2036

ماست‌مالی بی‌بی‌سی روی شکست آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه

4 سال قبل

هم رسانی

   دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه

پیروزی ایران در پرونده‌ای که دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه علیه اقدامات ضد بشری آمریکا علیه کشورمان طرح و بررسی شد و صدور حکم این دادگاه به سود ایران، با واکنش خاص شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی مواجه گردید.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

پس از اعلام رأی دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه در خصوص پرونده‌ای که به شکایت جمهوری اسلامی ایران از آمریکا مربوط می‌شد، شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی تلاش کرد تا در بخش‌های مختلف خبری و برنامه‌های خود به گونه‌ای این شکست سیاسی آمریکا را ماست‌مالی کند.

یکی از این برنامه‌ها «چشم‌انداز بامدادی» بود که به طور ویژه به این موضوع ورود کرده و تلاش کرد تا چهره‌ای پیروز از کاخ سفید به تصویر درآورد.

«جلال فرهنگ»، یکی از گویندگان این برنامه در خصوص موضوع اعلام حکم این دیوان، می‌گوید: «به دنبال رأی دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه که از آمریکا خواسته محدودیت صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران را بر طرف کند، آمریکا اعلام کرده که در همه پیمان‌هایی که این کشور را در دیوان بین‌المللی پاسخگو می‌کند، بازنگری می‌کنند. ایران از تصمیم دادگاه لاهه استقبال کرده و آن را نشانه غیرقانونی بودن تحریم‌های آمریکا تلقی کرده؛ اما مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا رأی دادگاه را شکستی برای جمهوری اسلامی خواند و گفت کشورش از پیمان مودت با ایران خارج می‌شود.»

در ادامه نیز این بخش از اظهارات وزیر خارجه آمریکا پخش می‌شود که گفته است: «ایران با مقاصد تبلیغاتی و سیاسی از دیوان بین‌المللی دادگستری سوءاستفاده می‌کند؛ با توجه به رفتار ایران در گذشته و فعالیت‌های تروریستی و موشکی این کشور شکایت ایران بر اساس این عهدنامه بی‌معناست. رأی امروز دادگاه شکستی برای ایران بود و به درستی تمام ادعاهای بی‌اساس ایران را رد کرد.»

بر اساس رأی این دادگاه بین‌المللی یا به عبارتی دستور موقتی که دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه در خصوص شکایت ایران از آمریکا به دلیل اعمال تحریم‌های یک‌جانبه ضد بشری علیه کشورمان، صادر کرده است، این دیوان از آمریکا خواسته تا مطابق با تعهداتش در قالب پیمان مودت، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی که در سال ۱۹۵۵ مورد توافق دو طرف قرار گرفته، در اجرای تصمیم ۸ ماه می سال ۲۰۱۸ در خصوص تحریم‌ها در سه بخش ملاحظاتی را مدنظر داشته باشد.

بر پایه این دستور موقت، از آمریکا خواسته شده تا مانع از تجارت آزاد و نقل و انتقال مالی مرتبط با دارو و اقلام درمانی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی و لوازم یدکی و خدمات مرتبط با ایمنی و امنیت پروازهای غیرنظامی نشود.

خبرگزاری‌های مختلف جهان این دستور موقت را نشان دهنده واقعیت ضد بشری تحریم‌های ایالات متحده علیه کشورمان دانست؛ همانطور که خبرگزاری فرانسه در گزارشی ویژه نوشته است: "قضات دادگاه لاهه به اتفاق آرا رای دادند که تحریم های برخی کالاها معاهده «مودت» بین ایران و آمریکا را که به قبل از انقلاب اسلامی باز می گردد، نقض می کند. دیوان اعلام کرد که تحریم کالاها «مربوط به نیازهای بشر دوستانه ممکن است تاثیر جدی بر سلامت و زندگی افراد در ایران داشته باشد.» تحریم های آمریکا همچنین می تواند ایمنی صنعت هوانوردی درایران و جان استفاده کنندگان از آن را به خطر بیندازد."

اما آنطور که بی‌بی‌سی از واکنش مقامات آمریکایی به این موضوع مطرح می‌کند تنها دو هدف عمده را می‌توان از آن برداشت کرد؛ اول این که تلاش دارد تا به عنوان یک رسانه نزدیک به کاخ سفید، ضمن این که با اشاره مختصر به حکم صادره نمایش بی‌طرفانه ظاهری خود را حفظ کند، با تأکید بر این موضوع که تنها بخشی از درخواست ایران توسط این دیوان مورد موافقت قرار گرفته و حجم بالایی از آن رد شده است، این شکست را تحت تأثیر قرار داده و بار روانی آن را کاهش دهد.

دوم این که آمریکا را صاحب قدرت نشان داده و با طرح موضوعاتی نظیر خروج آمریکا از معاهده مودت و ...، ایالات متحده را فراتر از همه قوانین بین‌المللی و نهادهای جهانی نشان دهد؛ هرچند این موضوع چه در صورت اجرایی شدن و چه در صورت ادعا بودن، نشان دهنده وقاحت و بی‌شرمی مقامات کاخ سفید است که خود این موضوع به تنهایی بیش از پیش ماهیت آمریکا را نمایان می‌سازد.

این دیوان بین‌المللی در شرایطی دستور موقتی علیه آمریکا صادر کرده است که دیوان بین‌المللی کیفری نیز در لاهه پیشتر از بررسی جنایات جنگی آمریکا در افغانستان خبر داده بود و همین واکنش‌های تهدیدآمیز در آن برهه نیز علیه این دیوان توسط کاخ سفید بازتاب داده شد.

مقامات آمریکایی مدعی هستند که دوستان نزدیک مردم ایران هستند و تحریم‌هایشان برای حمایت از آزادی ایرانیان است، اما در واقعیت تحریم‌های دارویی، غذایی، هوافضا و ... تأثیری مستقیم بر زندگی اقشار مختلف مردم کشورمان داشته و به طوری آشکار نقض حقوق بشر توسط کاخ سفید محسوب می‌شود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل