیه‌هایی لفظی و بی‌ثمر بسنده کرده است.

به عنوان مثال، بر اساس آمارهای مراجع مختلفی نظیر پلیس یونان و گزارش‌های متعدد خبرگزاری‌های مختلف، از ابتدای سال جاری میلادی تا به حال، بیش از دو هزار مهاجر و پناهنده از این کشور به کشورهای خود بازگردانده شده‌اند؛ این گزارش‌ها می‌گوید که در حال حاضر بیش از سیزده‌ هزار مهاجر و پناهنده در جزیره‌های تحت حاکمیت یونان، با وضعیتی بسیار وخیم و بحرانی به زندگی ادامه می‌دهند.

"گابریل ساکلاریدیس"، کارشناس سازمان عفو بین الملل در یونان، با اشاره به این بحران مهاجرین گفت: «جزیره‌های یونان که نشانه امید و همبستگی بودند، به زندان‌هایی تبدیل شده‌اند که مهاجران باید ماه‌ها در آنها منتظر بمانند».

این وضعیت در سایر کشورهای اروپایی حتی انگلیس و ... هم قابل مشاهده است؛ حتی بسیاری از کشورهای مطرح از جمله ایالات متحده آمریکا، انگلیس و ... در چند وقت اخیر سیاست کلی مقابله با مهاجرین و پناهندگان را در دستور کار خود قرار داده‌اند؛ سیاست‌هایی که با اعتراض سراسری مردم حتی خود این کشورها هم همراه بوده است اما در عمل آن‌چه اتفاق می‌افتد، افزایش ابهام در وضعیت و آینده مهاجرین و پناهندگان است.

سازمان عفو بین‌الملل در پاریس اعلام کرده است که اغلب پناهجویانی که وارد فرانسه می‌شوند، بدون بررسی وضعیت آنان، به سوی ایتالیا بازگردانده می‌شوند و این اقدام، ناقض حقوق مربوط به اعطای اقامت بویژه در مورد کودکان و افراد زیر سن قانونی و بی‌سرپرست است.

نشریه‌های مطرح خبری در آلمان نیز از تصمیم دولت این کشور مبنی بر افزایش قابل توجه تعداد مهاجرینی که به کشورهای خودشان بازگردانده می‌شوند گزارش داده‌اند.

در همین راستا، قانون جدید مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم کاملا مطرح و شناخته شده است و با توجه و سر و صدایی که به راه‌انداخته است، نمی‌توان از کنار آن عبور کرد.

بر اساس آمارهای رسمی موجود، کشورهای ثروتمند و توسعه‌یافته کمترین سهم در رسیدگی به وضعیت این افراد را دارند؛ دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل در این‌باره می‌گوید: "بسیاری از ثروتمندترین کشورهای جهان کمترین میزبانی را دارند و این جمعیت در کشورهای با بحران زیاد بیشتر است. به عنوان مثال  بریتانیا از سال 2011 تاکنون کمتر از 8000 سوری را پذیرفته، در حالی که اردن بیش از 655 هزار پناهنده را از کشورهای همسایه در خود جای داده است. این موضوع موجب افزایش تعداد قاچاق افراد به کشورهای اروپایی با روش‌های خطرناک شده است."

اما در این بین سوال اساسی اینجاست که چطور وقتی سازمان ملل متحد به عنوان مرجع رسیدگی به وضعیت این افراد در سراسر دنیا، از نزدیک در جریان این اتفاقات و بحران‌ها قرار دارد، در عمل هیچ گونه اثرگذاری نداشته و هیچ تغییر مثبتی را شاهد نبوده‌ایم؟!

آیا در تمامی کشورهای نام‌برده شده در بالا و بسیاری دیگر از کشورهای جهان که نامشان در این گزارش برده نشده است، باز هم دلیل مشکلات پناهجویان و مهاجرین، تغییرات روند اداری و امری عادی است؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل