1992

بی‌بی‌سی و نگرانی‌اش از رأی آوری دست راستی‌ها در اروپا

4 سال قبل

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به نتایج انتخابات در اروپا

انتخابات‌های مختلف در اروپا با واکنش بی‌بی‌سی همراه بود.

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی روز گذشته در سوئد شرایط سیاسی در این کشور را پیچیده کرده است. سوسیال دموکرات‌ها در این انتخابات بدترین نتیجه دهه‌های اخیر را بدست آوردند و حزب راستگرای پوپولیستی سوئد نیز توانست بهترین نتیجه از زمان تأسیس خود را بدست آورد.

در انتخابات پارلمانی اخیر سوئد سوسیال دموکرات‌ها البته بار دیگر با فاصله قدرتمندترین نیروی سیاسی در این کشور شد. اما "استفان لوون"، نخست وزیر این کشور که رهبری حزب سوسیال دموکرات سوئد را بر عهده دارد با توجه به نتیجه تاریخی بدی که حزبش در این انتخابات کسب کرد باید نگران قدرت خود باشد.

سوسیال دموکرات‌ها در این انتخابات بعد از شمارش آراء شهروندان توانستند با ریزش آراء چشمگیر نسبت به دور قبل 28.3 درصد آراء شهروندان را بدست آورند. در انتخابات دور قبل در سال 2014 این حزب 31 درصد آراء را بدست آورده بود. حزب محافظه کار میانه سوئد به رهبری "اولف کریسترسون" هم توانست در این انتخابات با ریزش آراء مشابه سوسیال دموکرات‌ها حدود 19.8 درصد آراء را بدست آورده و در جایگاه دوم قرار گیرد.

 بر اساس نتایج اولیه شمارش آراء سومین حزب قدرتمند در این کشور هم حزب دموکرات راست پوپولیستی به رهبری "بیمی آکیسون" بود   که توانست بهترین نتیجه تاریخی از زمان تأسیس خود را بدست آورده و  17.7 درصد آراء را کسب کند.

اعلام نتایج انتخابات در سوئد و همچنین نتایج انتخبات های مشابه و رأی بالای احزاب دست راستی در سایر کشورهای اروپایی و در کنار همه این‌های خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با رأی مستقیم مردم همه و همه شبکه بی‌بی‌سی فارسی را که وابسته به خاندان سلطنتی در انگلیس می‌باشد را به شدت نگران کرده است تا جایی که در پی انتخابات در سوئد این شبکه در برنامه صفحه دو آخر هفته خود به صورت مفصل به آن پرداخته است. 

در این برنامه در کمال تعجب و دلیل خشم بالای این شبکه از رأی آوری احزاب دست راستی در کشورهای اروپایی علناً به دموکراسی و رأی مردم در این کشورها حمله می‌شود و این مساله به وضوح نشان می‌دهد که بی‌بی‌سی نه تنها در کشوری مثل ایران به دموکراسی و جمهور مردم حمله می‌کند بلکه در قلب اروپا هم اگر جایی نظر مردم بر خلاف سیاست‌های ملکه بود آن را زیر سئوال می‌برد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل